Arama

Sivil polis olma koşulları nedir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Ağustos 2015 Gösterim: 136.017 Cevap: 162
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ağustos 2010       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sivil polis olmak için kaç puan gerekli
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sivil polis olma şartları nedir arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #23
ener - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

sivil polis olma şartları nedir arkadaşlar bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla

sivil polis olanak görev yapmak için özel bir eğitim almak gerekmemektedir. Mesleğe polis memuru ve komiser yardımcısı olarak başlandıktan sonra çalışılan birimin niteliği, sivil ya da resmi olarak bulunmayı belirleyebilmektedir.
Herhangi bir polis eğitim kurumundan mezun olan kişi mesleğe başlar başlamaz da sivil olabilir, daha sonra da olabilir veya hiç olamaz.
Sivil polisler genellikle terör, asayiş, kaçakçılık, istihbarat, olay yeri inceleme ve mali polis gibi birimlerde görev yapmaktadırlar.
Emniyet teşkilatı'nın birçok bölümünde, görevleri gereği sivil çalışan birçok personel bulunmaktadır. İlçe emniyet müdürlüklerinde, idari bürolarda, şube müdürlüklerinde sivil polisler görev yapmaktadır.

Bu birimlerden ilk akla gelenler; organize, narkotik, terör, güvenlik, bilişim ve mali şubedir.

Şubelere genellikle meslek içi başvurularla memur alımı yapılmakladır. Bunun yanında, özellikle istihbarat biriminde çalışacak olanların seçimi, okullarda yıl sonuna yakın zamanda yapılmaktadır. Seçimde iyi bir derece gösterenler istihbarat biriminde sivil olarak çalışabilmektedirler.

Şubelere alınan polis memurlarının meslek bakımından donanımlı olması özellikle de yabancı dil, ehliyet, bilgisayar kullanımı gibi bir takım bilgi ve yeteneklere sahip olunması şartları aranmaktadır.

Bu şubelere talebin fazla olması şubelere girişi zorlaştırmakta ve bu nedenle burada çalışmak isteyen her polis memuru bu şubelere girememektedir. Bu sebeple mesleğinde başarılı olan ve kişisel birtakım yetenkleri bulunanların bu şubelerde çalışma ihtimali daha da artmaktadır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
shadowdancer - avatarı
shadowdancer
Ziyaretçi
24 Ağustos 2010       Mesaj #24
shadowdancer - avatarı
Ziyaretçi
Şimdi öncelikle polis olman gerekiyor onun birkaç yolu var...
Ama ne istediğini bilmen lazım polis memuru mu rütbeli mi_?
Polis memuru olmak istiyorsan ya PMYO sınavlarına girip kazanıp 2 yıl PMYO okuyacaksın(Polis Meslek Yüksek Okulu) liseden sonra giriliyor 2 yıllık üni gibi mezun olunca polis memuru oluyorsun. Veya üni bitince de EGM sınavla filan alıyor galiba ordanda olabilirsin. Fakat PMYO tavsiyemdir.

Rütbeli olmak istiyorsan polis koleji derdim ama lisedeymişsin o zaman Polis Akademisi'ni zorlaman lazım ÖSS'de 250 ham istiyor galiba ama spor mülakatı bayağı kasıyor. Akademi bitince atandığın yere göre sivil olabilirsin. Ancak derece yaparsan atanacağın yeri sen belirlersin ki bu da avantaj...

Üniden sonra sınavlada komiser olabilirsin fakat o da karmaşık tam bilmiyorum.

Dediğim gibi önce bu yollardan biri ile polis memuru veya komiser(kom. yardımcı olarak başlarsın mesleğe 3-4 senede bir rütbe atlarsın) olucaksın ondan sonra bölümüne göre sivil polis olabilirsin...
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Ağustos 2010       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
28 yaşında i.h.l mezuyum üniversiteden 200 ham puan aldığım zaman polis olmaya hak kazanıyormuyum...bilgilendirirseniz sevinirim
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Eylül 2010       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu soruyu bende çok merak ediyorum eğer cevap aldıysanız benide bilgilendirirseniz sevinirim.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2010       Mesaj #27
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam beni albina san beni yüksek mesyek lisesın mezunuyum beni den polis olumak istınyorum bnim babam dan polis
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Eylül 2010       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben 17 yasındayım lıse 4 de okuyorum polıs olmak ıstıyorum sınavlarına ne zaman gırebılırım yardımcı olursanız memnun olurum
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Eylül 2010       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm bende sivil polis olmak istiyorum ama boy kılo sınav felan sartlarını bulamadım yardımcı olursanz cook sevınırım
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Ekim 2010       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ewet haklısınız memur bey ama sıvıl polıs halkın ıcınde gezerek rahatca sucluları etkısız hale getırır tabı kı gorew gorewdır ama bu ulkede bende dahıl olmak uzere kapladıgı metre kare ıcın canını tereddut etmeden werebılen sadece okadar bı yer ıcın kanını son damlasına kadar akıtacak okadar gencı yaslısı bayanı engellı olanı warkıııııı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.