MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış Mendel'in bezelyeleri ile ilgili soru cevap örnekleri verir misiniz? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: mendelin bezelyeleri ile ilgili sorular...
CEVAP VAR

Mendel'in bezelyeleri ile ilgili soru cevap örnekleri verir misiniz?

Gösterim: 12.766 | Cevap: 25
19 Ekim 2009 18:13   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
mendelin bezelyeleri ile ilgili sorular
Sponsorlu Bağlantılar
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

mendel neden bezelyeyi seçti
(2013-10-09T13:23:03+03:00)
fadedliver
19 Ekim 2009 18:44   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mendelin bezelyeleri ile ilgili sorular

Genetik bilimi bezelye sayarak başladı
Avusturyalı bir papaz olan Gregor Mendel’in, 8 yıl boyunca 300.000 bezelyeyi tek tek saydığı deneyi genetiğin kökeni sayılıyor.


İSTANBUL / NEW YORK - Esas adı Johann olan Mendel, 1843’te o zamanlar Avusturya İmparatorluğu sınırlarındaki Brünn kentindeki St. Thomas Manastırı’a girer. Adını Gregor olarak değiştirir; 1847’de papazlığa yükseldi. Papazlığın yanı sıra Viyana Üniversitesi’nde de öğrenim gören Mendel, 1856-1863 tarihleri arasında manastırın bahçesine deney amacıyla 28.000 bezelye dikti.


Gregor Mendel 1865’te, 8 yıl boyunca bezelyeleri karşılıklı olarak aşılayarak türetti ve yeni kuşaklarında çıkan farklılıkları gözlemledi. Mendel 8 yıllık deneyi sonuda şunu gördü: Bitkiler, üst kuşaktan yeni kuşağa özelliklerini aktarıyorlardı. Bilimsel bir kavrayışla Mendel, yeni kuşakların öncekilerin özelliklerini taşımasına kalıtsallık tanımı koydu. Bilim dünyası şimdi bu özelliğe ‘gen’ diyor.
Aynı dönemde canlıların kalıtsal değişiklikleri ve çevreye uyumlarını araştıran Evrim Teorisi’nin fikir babası Charles Darwin ise, Mendel’in bu araştırmasında henüz habersizdi. Mendel ve Darwin’in deneyleri daha sonra modern biyolojinin temelini oluşturdu.

GENETİĞİN GİZLİ KALMIŞ FİKİR BABASI
Mendel, deneyini ‘Bitki Karmalarında Deneyler’ adlı bir makalede anlattı ve bir bilimsel dergide yayımladı. Ancak bu makaleye 1900’e kadar sadece 3 kez atıf yapıldı. Mendel’in bezelye deneyi bugün genetik biliminin başlangıcı, kendisi de genetiğin babası sayılıyor. Mendel'in bezelyeleri ile ilgili soru cevap örnekleri verir misiniz?Bilim için doğadaki her nesne birer merak ve araştırma konusu.

Bugün genetikçilerin araştırmaları medyada önemli yer bulurken, ırsi kalıtsallık teorisini bulan Gregor Mendel’in genetik için yaptıkları sadece dar bir bilim çevresinde biliniyor.

Genetik bilimi ise son 50 yılda, özellikle İngiliz bilim insanları James Watson ve Francis Crick’in DNA’nın çifte heliks yapısını keşfetmesiyle hızlı bir yükselişe geçti. DNA araştırmaları, 1865’te Mendel’in ortaya attığı ‘ırsi kalıtsallık’ sorunsalını konu ediniyor.

MENDEL VE FRANKENSTEİN
Genetiğin en kapsamlı projesi olan İnsan Genom Araştırması, insanoğlunun Afrika’dan ilk çıkışından bu yana geçirdiği genetik değişimleri ortaya koyuyor. İnsanoğlu son 100.000 yılda Homo Sapien’den aldığı genetik mirasla bugün çok ırklı bir türe dönüştü. Son 15 yılda genetik alanında Mendel’in bezelye sayma deneyini gölgede bırakacak cinsten araştırmalar yapıldı;
dotBlack 1996’da ilk memeli hayvan Dolly tek bir hücreden klonlandı.
dotBlack 1997’de kulağı sırtında büyüyen bir fare yaratıldı.
dotBlack 2003’te tavşan yumurtaları, insan yumurtalarıyla birleştirildi.
dotBlack 2006’da yeşil fosforlu ışık saçan domuzlar yaratıldı
Mendel’in bezelye saymasına kıyasla, Mary Shelly’nin Frankenstein romanını anımsatan bu deneyler etik ve ahlak sınırlarını da zorluyor, bilimin nereye gittiği temelinde tartışmaları alevlendiriyor. Bilim insanları genellikle deneylerin insanların iyiliğine ve yararına çalışmalar için yapılması gerektiğini vurgulasa da, kök hücre gibi gri bölgede kalan konular her zaman olacak.

BEZELYELER VE GENETİK
Bilim insanlarına göre genetik, giderek daha da Frankenstein projelere yönelecek, daha büyük projeleri daha geniş kapsamlı araştırmaları göze alacak. Genetik dendiği zaman popüler algıda, çocuğun ne renk gözle doğacağı sorunu akıllara geliyor. Halbuki genetiğin esas uğraş alanı kanser, şeker gibi hastalıklar, insan-doğa, insan-hayvan bağıntıları ve bunların insan sağlığına getirileri. Genetik alanındaki gelişmeler ayrıca insanın Hayat Ağacı’ndaki yerini de ortaya koyacak.
kaynak NTV-MSNBC


yukardaki bilgilerle ilgili olarak istediğiniz soruyu sorabilirsiniz...
Misafir
23 Aralık 2009 20:58   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

mendel

mendel neden bezelyeyi seçti
Misafir
20 Eylül 2010 20:52   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
ewt ya mendel neden bezelyeyi seçtii
Misafir
8 Ekim 2010 19:38   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Mendel deneylerini yaparken bezelye bitkisinden faydalandı. Mendel, bezelye bitkilerinin tohum sekli (buruşuk, düz), tohum rengi (sari, yeşil), bitki boyu (kısa, uzun) gibi özelliklerinin bir sonraki kuşağa nasıl aktarıldığını incelemiştir. örneğin bir domatesin pembe ve kırmızı rengi, vardır .ama bezelyenn bir çok rengi vrdr....................................
Misafir
9 Ekim 2010 16:20   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

bezelyeler özelliklerini bir sonraki kuşağa nasıl aktarıyor?

bezelyeler özelliklerini bir sonraki kuşağa nasıl aktarıyor?
agomon
7 Mart 2011 21:44   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

neden ?

hep başka şeyler varken mendel bezelyeyi seçti?
Misafir
23 Mart 2011 01:32   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

MENDEL

MENDEL'in bezelye bitkisini seçmesinin nedeni,bezelye bitkisinin kolay yetiştirilebilir olması,görece hızlı gelişmesi ve bir keredeçok fazlasayıda döl(tohum) üretmesi MENDEL'in çalişmaları için iyi bir deneme metaryelidir. Ayrıca bezelyenin çeşitli özellik bakımından farklılık gösteren ve saf olarak yetiştirilebilen çok sayıda varyetesi vardır.
Misafir
27 Eylül 2011 15:40   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
arkadaşlar mendelin sorusu ama yanıtınıu bulamıyorum cevap bezelyeler özelliklerini bir sonraki kuşağa nası aktarıyor
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj: