Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Elektrik hangi yollarla üretilir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda erdsahi tarafından 17 Ekim 2009 (18:03) tarihinde açılmıştır.
9140 kez görüntülenmiş, 9 cevap yazılmış ve son mesaj 24 Aralık 2014 (16:52) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 17 Ekim 2009, 18:03

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#1 (link)
erdsahi
Ziyaretçi
erdsahi - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
elektirik hangi yollarla üretilir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 4 Ocak 2010, 14:46

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ülkemizde elektrik üretiler barajlar nelerdir? başka hangi yolları elektrik üretilir? istanbul'un elektriği hangi barajlarda sağlanır?
Rapor Et
Eski 14 Şubat 2010, 17:38

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
elektrik neyden üretilir
Rapor Et
Eski 13 Ocak 2011, 14:02

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
istanbulda elektrik hangi doğal kaynaklardan üretilir? lütfen uzun yazı istiyorum
Rapor Et
Eski 30 Mart 2011, 20:03

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Elektrik, bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesi ile üretilir. Elektrik jeneratörü, bir mıknatıs içinde dönen sarılı iletken tellerin bulunduğu, ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinadır. Evlerimizde, işyerlerimizde, endüstride gereksinim duyduğumuz büyük miktardaki elektrik enerjisini elde etmek için, elektrik jeneratörlerini döndürecek büyük güç santrallarına ihtiyaç duyarız.
Çoğu güç santralı, jeneratörü döndürmek için ısı üretiminde bulunurlar. Fosil yakıtlı santrallar ısı üretimi için doğal gaz, kömür ve petrol yakarlar. Nükleer santrallar da uranyum yakıtını parçalayarak ısı üretirler. Ancak bütün bu değişik tip santrallar ürettikleri ısıyı, suyu buhar haline dönüştürmek için kullanırlar.
Oluşan buhar ise elektrik jeneratörüne bağlı olan türbine verilir. Su buharı, türbin şaftı üzerinde bulunan binlerce kanatçık üzerinden geçerken daha önce üretilen ısıdan almış olduğu enerjiyi kullanarak, türbin şaftını döndürür. İşte bu dönme, jeneratörün elektrik üretmek için gereksinim duyduğu mekanik harekettir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir.
Türbinden çıkan, enerjisi diğer bir deyişle basınç ve sıcaklığı azalmış buhar ise yoğunlaştırıcı (kondenser) denilen bölümde soğutulup su haline dönüştürüldükten sonra, tekrar kullanılmak üzere santralın ısı üretilen bölümüne geri gönderilir. Yoğunlaştırıcıda soğutma işini sağlayabilmek için deniz, göl veya ırmaklarda bulunan su kullanılır. Su kaynaklarından uzak bölgelerde ise santralın hemen yanında bulunan ve uzaktan bakıldığı zaman geniş dev bacalara benzeyen soğutma kuleleri kullanılır. Bu kulelerin üzerinde görülen beyaz duman ise su buharıdır.
Elektrik üretmek için kullanılan diğer bir yöntem ise hidrolik santrallardır. Bu yöntem ile barajlarda biriktirilen su, bir su türbinini üzerinden geçirilir ve türbine bağlı elektrik jeneratörü döndürülerek elektrik üretilir.
Yukarıda bahsedilen bu yöntemler büyük miktarlarda elektrik enerjisini üretmek için kullanılırlar. Bunların yanı sıra rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kullanarak da elektrik üretilmektedir. Ancak bu tür kaynaklardan üretilen enerji miktarı asıl ihtiyacımızı kendi başına karşılamaktan uzaktır.
Su, güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklara, yenilenebilir enerji kaynakları denir. Bu kaynaklar diğerleri gibi tükenmezler. Petrol, doğal gaz, kömür, uranyum gibi maddeler önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde tükenecektir.
Rapor Et
Eski 24 Mayıs 2011, 17:22

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#6 (link)
tolga53
Ziyaretçi
tolga53 - avatarı
Elektrik Hangi Yollarla Üretilir ? ve elektriğin,santrallerden ve barajlardan evimize geliş öyküsü. acil gerek lütfen .
Rapor Et
Eski 24 Mayıs 2011, 21:00

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#7 (link)
Hilla
Ziyaretçi
Hilla - avatarı
Alıntı:
tolga53 adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Elektrik Hangi Yollarla Üretilir ? ve elektriğin,santrallerden ve barajlardan evimize geliş öyküsü. acil gerek lütfen .
Elektrik Hangi Yollarla Üretilir ?
Elektriksmiliv bakır gibi iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesi ile üretilir. Elektrik jeneratörüsmiliv bir mıknatıs içinde dönen sarılı iletken tellerin bulunduğusmiliv ve bu tellerin mıknatıs içinde dönmesiyle elektrik akımı üreten bir makinadır. Evlerimizdesmiliv işyerlerimizdesmiliv endüstride gereksinim duyduğumuz büyük miktardaki elektrik enerjisini elde etmek içinsmiliv elektrik jeneratörlerini döndürecek büyük güç santrallarına ihtiyaç duyarız.Çoğu güç santralısmiliv jeneratörü döndürmek için ısı üretiminde bulunurlar. Fosil yakıtlı santrallar ısı üretimi için doğal gazsmiliv kömür ve petrol yakarlar. Nükleer santrallar da uranyum yakıtını parçalayarak ısı üretirler. Ancak bütün bu değişik tip santrallar ürettikleri ısıyısmiliv suyu buhar haline dönüştürmek için kullanırlar.Oluşan buhar ise elektrik jeneratörüne bağlı olan türbine verilir. Su buharısmiliv türbin şaftı üzerinde bulunan binlerce kanatçık üzerinden geçerken daha önce üretilen ısıdan almış olduğu enerjiyi kullanaraksmiliv türbin şaftını döndürür. İşte bu dönmesmiliv jeneratörün elektrik üretmek için gereksinim duyduğu mekanik harekettir. Jeneratörde oluşan elektrik ise iletim hatları denilen iletken teller ile kullanılacağı yere gönderilir.Türbinden çıkansmiliv enerjisi diğer bir deyişle basınç ve sıcaklığı azalmış buhar ise yoğunlaştırıcı (kondenser) denilen bölümde soğutulup su haline dönüştürüldükten sonrasmiliv tekrar kullanılmak üzere santralın ısı üretilen bölümüne geri gönderilir. Yoğunlaştırıcıda soğutma işini sağlayabilmek için denizsmiliv göl veya ırmaklarda bulunan su kullanılır. Su kaynaklarından uzak bölgelerde ise santralın hemen yanında bulunan ve uzaktan bakıldığı zaman geniş dev bacalara benzeyen soğutma kuleleri kullanılır. Bu kulelerin üzerinde görülen beyaz duman ise su buharıdır.Elektrik üretmek için kullanılan diğer bir yöntem ise hidrolik santrallardır. Bu yöntem ile barajlarda biriktirilen susmiliv bir su türbinini üzerinden geçirilir ve türbine bağlı elektrik jeneratörü döndürülerek elektrik üretilir.Yukarıda bahsedilen bu yöntemler büyük miktarlarda elektrik enerjisini üretmek için kullanılırlar. Bunların yanı sıra rüzgarsmiliv güneş ve jeotermal enerji kullanarak da elektrik üretilmektedir. Ancak bu tür kaynaklardan üretilen enerji miktarı asıl ihtiyacımızı kendi başına karşılamaktan uzaktır. Susmiliv güneşsmiliv rüzgar ve jeotermal kaynaklarasmiliv yenilenebilir enerji kaynakları denir. Bu kaynaklar diğerleri gibi tükenmezler. Petrolsmiliv doğal gazsmiliv kömürsmiliv uranyum gibi maddeler önümüzdeki birkaç yüzyıl içinde tükenecektir.

KAYNAK
Rapor Et
Eski 24 Mayıs 2011, 21:19

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#8 (link)
The Eniqmatic
Ziyaretçi
The Eniqmatic - avatarı
 • Termik santraller
 • Hidroelektrik santralleri
 • Nükleer santraller
 • Rüzgar santralleri
 • Voltaik paneller
 • Doğalgaz santralleri
 • Jeotermik santraller
 • Güneş Enerjisi
Rapor Et
Eski 15 Nisan 2014, 19:18

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Elektrik hangi yollarla üretilir? Elektriğin santrallerden ve barajlardan evimize geliş öyküsü.

Elektrik Üretim Yöntemleri birden fazladır ve Her yönteminde ayrı çalışma prensibi ve farklı maliyet ve çevre koşulları yer almaktadır, Başlıca üretim yöntemleri şunlardır:
*Termik santraller
*Hidroelektrik santralleri
*Nükleer santraller
*Rüzgar santralleri
*Voltaik paneller
*Doğalgaz santralleri
*Jeotermik santraller
*Güneş Enerjisi

Elektrik Nasıl Üretilir
Elektrik üretmek için farklı yöntemlerbulunmaktadır. Kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtlarında yanma sonucunda ortaya çıkankimyasal enerji yardımıyla soğutucu olarak kullanılan su ısıtarak buharlaşması sağlanmaktadır. Nükleer santrallerde ise soğutucu suyun buharlaştırılması için yakıt olarak kullanılan Uranyum’un bölünmesi sonucunda ortaya çıkan nükleer enerji kullanılmaktadır.
Oluşan buhar türbin adı verilen aygıtın kanatlarına çarparak dönmesini sağlamaktadır.
Türbinin ucunda jeneratör bulunmaktadır. Türbin dönerken beraberinde jeneratör de bulunan dev bir mıknatısı da bir kablo bobini içinde döndürmekte, böylece jeneratörde elektrik enerjisi oluşmaktadır.

Elektrik Evlerimize Kadar Nasıl Gelir
Santralde elde edilen elektrik kablolar yardımıyla santralın yakınında bulunan ünite transformatörüne getirilmektedir.
Transformatör elektriğin voltajını (basıncını) 380 kilovolta kadar yükseltmekte, böylece elektrik akımı uzak yerlere taşınmaya uygun hale gelmektedir. Voltajı yükseltilmiş elektrik daha sonra “yüksek gerilim hatları” adı verilen iletim hatları yardımıyla çok uzak mesafelere taşınabilmektedir.
İletken teller aracılığı ile kullanılacağı yere ulaşan elektrik, trafo merkezlerine (voltaj indirici istasyonlara) sokularak, elektriğin voltajı önce 380 kilovolt’tan 154 kilo volta, sonra da 154 kilovolttan 34.5 kilovolta indirilmekte ve yerleşim alanlarına ulaştırılmaktadır.
Yerleşim alanlarına ulaşan elektrik akımı evlerimize gelmeden önce son olarak dağıtım transformatörleri girmekte ve 34.5 kilovoltluk voltaj bir kez daha düşürülerek 0.4 kilo volta indirilmektedir. Böylece elektrik evlerimizde kullanılabilir hale gelmiş olmaktadır.
Dağıtım transformatörlerinden çıkan elektrik kablolardan akarak evlerimize ulaşmakta, elektrik sayacımızdan geçtikten sonra ampulleri, televizyonları, fırınları, vs. çalıştırmamızı sağlamaktadır.
Rapor Et
Eski 24 Aralık 2014, 16:52

Elektrik hangi yollarla üretilir?

#10 (link)
Wific%u0131ABLA
Ziyaretçi
Wific%u0131ABLA - avatarı
elektrik üretilirken hangi aşamalardan geçer kısa cevap
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.151 saniyede (68.22% PHP - 31.78% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 11:12
 • YASAL BİLGİ

 • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
 • » Site ve Forum Kuralları
 • » Gizlilik Sözleşmesi