Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Aralık 2010  Gösterim: 22.264  Cevap: 13

Çizim çeşitleri nelerdir, nerelerde kullanılır?

Daisy-BT
25 Mart 2010 12:24       Mesaj #11
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

cetvel nasıl kullanılır ne işe yarar

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

gönye ne işe yarar


Cetvel, Türk Dil Kurumu'nun tanımına göre; doğru çizgileri çizmeye yarayan, dereceli veya derecesiz, tahtadan, plastikten, madenden yapılmış araç, çizgilik ve liste, çizelge anlamlarına gelmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar
Cetvelin bir çok çeşidi bulunur. Ancak, genel olarak ilk akla gelen kullanımıyla; bir metreden az olan uzunluktaki ölçümler için kullanılan, 30 - 50 santimetre uzunluğunda, tahta, metal, genellikle de plastik ölçü aletleridir.

Cetveller, teknik çizim, geometri, terzilik, inşaat, pratik uygulamalar, mimari vb. gibi birçok alanda çok büyük kolaylıklar sağlar. Özel ve ayrıntılı ölçümler yapan mikrometre gibi, karşılaştırmalı ölçüm yapan kumpas gibi, şekiller çizmeye yarayan şablon gibi ve hesaplamalar yapmaya yarayan kızaklı cetvel gibi özel çeşitleri de bulunur.
Ayrıca çeşitli hesaplamaları tablolaştırmakta kullanılan çizim uygulamaları, cetvel olarak adlandırılır: Borsa cetveli, çarpım cetveli, hazirun cetveli, hesap cetveli gibi.


Gönye
Kesişen iki düzlemin veya doğrunun meydana getirdiği dik açıyı kontrol etmeye ve dik açı çizmeye yarayan bir alettir.

Kağıt üzerinde bir doğruya dikme, dik açı ve paralel çizmeye yarayan maden, tahta veya plastikten yapılmış, açılarından biri 45 veya 60 derece olan dik üçgen biçimindeki aletler gönye olarak adlandırılırlar.

Gönyenin değişik şekilleri vardır. Öğrenciler matematik derslerinde kullandıkları gibi mimarlar, mühendislar ve yapı teknikerleri proje yaparken bunlardan yararlanırlar. Ayrıca taşçılar bir kenarları açık madeni gönye kullanırlar. Doğrama işleri yapan dülgerler yaptıkları kapı ve pencerelerin, diğer eşyaların gönyede olup olmadıklarını bu aletle kontrol ederek yaparlar.

T-Cetveli de 45° ve 60°’lik gönyelerle birlikte mimarlar, desinatörler ve teknik ressamlar tarafından kullanılır.


Kaynak: Rehber Ansiklopedisisema_arpaci
19 Ekim 2010 15:00       Mesaj #12
sema_arpaci - avatarı
Ziyaretçi
Çizgi çeşitleri nelerdir ? Bulabilir misiniz? Msn Disappointed
19 Ekim 2010 15:14       Mesaj #13
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Alıntı
sema_arpaci adlı kullanıcıdan alıntı

Çizgi çeşitleri nelerdir ? Bulabilir misiniz? Msn Disappointed


Çizgi Çeşitleri

Resimde çizgiler biçimde bulunur:
1) Doğru çizgiler
2) Eğri çizgiler

1) Resimdeki doğru çizgiler sakinliği, sağlamlığı ve sürekliliği ifade eder. Doğru yatay çizgiler yerleşme ve hareketsizlik duygusunu anlatır. Durgun deniz, geriden görünen merdivenler veya bir binanın yatay çizgileri... Dikey doğru çizgiler göz seviyesinden aşağıya düştükçe bitkinliği, cansızlığı ve korkuyu belirtir. Yüksek bir yerden aşağıya bakmak ya da kuyunun dibini gözlemek gibi. Kişinin sevincini belirtmek için kollarını havaya kaldırması; bitkinliğini anlatmak için yere sarkıtması gerekir.

Eğik doğru çizgiler sağlamlık duygusunu ve hareketi sağlar. Gözden uzaklaşan tren yollarına, yol kenarındaki telefon tellerine baktığımızda, bizi uzaklara doğru götürür.

2) Resimdeki eğri çizgiler ise kıpırdanma, kaynaşma, hareket ve neşeyi ifade eder. Sakin, rüzgarsız bir havada her şey durgun olup doğru çizgilerin hakimiyetindedir. Rüzgar veya fırtına çıktığı zaman doğru çizgiler yerini eğri çizgilere bırakır. Göğe yükselen ağaç dalları boşlukta zikzaklar çizer, durgun görünen deniz ise dalgalarla dolar.


Misafir
14 Aralık 2010 19:53       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
cizgi cesitleri nelerdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorumCevap Yaz En İyi Cevabı Gör
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç