Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir?

Gösterim: 6538 | Cevap: 3
Misafir
Cevaplanmamış   |    8 Aralık 2009 12:35   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir?

ÇANAKKALE SAVŞLARI
çanakkale savaşının türk milli mücadeleye etkileri nelerdir?
8 Aralık 2009 13:24   |   Mesaj #2   |   
nötrino - avatarı
SMD SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Zamanın Ötesi..
3.997
7.339 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 02-08-2007

Cvp: Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ÇANAKKALE SAVŞLARI
çanakkale savaşının türk milli mücadeleye etkileri nelerdir?

Çanakkale Savaşları birinci dünya savaşının en zorlu ve kanlı mücadelelerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Çanakkale Savaşı, düşman işgaline uğrayan vatanın kurtuluşunda bir dönüm noktası olup, Türk Ulusunun varoluş mücadelesinin, Milli Mücadelenin temelini oluşturur. Çanakkale Savaşları öyle bir mücadeledir ki, düşman kuvvetlerinin sayıca ve donanımca üstün olduğu koşullarda ; top ve mermilere karşı süngülerin çekildiği, dünya tarihinde eşi ve benzeri olmayan bir zaferdir. Çanakkale Savaşları, Türklerin Dünya'ya 'Çanakkale Geçilmez' dedirttiği bir zaferdir.Kuva-i Milliye Çanakkale’den yükselen bir ruhtur.


Savaşın Milli Mücadeleye Etkileri

-Boğazlardan yardım alamayan Rusya iç çelişkileriyle boğulmuş, savaştan çekilerek Kurtuluş Savaşı’nı kolaylaştırmıştır.

-Çanakkale’de bozguna uğrayan İngilizler, Kurtuluş Savaşı’na doğrudan müdahale edememişlerdir.

-Çanakkale Zaferi, yalnız Rusya ile İngiltere, Fransa’nın değil, bunların aynı zamanda diğer Batılı devletlerle olan karşılıklı ticari ve ekonomik ilişkilerini de olumsuz yönde etkilemiş, ne İngiltere, Fransa müttefiki Rusya’ya ihtiyacı olan silah ve cephaneyi ulaştırabilmiş, ne de Rusya Batılıların ihtiyacı olan buğdayı Akdeniz’e aktarabilmiştir.

-Çanakkale Zaferi Lozan’da da pazarlık gücümüzü arttırmıştır.

-Çanakkale’de Türk Zaferi, iki yıl uzayan savaş boyunca Doğulu ve Batılı müttefik devletlerin (Rusya-İngiltere-Fransa) ekonomilerinde sıkıntılar oluşturmuştur. Bu durum, özellikle Rusya’yı bunalıma sürüklemiş ve sonunda rejim değişikliğine (komünizme) kadar gidebilmiş ve böylece de Rusya’nın savaş dışı kalmasına yol açmıştır.


-Mustafa Kemal Çanakkale Zaferinden aldığı güç ve ünle, Milli Mücadele’nin başına geçebilmişti.

-Çanakkale Zaferi, ne Alman Genelkurmayı’nın ne de İttihatçı subayların olmayıp, Mustafa Kemal’in askeri dehası ve Türk askerinin vatan sevgisinin eseridir.

-Çanakkale’de parlayan vatan sevgisi, bizi, Milli Mücadelemizde vatanımızla kucaklaştırmıştır.
denizkabugu
8 Aralık 2009 13:37   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir?

Türk tarihinin altın sayfalarından biri Çanakkale’de yazılmıştır. Burada gerçekleşen kara ve deniz muharebeleri ve Türk ordusunun kazandığı zafer, sadece Türkiye’nin değil bütün dünyanın geleceğini değiştirmiştir.
Bu savaşta istiklâl ve vatan gibi yüce değerler uğruna mücadele veren Türkler, emperyalist emeller peşinde koşan İngilizler, Fransızlar ve bunların sürüklediği Avusturalya, Yeni Zelanda ve daha birçok sömürgeden gelen askerlerle boğuşmak zorunda kalmıştır.

General Robertson’un raporuna göre, İngilizlerin Çanakkale’ye saldırmalarında üç amaçları vardı. Bunlardan birincisi Boğazlar yoluyla Rusya’ya gidiş gelişi sağlamak, ikincisi Türkiye’yi barış yapmaya zorlamak, üçüncüsü ise Balkan devletlerini kendi yanlarına çekmek.1

Bu amaçlar ile Çanakkale’ye saldıranlar karşılarında hiç ummadıkları bir kuvvet buldular. Bu kuvvet üstün silah ve bol mühimmatın ortaya çıkardığı bir kuvvet değildi. Bu kuvvet yurt savunması için canını seve seve vermeye hazır olan Türk insanının inancının kuvvetiydi. Saldırganlar bu kuvvet karşısında yenilgiyi kabul edip geri çekilmekten başka birşey yapamadılar.

Çanakkale’de gerçekleşen Türk zaferi, İtilâf Devletlerinin hedeflerine ulaşmalarına engel olmuştur. Özellikle Boğazlardan Rusya ile irtibat kuramamaları Dünya ve Türkiye tarihinin topyekün değişmesine neden olmuştur. Rusya’yı içinde bulunduğu sıkıntılı ortamdan bu yoldan gidecek yardım malzemeleriyle kurtarmayı amaçlayan harekatın başarısızlığı, Rusya’da varolan sıkıntıların artmasına, ihtilâl hareketlerinin gelişmesine ve Çarlık yönetiminin çökerek bu ülkenin savaştan çekilmesine neden olmuştur.

Eğer Rusya’ya düşünülen yardım ulaşmış ve bu şekilde ihtilâlin önüne geçilmiş olsaydı, savaş sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nu paylaşmak için yapılan gizli anlaşmaları uygulamak amacıyla Kuzeyden gelen Rus saldırısı devam edecekti. Bu durum, birkaç sene sonra ortaya çıkacak Millî Mücadele hareketinin önünde aşılması çok güç bir engel olarak kendini gösterecekti.

Çanakkale Zaferi’nin kazanılması sonucu Rusya’nın ihtilal hareketleriyle çalkalanıp; gizli anlaşmaları açıklayıp savaştan çekilmesi yanında bir de İngiliz ve Fransızlarla giriştiği siyasal rejim mücadelesi vardır ki bu Millî Mücadelemiz için büyük şans olmuştur. Ülkesini işgalden kurtarmak için savaşan Türkiye ile yeni rejimini koruma mücadelesi veren Bolşevik Rusya aynı düşmanla savaşmak durumunda olduklarından birbirlerinin doğal müttefikleri olmuşlardır. Böylece Rusya bir düşman olmaktan çıkmış, hatta art niyetleri bulunsa bile Anadolu’daki harekete silah, cephane ve para yardımlarında bulunmuştur. Bu yardımların menşei konusunda çeşitli görüşler olsa da sonuçta yardımlar Ruslar eliyle bize ulaşmıştır. İçinde bulunulan ortamın mecbur kıldığı bu dostluk savaş bitip de her ülke kendi seçimini özgürce yapabildiği zamana kadar sürmüştür.

Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ve Fransızların amaçlarından biri de Balkan Devletlerinin kendi yanlarında savaşa girmelerinin sağlanmasıydı. Türk zaferi bu plânı bozduğu için Balkan Devletleri üzerinde yeterince etkili olamadılar. Bulgaristan’ın İttifak Devletleri’nin yanında savaşa girmesi, Yunanistan’ın o sıralarda güttüğü tarafsızlık politikasını devam ettirebilmesi Çanakkale’deki Türk Zaferi’nin bir sonucudur.

Çanakkale Zaferi bu nedenlerle Birinci Dünya Savaşı’nın İngiliz ve Fransızlar lehine çok kısa bir zamanda sonuçlanmasına engel olarak savaşın takriben iki yıl uzamasını sağlamıştır. Bu şekilde Türk insanına hem kendine güvenini kazandırmış hem de ileride başlayacak Milli Mücadele’ye uygun zemin hazırlamıştır.

Çanakkale Zaferi sadece bu sonuçlarla kalmamış, üstün niteliklerini burada sergileme fırsatı bulan Atatürk’ü ortaya çıkarmıştır.

Tevfik Bıyıklıoğlu, Mustafa Kemal’i anlatmadan Çanakkale izah olunamaz diyor ve şöyle devam ediyor:2 “19. Tüm. K. Mustafa kemal’in 25 Nisan 1919 sabahı ilerlemekte olan askerlerini geçerek Arıburnundan telaş ve heyecan içinde geri gelen 27. alayın 4. Bl. erlerini yere yatırıp ateş ettirmesi, arkasından 57. ve 27. alaylara yaptırdığı şiddetli taarruz, çıkarma gününde, Conkbayırı ve Boğazı kurtarmıştır. Anafartalar Komutanı Mustafa Kemal’in 10 Ağustos sabahı yine Conk-bayırı almak için yaptırdığı’ süngü hücumu zaferi kati olarak Türk ordusuna kazandırmıştır.”

Bir yabancı yazar da, Çanakkale Savaşı’nda Atatürk’ün gösterdiği başarıları anlattıktan sonra şöyle diyor:3 “Türkler kahraman peşinde koşan bir ırktır. Şimdi ortaya onları kurtaracak yeni bir kahraman çıkmıştı. Gerçi Mustafa Kemal, İstanbul’a dönüşte bir zafer alayı ile karşılanmış değildi. O zamana kadar pek kimsenin tanımadığı genç albayın basanlarına basında da pek yer verilmedi. Adı az anıldı, resmi az basıldı. Gelibolu Savaşı üzerine bir gazeteciye verdiği demecin yayınlanmasına da Enver Paşa engel oldu. Bununla birlikte ağızdan ağıza yayılan bütün efsaneler gibi onun da adı ve basanları halk arasında duyulmaya başlanmıştı. Korku nedir bilmeyen, ölüme şerbetli olduğu için vücuduna kurşun bile işlemeyen, başının üstünden İngiliz mermileri kuş gibi uçup giderken yaylım ateşleri arasında yürüyüp geçen Türk savaşçısı, masal gibi dillerde geziyordu.”

Atatürk Anadolu’ya geçtiği günlerde her yerde Anafartalar Kahramanı olarak tanınıyordu. O zaten milli bir kahramandı. İngiliz ve Fransızlara Çanakkale’yi dar eden bu kahramanın bu devletleri ve onların piyonu Yunan ordusunu yine alt edeceğine güven tamdı.

Sonuç olarak; Çanakkale Savaşları, hem Rusya’yı düşman olmaktan çıkarmak, hem Atatürk’ün milli bir kahraman olarak ortaya çıkmasını sağlamak, hem de düşmanların yenilmez olmadığını ispatlayıp özgüveni artırmak yönlerinden Millî Mücadele’nin başarıya ulaşmasında en önemli faktörlerden biri olmuştur.
Misafir
24 Nisan 2012 10:57   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir?

Çanakkale Savaşının Sonuçları
1) Çanakkale Savaşları her savaş gibi ardında kan, ölüm ve gözyaşı bıraktı. En iyimser rakamlarla 213.000 Türk, 215.000 İtilaf kuvveti askeri olmak üzere toplam 428.000 kişi öldü.
2) Türk ordusunun Balkan Savaşı’nda zedelenen ve hatta yok olmaya yüz tutan prestiji kurtarılmış oldu. Ordu ve millet, bu zaferin getirdiği moralle kurtuluş savaşına girebildi.
3) Çanakkale Muharebeleri, Mustafa Kemal (Atatürk) gibi askeri bir dahiyi yarattı, Birinci Dünya Harbi’nin bitiminden hemen sonra başlayacak olan Milli Mücadele’nin bu eşsiz liderini Türk ulusuna kazandırdı.
4) Çanakkale Savaşları sonucunda batılılar müttefikleri Rusya’ya yardım edemediler. Böylece mahsur kalan Çarlık Rusyası, içerden çöktü, kanlı bir rejim değişikliği oldu.
5) Anzak asker ve komutanları, Çanakkale’de yiğitçe döğüşen Türklerin hem asker, hem de insancıl yönlerini yakından izleyerek, onların kendilerine tanıtıldığı gibi barbar bir ulusun çocukları olmadığını görüp anlamak fırsatını buldular. O günlerde oluşan bu dostluk atmosferi hala sürmekte
6) Çanakkale’de Türk ulusu, binlerce okumuş ve aydınını da kaybetti. Kesin olmayan tahmini rakamlara göre, 100.000’den fazla öğretmen, mülkiyeli, tıbbiyeli ve Türk ocaklarında yetişmiş okur-yazar yitirildi.
7)Bu kayıpların olumsuz etkileri, savaş sırasında olduğu kadar, daha sonra da fazlasıyla hissedildi. Nitekim, 1923’te Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürk’ün başlattığı inkılaplar ve bunların paralelinde girişilen reformların kitlelere yaygınlaştırılıp mal edilmesinde, hayli sıkıntılar çekildi
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Çanakkale Savaşı'nın Türk milli mücadelesine etkileri nelerdir? benzer konular

Çanakkale Savaşı'nın nedenleri nedir?
ÇANAKKALE SVAŞININ NEDENİNİ MADDE MADDE İSTİYORUM TARİH OLAERAK DEİL
Forum: Soru-Cevap Cevap: 49
Son Mesaj: 21 Nisan 2014 16:53
Çanakkale Savaşı'nın komutanı kimdir?
çanakkale savaşını komutanı kimdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 7
Son Mesaj: 23 Mayıs 2013 18:03
Trablusgarp Savaşı'nın Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne etkileri nelerdir?
trablusgarp savaşını sebep ve sonuçlarıyla ele alarak osmanlı devletine ve T.C.devletine askeri,ekonomik,stratejik etkileri nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 12 Kasım 2012 20:57
Çanakkale Savaşı'nın (tüm askerler bazında) kayıplarına dair bilgi verir misiniz?
çanakkale savaşında kaç asker can verdi hhemen yanıtlarsanız sevinirim...
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 9 Aralık 2011 18:09
Çanakkale Savaşı'nın önemi nedir?
ya benim için önemli olan çannakkale savaşının önemi söyleyin acilll sadece önemiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 31 Temmuz 2011 17:44
 
Sayfa 0.234 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu