Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Kasım 2010  Gösterim: 6.865  Cevap: 1

Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?

Misafir
24 Eylül 2009 15:13       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kolay gelsin küçük bir bahçem var
ekim ayı içerisinde çok soğuklar başlamadan bişeyler ekmek istiyorum
ne ekebilirim tavsiye verebilir misiniz
Sponsorlu Bağlantılar
Deadlylady
19 Kasım 2010 16:13       Mesaj #2
Deadlylady - avatarı
Ziyaretçi
Kış aylarında hangi çiçekler ekilir?
bah0228 Zorlu kış aylarının yaklaştığı şu günlerde, bahçeler de ayrı bir özene ihtiyaç duyuyor. Havalara paralel olarak toprak ta soğuyor, bu aylarda soğuğa hassas bitkilerin diplerinin doldurulması oldukça önemli.

Sponsorlu Bağlantılar
Çıplak köklü bitkiler Kasım'dan sonra sökülüp dikilebilir, bu dönemde kışlık, mevsimlik fideler de dikilebilir. Kışın yağacak kar ve yağmurun toprakta fazla kalmaması için drenaj kontrolü yapılıp, sulama sistemlerindeki su boşaltılmalı ve dondan zarar görmemesi için vanalar korunmalıdır. Çim alanlarının üstüne 1 santimlik torf serilebilir.

Menekşe ve kasımpatı ekin
Kasım ayında dikilmesi uygun olan çiçekler, menekşe, süs lahanası, çuha, siklamen ve kasımpatıdır. Bu çiçeklerin, soğukta yaşayabilmeleri nedeniyle bahçe ortamında da ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Kendi doğal ortamlarında gerektiği kadar sulanmaları bakım için yeterli oluyor. Evlerde ise kışın tüm bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor. Çünkü kış mevsiminde evler sera görevi görüyor.

Küresel ısınmaya karşı önlem
Küresel ısınmayla birlikte kaynaklardaki su rezervlerinin de hızla tükeniyor, bahçelerdeki bitkilerin ihtiyaçtan fazla sulanması hem bitkilere zarar verir, hem de su kaynaklarının israf edilmesine yol açar. Bu nedenle, hortum tabancası ve sulama fıskiyeleri, farklı püskürtme seçeneklerinin kullanılması gerekir.

Sulamaya ayrı bir özen gösterilmesi gerekiyor. Örneğin sulama işlerinizi, buharlaşmanın daha az olacağı akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Özellikle çimlerinizin güneşe karşı daha dayanıklı olmasını istiyorsanız 6-7 santimetre yükseklikten biçin.

Çünkü kısa çimler güneş ışığından ve sıcaktan daha fazla etkilenirler. Sulama imkanı çok az ise, çim alanlarda çim biçme makinesinin çim toplama haznesini çıkartarak biçim yapabilirsiniz. Böylelikle kesilen çimler, alana yayılır ve bu sayede de nemli ve gölgelik bir alan yaratılmış olur. Bu işlemin mantar ya da görüntünün bozulması gibi bazı olumsuz yanları da var, bu nedenle kesilen çimlerin çok uzun süre bahçede bırakılmaması gerektir.


Kış Çiçekleri: Dağ menekşesi, çuha çiçeği, süs lahanası, kasımpatı, şebboy, açelya, Atatürk çiçeği, sıklamen, nergis, krizantem, kasımpatı, yılbaşı çiçeği, kardelen...

Yaz Çiçekleri: Ortanca, hanımeli, cam güzeli, begonya, hercai, boru sarmaşık, kadife çiçeği, ateş çiçeği, karanfil, vapur dumanı, sardunya, horoz ibiği, mine, aslanağzı, yıldız, kadife, lavanta, petunya, fulya...

Bahar Çiçekleri: Papatya, lale, leylak, yasemin, meyve ağaçlarının çiçekleri, çiğdem, zambak, fulya...


kaynak:evdose.com
Hızlı Cevap
Mesaj:


Soru-Cevap forumu 'Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?' konusunu görüntülüyorsunuz: kolay gelsin küçük bir bahçem var ekim ayı içerisinde çok soğuklar başlamadan bişeyler ekmek istiyorum ...

Aramalar: Ekim ayında bahçeye ekilebilecek bitkiler neler olabilir?

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç