Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Ağzın görevi nedir?
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir16:36, 4 Ekim 2009 
ağızın görevi nedir
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
bana ağzımızın görevini bulabilirmisiniz.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ağız, sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Bu boşlukta, dişarkları ve dil bulunur.
Anatomik özellikleri

Ağız boşluğunun sınırları:
Üstte : Damak (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde Sert damak (palatum durum) arkada yumuşak damak (paltum molle) bulunur. Sert damak, maksilla nın alt parçası olup ağız boşluğunu burun boşluğundan ayırır. Yumuşak damak, os palatini (palatinal kemik) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. Küçük dil (uvula palatina) yumuşak damağın submandibular ve sublingual tükürük bezlerini içerir. Mandibula nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
Ağız Boşluğunun Bölümleri:
1- Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
2- Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk.

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

1- Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak, dişlerle mekanik, tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı, ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
2- Fonasyon (Konuşma): Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya, dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
3- Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan Burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak, burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
4- Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar, yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.
Cevap
fadedliver16:51, 4 Ekim 2009 
ağızın görevi nedir
Ağız ve Dişler: Besinlerin dişler yardımıyla parçalandığı, mekanik sindiriminin yapıldığı yerdir. Ağızda besinleri ıslatıp yumuşatan tükürük salgısı bulunur. Tükürük salgısı içindeki enzimler karbonhidratların kimyasal sindirimini de gerçekleştirir.
Cevap
Misafir16:17, 21 Ekim 2009 
ağızın görevi besinleri ıslatmaktır.
Cevap
Misafir15:23, 22 Ekim 2009 
besinlerin izlediği yol sırası:Ağız-yutak-gırtlak-yemek borusu-mide-ince bağırsak-kalın bağırsak-ve son alarak anüs'dür...
Cevap
HackerInside15:44, 22 Ekim 2009 

Ağız, sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Bu boşlukta, dişarkları ve dil bulunur.
Anatomik özellikleri

Üstte : Damak (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde Sert damak (palatum durum) arkada yumuşak damak (paltum molle) bulunur. Sert damak, maksilla nın alt parçası olup ağız boşluğunu burun boşluğundan ayırır. Yumuşak damak, os palatini (palatinal kemik) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. Küçük dil (uvula palatina) yumuşak damağın submandibular ve sublingual tükürük bezlerini içerir. Mandibula nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
1- Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
2- Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk.

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

1- Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak, dişlerle mekanik, tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı, ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
2- Fonasyon (Konuşma): Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya, dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
3- Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan Burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak, burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
4- Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar, yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.
Cevap
Misafir18:18, 2 Kasım 2009 
ağzımızdaki maddeleri küçük parçacıklara ayrılmamıza yardımcı bir organdırr...)teşekkür ederim...)
Cevap
Misafir13:37, 14 Ocak 2010 
Cevap
_KleopatrA_13:39, 14 Ocak 2010 

Anatomik özellikleri

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

Cevap
Misafir17:55, 21 Ekim 2010 
ağız , yemek borusu, karaciğer, ince bağırsak,yutak,mide,yutak görevleri nedir??????????
Cevap
Misafir16:20, 27 Ekim 2010 
bana ağzın görevi nedir söyleyebilirmisiniz
Cevap
1 23...Son
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları