Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ağzın görevi nedir?

Gösterim: 55707 | Cevap: 31
  • agiz ne ise yarar
  • agizin gorevleri
  • agzin gorevi
Misafir
Cevaplanmış   |    4 Ekim 2009 16:36   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Ağzın görevi nedir?

ağızın görevi nedir
En iyi cevap _KleopatrA_ tarafından gönderildi

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bana ağzımızın görevini bulabilirmisiniz.

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ağız, sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Bu boşlukta, dişarkları ve dil bulunur.
Anatomik özellikleri

Ağız boşluğunun sınırları:
Üstte : Damak (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde Sert damak (palatum durum) arkada yumuşak damak (paltum molle) bulunur. Sert damak, maksilla nın alt parçası olup ağız boşluğunu burun boşluğundan ayırır. Yumuşak damak, os palatini (palatinal kemik) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. Küçük dil (uvula palatina) yumuşak damağın submandibular ve sublingual tükürük bezlerini içerir. Mandibula nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
Ağız Boşluğunun Bölümleri:
1- Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
2- Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk.

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

1- Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak, dişlerle mekanik, tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı, ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
2- Fonasyon (Konuşma): Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya, dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
3- Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan Burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak, burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
4- Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar, yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.

fadedliver
4 Ekim 2009 16:51   |   Mesaj #2   |   
Ziyaretçi
Alıntı

ağızın görevi nedir

Ağız ve Dişler: Besinlerin dişler yardımıyla parçalandığı, mekanik sindiriminin yapıldığı yerdir. Ağızda besinleri ıslatıp yumuşatan tükürük salgısı bulunur. Tükürük salgısı içindeki enzimler karbonhidratların kimyasal sindirimini de gerçekleştirir.
Misafir
21 Ekim 2009 16:17   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
ağızın görevi besinleri ıslatmaktır.
Misafir
22 Ekim 2009 15:23   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
besinlerin izlediği yol sırası:Ağız-yutak-gırtlak-yemek borusu-mide-ince bağırsak-kalın bağırsak-ve son alarak anüs'dür...
HackerInside
22 Ekim 2009 15:44   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi

Ağız, sindirim sisteminin giriş boşluğudur. Bu boşlukta, dişarkları ve dil bulunur.
Anatomik özellikleri

Üstte : Damak (Paltum) bulunur. Palatum, iki kısımdır; Önde Sert damak (palatum durum) arkada yumuşak damak (paltum molle) bulunur. Sert damak, maksilla nın alt parçası olup ağız boşluğunu burun boşluğundan ayırır. Yumuşak damak, os palatini (palatinal kemik) tarafından oluşturulan gevşek ağız mukozasıdır. Küçük dil (uvula palatina) yumuşak damağın submandibular ve sublingual tükürük bezlerini içerir. Mandibula nın corpusu ise ağız tabanını çevreler.
1- Vestibulum oris: Diş dizisi([dental ark]) ile dudaklar ya da yanaklar arasındaki bölüm.
2- Cavitas oris proprium: Asıl ağız boşluğu; önde ve yanlarda dişlerle sınırlanmış olarak Boğaz geçidine (Isthmus faucium) kadar uzanan boşluk.

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

1- Sindirim sisteminin ilk açıklığı olup besinlerin alınarak, dişlerle mekanik, tükürükteki amilaz ile kimyasal olarak ilk sindiriminin başlatılması. Ağızda bulunan dil organı, ayrıca tükürükle ıslanarak çözünmeye başlayan gıdaların tat duyusunu alır.
2- Fonasyon (Konuşma): Konuşma esnasında ses çıkartmak için akciğerlerden gelen havaya, dil dudaklar ve dişler yardımıyla son şeklini verir ve konuşma sesleri oluşur.
3- Solunum temel olarak solunum sisteminin giriş açıklığı olan Burun boşluğu (cavum nasi) nun görevidir. Ancak, burun boşluğu tıkanıklıkları veya hava açlığı duyulan durumlarda ağız yardımcı bir solunum aygıtıdır.
4- Ağız ve ağzı oluşturan ya da çevreleyen yapılar, yüz estetiğinin temel elemanlarıdır.
Misafir
2 Kasım 2009 18:18   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
ağzımızdaki maddeleri küçük parçacıklara ayrılmamıza yardımcı bir organdırr...)teşekkür ederim...)
Misafir
14 Ocak 2010 13:37   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
_KleopatrA_
14 Ocak 2010 13:39   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
Alıntı

Anatomik özellikleri

Konuşmamıza yarar.

Ağızın işlevleri

Misafir
21 Ekim 2010 17:55   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
ağız , yemek borusu, karaciğer, ince bağırsak,yutak,mide,yutak görevleri nedir??????????
Misafir
27 Ekim 2010 16:20   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
bana ağzın görevi nedir söyleyebilirmisiniz
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Ağzın görevi nedir? Konusuna Benzer Konular

İskeletin görevi nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 33
Son Mesaj: 1 Aralık 2014 17:00