Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?

Gösterim: 5.874 | Cevap: 1
Misafir
Cevaplanmamış   |    24 Eylül 2009 16:13   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?

kolay gelsin küçük bir bahçem var
ekim ayı içerisinde çok soğuklar başlamadan bişeyler ekmek istiyorum
ne ekebilirim tavsiye verebilir misiniz
Deadlylady
19 Kasım 2010 17:13   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?

Kış aylarında hangi çiçekler ekilir?
bah0228 Zorlu kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, bahçeler de ayrı bir özene ihtiyaç duyuyor. Havalara paralel olarak toprak ta soğuyor, bu aylarda soğuğa hassas bitkilerin diplerinin doldurulması oldukça önemli.

Çıplak köklü bitkiler Kasım'dan sonra sökülüp dikilebilir, bu dönemde kışlık, mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağacak kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolü yapılıp, sulama sistemlerindeki su boşaltılmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalar korunmalıdır. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilebilir.

Menekşe ve kasımpatı ekin
Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler, menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen ve kasımpatıdır. Bu çiçeklerin, soğukta yaşayabilmeleri nedeniyle bahçe ortamında da ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kendi doğal ortamlarında gerektiği kadar sulanmaları bakım için yeterli oluyor. Evlerde ise kışın tüm bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Çünkü kış mevsiminde evler sera görevi görüyor.

Küresel ısınmaya karşı önlem
Küresel ısınmayla birlikte kaynaklardaki su rezervlerinin de hızla tükeniyor, bahçelerdeki bitkilerin ihtiyaçtan fazla sulanması hem bitkilere zarar verir, hem de su kaynaklarının israf edilmesine yol açar. Bu nedenle, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri, farklı püskürtme seçeneklerinin kullanılması gerekir.

Sulamaya ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Örneğin sulama işlerinizi, buharlaşmanın daha az olacağı akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Özellikle çimlerinizin güneşe karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız 6-7 santimetre yükseklikten biçin.

Çünkü kısa çimler güneş ışığından ve sıcaktan daha fazla etkilenirler. Sulama imkanı çok az ise, çim alanlarda çim biçme makinesinin çim toplama haznesini çıkartarak biçim yapabilirsiniz. Böylelikle kesilen çimler, alana yayılır ve bu sayede de nemli ve gölgelik bir alan yaratılmış olur. Bu işlemin mantar ya da görüntünün bozulması gibi bazı olumsuz yanları da var, bu nedenle kesilen çimlerin çok uzun süre bahçede bırakılmaması gerektir.


Kış Çiçekleri: Dağ menekşesi, çuha çiçeği, süs lahanası, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, sıklamen, nergis, krizantem, kasımpatı, yılbaşı çiçeği, kardelen...

Yaz Çiçekleri: Ortanca, hanımeli, cam güzeli, begonya, hercai, boru sarmaşık, kadife çiçeği, ateş çiçeği, karanfil, vapur dumanı, sardunya, horoz ibiği, mine, aslanağzı, yıldız, kadife, lavanta, petunya, fulya...

Bahar Çiçekleri: Papatya, lale, leylak, yasemin, meyve ağaçlarının çiçekleri, çiğdem, zambak, fulya...


kaynak:evdose.com
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir? benzer konular

Vücut kaşıntısının sebepleri neler olabilir?
DERİDE HERHANGİ BİR KIZARIKLIK OLMAMAMKLA BERABER AŞIRI KAŞINMA KANATIRCASINA KAŞIMA
Forum: Soru-Cevap Cevap: 46
Son Mesaj: 6 Nisan 2015 23:50
Blog neler hakkında olabilir?
Blog konuları sizce neler olabilir? Aklımda blog açmak gibi bir fikir var fakat temasının ne olacağı konusunda kararsızım. Aklınıza gelen konuları paylaşırsanız sevinirim. Benim aklıma film yorumu teması geldi,oldukça iyi bir konu aslında,sadece belirli türdeki filmleri yorumlamayı düşünüyorum.
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 18 Şubat 2015 14:12
Yapım kuşağına örnekler neler olabilir?
YA BEN 7.SINIFTAYIM. BUGÜN TEKNOLOJİ TASARIM DERSİMİZ VARDI.DERSTE HOCA 2.DÖNEM DE YAPIM KUŞAĞI ÇALIŞMASINA GEÇTİĞİMİZİ SÖYLEDİ.BUNUNLA İLGİLİ BİR KAĞIDA İSTEKLERİNİZİ YAZIN DEDİ.BAŞI KEŞKE İLE SONU OLSAYDI İLE BİTMESİNİ İSTEDİ.VE DE MAKETLE YAPABİLECEĞİNİZ ŞEYLER YAZIN DEDİ.BENİM 1.DERS AKLIMA...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 31
Son Mesaj: 4 Mart 2013 16:52
Bilimselliğin ölçütleri neler olabilir?
daha fazla bilgi istiyorum istediğim bilgiler yok
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 30 Mart 2011 19:25
Bilimselliğin Ölçütleri Neler Olabilir?
Bilimselliğin Ölçütleri Neler Olabilir ? *Her bilim dalının kendine özgü bir konusu olmalıdır. *Bilimsel çalışmalar, bilimsel yöntemle yapılmalıdır. *Bilimsel sonuçlar güvenilir olmalıdır. *Bilimsel sonuçlar bir kişi ya da grubun tekelinde olmamalıdır.
Forum: Bilim Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Ekim 2006 04:35
 
Sayfa 0.153 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu