Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

Gösterim: 23031 | Cevap: 26
  • evrende düzen olmasaydı ne olurdu
HARDMAN
Cevaplanmamış   |    8 Aralık 2009 13:23   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

EVRENDE BİR DÜZEN VARDIR ÖRNEKLERLE PAZARTESİYE KADAR ALMAM GEREK ARKADAŞLAR BU PROJE ÖDEVİ DÖKÜMAN GEREKİYOR LÜTFEN
denizkabugu
8 Aralık 2009 13:58   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

Evrende mükemmel bir düzen ve uyum vardır

Allah evrende yarattığı her varlığı belirli bir ölçü içinde, özenle yaratmıştır. Bu nedenle Allah’ın yarattığı varlıklarda güzellik, ölçü, uyum ve denge vardır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “ Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık” (Kamer suresi, ayet 49)
Ayrıca Allah, evrendeki yarattığı her varlığa yapacağı işe uygun yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiş; boş ve yersiz hiçbir şey yaratmamıştır. Bu konuda Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır. “Güneşi ışıklı, ayı da parlak kılan, yılların sayısını ve hesabını bilmeniz için aya evreler koyan Allah’tır. Allah, bunları boş yere yaratmamıştır. O, ayetlerini düşünen bir toplum için ayrıntılı olarak açıklıyor.” (Yunus suresi, 5)

Evrende mükemmel bir düzenin varlığını nasıl anlarız?
İnsan çevresine baktığı zaman gökyüzünde güneşi, ayı ve yıldızları; yeryüzünde insanları, hayvanları, bitkileri, dağları, denizleri görür. Akıllı ve düşünen bir varlık olan insan; çevresinde bulunan varlıkları gözlemlediği ve düşündüğü zaman, evrende mükemmel bir düzenin var olduğunu anlar.
Kendimize bakalım:
Kendi vücudumuza baktığımızda, bir düzenin olduğunu kolayca görebiliriz. Yüce Allah; insanı el, yüz, ayak, göz gibi organlarıyla en güzel şekilde yaratmıştır. Mükemmel vücudumuzda organlarımız, birbiriyle uyumlu ve düzenli olarak çalışır. Organlarımız arasındaki bu düzenli ve uyumlu çalışma bizim sağlıklı yaşamamızı sağlar. Solunum sistemimizin uyumlu çalışmasıyla rahatça nefes alıp veriyor, sindirim sistemimizin düzenli çalışmasıyla da yediğimiz besinleri sindirebiliyoruz. Yine beynimizin düzenli ve uyumlu çalışmasıyla düşünebiliyor, kavrıyor ve bilgi ediniyoruz. Bilim adamlarının araştırmalarına göre insan beyninde on milyar hücre bulunduğu, bu hücreler arasında sayılamayacak kadar çok haberleşme bağlantılarının bulunduğu tespit edilmiştir. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: ”Ey insan! Seni yaratan, şekillendirip ölçülü yapan, dilediği bir biçimde seni oluşturan cömert Rabbine karşı seni ne aldattı?”(İnfitar suresi, ayet 7-8)


Yeryüzüne bakalım:
Su döngüsü, yağmurun ve karın oluşumu, toprağın yeşermesi, yeryüzünde yaşamın olması da evrende mükemmel bir düzenin olduğunun en açık delilidir.
Evrende yaşayabilmemiz için ne gerekiyorsa hepsi var. Sonbaharda ağaçlar yapraklarını döküyor, kışın uykuya dalan tabiat, ilkbaharda tekrar canlanıyor. Denizler, göller, akarsular, dağlar, ovalar, çeşit çeşit sebzeler ve meyveler, rengârenk çiçekler yeryüzüne ayrı bir güzellik katmaktadır. Aynı yerde bulunan aynı topraktan beslendikleri halde kokusu, tadı ve rengi aynı olmayan bitkilerin bulunması evrende bir düzenin olduğunu gösterir.
“Yeryüzünde birbirine komşu toprak parçaları, üzüm bağları, ekin tarlaları, hurma ağaçları vardır. Bütün bunlar bir suyla sulanır. Ama tatları birbirinden farklıdır. Bunlarda aklını kullanan kimseler için (Allah’ın varlığını gösteren deliller vardır”(Ra’d suresi ayet 4)

Gökyüzüne bakalım:
Mevsimlerin sürekliliği, gece ile gündüzün birbirini izlemesi, güneş, ay, yıldız ve gezegenlerin kendi yörüngelerinde hareket etmeleri, atmosfer tabakasının kalınlığı, gökyüzünde bir düzeninin olduğunu gösterir. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesiyle gece ve gündüz, güneşin etrafında dönmesiyle de mevsimler oluşmakta ve bunlar birbirini takip etmektedir. Üstünde yaşadığımız dünya o kadar düzenli dönüyor ki, onun dönüşü ile gece ve gündüzün başlayıp bitme saatlerinde bir saniyelik bir gecikme bile olmuyor. Bulutsuz temiz bir gecede gökyüzüne baktığımız zaman ne kadar yıldız görebileceğimizi hiç düşündünüz mü? Tabi saymakla bitmez ve bunları özel bir araç kullanmaksızın saymak mümkün değildir. Uzayla uğraşan bilim adamları özel bir teknikle yarım milyar yıldız tespit etmişlerdir. Bu ne demektir? Saniyede bir yıldız hesabıyla bunları saymak istersek tam yüz yıl boyunca gecelerimizin tamamını buna ayırmak zorunda kalırız. Ne muhteşem gökyüzü değil mi? Bunlar görünenler. Ya görmediklerimiz? “Göklerin ve yerin sırrı Allah’a aittir”(Şura suresi ayet 12)
Atmosfer tabakası dünyamızı sarmaktadır. Atmosfer tabakasının katmanları olmasaydı; sağanak halde yağan gök taşları dünyamızı delik deşik ederdi. Filtre edilmemiş güneş ışınları canlıların yaşamına son verirdi. Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “ Gökyüzünü de korunmuş tavan yaptık” (Enbiya suresi, ayet 32) Bütün bunlar evrende bir düzenin olduğunu gösterir.
Aklımızı ve yeteneklerimizi yerinde kullanırsak sezer ve anlarız ki, evrendeki uyumlu işleyiş büyük bir güç tarafından oluşturulmuştur. Bu da bizi, evreni ve evrenin içindekileri yaratan, her şeye çeki düzen veren Allah’tır.

Evrende bir düzenin olmasının bizim için önemi nedir?


Evrende var olan her şeyin belirli bir düzen içinde ve bir amaca bağlı olarak yaratıldığını kavrarız. Bu durum bizim Allah’ın varlığını, birliğini, gücünü kudretini görmemizi sağlar. Çevremizde gördüğümüz bu deliller bizim bilinçli bir mümin haline gelmemize yardımcı olur.
fadedliver bu mesajı beğendi.
fadedliver
8 Aralık 2009 14:09   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

Günlük hayatta, özellikle bir şeyleri iterken karşılaştığımız sürtünmeyi kimi zaman hep zorluk çıkaran bir kuvvet olarak düşünmüşüzdür.
Acaba cisimler ve yüzeyler arasında sürtünme kuvveti bulunmayan bir dünya nasıl olurdu?
Bu durumda kalem elinizden kayacak, kitaplar ve defterler masanın üzerinde duramayıp yere düşeceklerdi. Masa, döşeme üzerinde kayıp köşeye çarpacaktı, kısacası tüm cisimler aynı düzeye gelene kadar her şey kayacak ve yuvarlanacaktı.
Sürtünmesiz bir dünyada, düğümler çözülecek, çiviler ve vidalar yerlerinden çıkacak, arabalar virajlarda dönüş yapamayacak, fren tutmayacaktı, sesler asla kaybolmayacak, bir duvardan ötekine yankılanıp duracaktı�
Evrende düzeni sağlayan tüm bu fizik yasaları, evrenin de içindeki canlılar gibi tasarlanmış olduğunun kanıtlarındandır.
Gerçekte fizik yasaları, sadece Allah'ın yaratmış olduğu düzenin insanlar tarafından yapılan bir açıklamasıdır.
Evrendeki düzeni sağlayan değişmez kuralları Allah yaratmış ve O'nun hakkında düşünüp üstünlüğünü kavramamız ve verdiği nimetlere şükretmemiz için bizlerin hizmetine vermiştir.
Allah'ın yaratmasındaki üstünlük ve düzen ile ilgili daha sayısız örnek verilebilir. Kâinatın var edilmesinden bu yana her şey Allah'ın ilmiyle ve O'nun hâkimiyetinde gerçekleşmiştir.
Misafir
1 Kasım 2010 19:45   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

evrendeki düzene örnekler lütfennn!!!!!
Misafir
21 Eylül 2011 18:52   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

Evreni Meydana Getiren Patlama Biraz Daha Ağır Olsaydı Evrendeki Maddeler Yok Olur
Misafir
25 Eylül 2011 11:35   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

lutfen evrendekı duzene ornekler verın ACIL LL
Misafir
2 Ekim 2011 20:02   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

evrendeki düzene örnekler!!!!!!!!!
Misafir
3 Ekim 2011 16:19   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

insanın baş parmağı olmasaydı bardağı
kalemı defteri kaşığı vb.şeyleri kullanazdı
Misafir
5 Ekim 2011 11:16   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

daha fazla lütfennnnnnnn acılll
Misafir
12 Ekim 2011 18:04   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız?

lütfenacil cevapverin
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Evrendeki düzeni örnekleyerek açıklar mısınız? benzer konular

Etiketler:
  • evrende düzen olmasaydı ne olurdu
Madde, malzeme, cisim, eşya, alet kavramlarını örnekleyerek açıklar mısınız?
__sizden istenen madde malzm. cisism EŞYA ALET KAVRAMLARI ARASINDAKİ ayrımları örnek bir durum üzerinde durmanız isteniyor. çevrenizdeki varlıkları bir tablo haline getirin
Forum: Soru-Cevap Cevap: 48
Son Mesaj: 5 Aralık 2014 20:07
Evrendeki her şeyin bir ölçüye göre yaratılışını örneklerle açıklar mısınız?
Evrendeki Her şeyin Bir ölçüye göre yaratılışını Örnek vererek açıklayın ??
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 20 Ekim 2012 10:30
Kuruluş devrinde Osmanlının denizlerde güçlü olmadığını örnekleyerek açıklar mısınız?
kurulus devrinde Osmanlının denizlerde güclü olmadıgını bir örnekle acıklayınız
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 1 Kasım 2010 20:28
"Kahramanlar milletleri oluşturur" cümlesini örnekleyerek açıklar mısınız?
kahramanlar milletleri oluşturur cümlesine örnek verebilirmisiniz teşekkürler
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 8 Aralık 2009 23:16
Gözümüzdeki fiziksel olayları örnekleyerek açıklar mısınız?
Gözümüzdeki Fiziksel Olaylar nelerdir? Ayrıca gözümüzdeki fiziksel olaylara örnekler verin lütfen... Şimdiden teşekkür ederim.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 4 Kasım 2009 21:53
 
Sayfa 0.453 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu