PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Çizim çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır?
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Daisy-BT12:24, 25 Mart 2010 
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
cetvel nasıl kullanılır ne işe yarar
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı:
gönye ne işe yarar

Cetvel, Türk Dil Kurumu'nun tanımına göre; doğru çizgileri çizmeye yarayan, dereceli veya derecesiz, tahtadan, plastikten, madenden yapılmış araç, çizgilik ve liste, çizelge anlamlarına gelmektedir.

Cetvelin bir çok çeşidi bulunur. Ancak, genel olarak ilk akla gelen kullanımıyla; bir metreden az olan uzunluktaki ölçümler için kullanılan, 30 - 50 santimetre uzunluğunda, tahta, metal, genellikle de plastik ölçü aletleridir.

Cetveller, teknik çizim, geometri, terzilik, inşaat, pratik uygulamalar, mimari vb. gibi birçok alanda çok büyük kolaylıklar sağlar. Özel ve ayrıntılı ölçümler yapan mikrometre gibi, karşılaştırmalı ölçüm yapan kumpas gibi, şekiller çizmeye yarayan şablon gibi ve hesaplamalar yapmaya yarayan kızaklı cetvel gibi özel çeşitleri de bulunur.
Ayrıca çeşitli hesaplamaları tablolaştırmakta kullanılan çizim uygulamaları, cetvel olarak adlandırılır: Borsa cetveli, çarpım cetveli, hazirun cetveli, hesap cetveli gibi.


Gönye
Kesişen iki düzlemin veya doğrunun meydana getirdiği dik açıyı kontrol etmeye ve dik açı çizmeye yarayan bir alettir.

Kağıt üzerinde bir doğruya dikme, dik açı ve paralel çizmeye yarayan maden, tahta veya plastikten yapılmış, açılarından biri 45 veya 60 derece olan dik üçgen biçimindeki aletler gönye olarak adlandırılırlar.

Gönyenin değişik şekilleri vardır. Öğrenciler matematik derslerinde kullandıkları gibi mimarlar, mühendislar ve yapı teknikerleri proje yaparken bunlardan yararlanırlar. Ayrıca taşçılar bir kenarları açık madeni gönye kullanırlar. Doğrama işleri yapan dülgerler yaptıkları kapı ve pencerelerin, diğer eşyaların gönyede olup olmadıklarını bu aletle kontrol ederek yaparlar.

T-Cetveli de 45° ve 60°’lik gönyelerle birlikte mimarlar, desinatörler ve teknik ressamlar tarafından kullanılır.


Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Cevap
sema_arpaci15:00, 19 Ekim 2010 
Çizgi çeşitleri nelerdir ? Bulabilir misiniz?
Cevap
_Yağmur_15:14, 19 Ekim 2010 
sema_arpaci adlı kullanıcıdan alıntı:
Çizgi çeşitleri nelerdir ? Bulabilir misiniz?

Çizgi Çeşitleri

Resimde çizgiler biçimde bulunur:
1) Doğru çizgiler
2) Eğri çizgiler

1) Resimdeki doğru çizgiler sakinliği, sağlamlığı ve sürekliliği ifade eder. Doğru yatay çizgiler yerleşme ve hareketsizlik duygusunu anlatır. Durgun deniz, geriden görünen merdivenler veya bir binanın yatay çizgileri... Dikey doğru çizgiler göz seviyesinden aşağıya düştükçe bitkinliği, cansızlığı ve korkuyu belirtir. Yüksek bir yerden aşağıya bakmak ya da kuyunun dibini gözlemek gibi. Kişinin sevincini belirtmek için kollarını havaya kaldırması; bitkinliğini anlatmak için yere sarkıtması gerekir.

Eğik doğru çizgiler sağlamlık duygusunu ve hareketi sağlar. Gözden uzaklaşan tren yollarına, yol kenarındaki telefon tellerine baktığımızda, bizi uzaklara doğru götürür.

2) Resimdeki eğri çizgiler ise kıpırdanma, kaynaşma, hareket ve neşeyi ifade eder. Sakin, rüzgarsız bir havada her şey durgun olup doğru çizgilerin hakimiyetindedir. Rüzgar veya fırtına çıktığı zaman doğru çizgiler yerini eğri çizgilere bırakır. Göğe yükselen ağaç dalları boşlukta zikzaklar çizer, durgun görünen deniz ise dalgalarla dolar.


kaynak
Cevap
Misafir19:53, 14 Aralık 2010 
cizgi cesitleri nelerdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Cevap
12
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
İsim:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Elektrik nerelerde kullanılır, kullanıldığı alanlar nelerdir?
Dikdörtgen nerelerde kullanılır ve modelleri nelerdir?
Türkiye'de kullanılan kaynak çeşitleri nelerdir, en çok hangisi kullanılır?
Yazım kuralları nelerdir, nerelerde kullanılır?
Demir nedir, özellikleri nelerdir, nerelerde kullanılır?