Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Tam sayıların günlük hayatta kullanımı hakkında soru bulabilir miyim?

Gösterim: 5136 | Cevap: 7
Misafir
Cevaplanmış   |    9 Aralık 2009 16:26   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Tam sayıların günlük hayatta kullanımı hakkında soru bulabilir miyim?

soru şeklinde
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

tam sayıların günlük hayatımızdaki kullanımı

Misafir
22 Aralık 2009 17:51   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
tam sayıların günlük hayatımızdaki kullanımı
Misafir
8 Ocak 2010 09:19   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
sayıları yuvarlamanın sağladı kolaylıklar nelerdir.
Misafir
8 Ocak 2010 09:21   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
günlük yaşamda sayıları neden yuvarlarız.
Misafir
22 Kasım 2010 13:45   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
tam sayıların günlük hayatımızda nerlerde kullanırız
Misafir
15 Ocak 2011 17:13   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

tam sayıların kullanım alanları

Teknolojik alanlarda
Hava durumlarında (Sıcaklık-Soğukluk)
Grafikte çizimlerde
Ölçümlerde (kg/g)
Hesaplamalarda ( + - / x)
Deniz seviyelerinde (-)
Uzunluk-yükseklik ( h –m )
Misafir
28 Aralık 2011 17:37   |   Mesaj #7   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tam sayılar kümesini pozitif tam sayılar, sıfır ve negatif tam sayılar diye üçe ayırmak gerek. Çünkü bunların her biri farklı tarihe sahipler. Pozitif tam sayıların ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor. 70 bin yıl önce pozitif tam sayıların, sayma sayıları olarak kullanıldığını gösteren belgeler var. İlk kullanımın saymak amacıyla olduğu anlaşılıyor. Güney Afrika'da bulunmuş olan bazı taşların üzerinde, yılın altı ayını, 28'er günlük ay takvimine göre sayan, çentikler atıldığı bulunmuştur. Bu çetelelerin sayma amacıyla kullanılmasını matematik olarak nitelemek zor. Sayıları ifade etmek için, her sayıya karışlık bir işaretin, bugünkü tabirimizle rakamların icadı matematiğin başlangıcı sayılabilir. Bu amaçla ilk yazılı kayıtlara M. Ö. 2000 yıllarında Babil'de rastlanıyor. 60 tabanına göre kurulmuş bu sayı sistemi negatif sayıları içinde taşımamakla beraber, kavram olarak sıfırı bulmak mümkün. Demek ki, sayı sistemi yazılı hale getirilinceye kadar, gelişmesi için de bir sürenin geçtiğini var sayarsak, ilk matematik ile ilgili yaklaşık başlangıç zamanı kestirimi bulmuş oluruz. Negatif sayıların ilk kayıtlarda görüldüğü zaman M.Ö. 100–50 dönemi Çin'dir. Hindistan'da Brahmagupta 628'de yayınladığı Brahmasphuta Siddhanta adlı eserinde borç anlamına gelmek üzere negatif sayılardan bahsettiği görülür. Orta Doğu'da muhasebe kayıtlarında borç veya zarar yerine negatif sayıların kullanılması da aynı zamanlara rastlamaktadır.. Avrupa'da negatif sayıları ilk Fibonecci'nin Liber Abaci'sinde görüyoruz. 1202 yılında yayınlanmış bu eser, Arap matematiğini Avrupa'ya taşımakta öncülük etmiştir. . Negatif tam sayıların Avrupa matematiğinde tam olarak yerleşmesi 18. yy.'yi bulur..
Misafir
5 Aralık 2012 17:50   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Tam sayılar kümesini pozitif tam sayılar, sıfır ve negatif tam sayılar diye üçe ayırmak gerek. Çünkü bunların her biri farklı tarihe sahipler. Pozitif tam sayıların ortaya çıkışı tam olarak bilinmiyor. 70 bin yıl önce pozitif tam sayıların, sayma sayıları olarak kullanıldığını gösteren belgeler var. İlk kullanımın saymak amacıyla olduğu anlaşılıyor. Güney Afrika'da bulunmuş olan bazı taşların üzerinde, yılın altı ayını, 28'er günlük ay takvimine göre sayan, çentikler atıldığı bulunmuştur. Bu çetelelerin sayma amacıyla kullanılmasını matematik olarak nitelemek zor. Sayıları ifade etmek için, her sayıya karışlık bir işaretin, bugünkü tabirimizle rakamların icadı matematiğin başlangıcı sayılabilir. Bu amaçla ilk yazılı kayıtlara M. Ö. 2000 yıllarında Babil'de rastlanıyor. 60 tabanına göre kurulmuş bu sayı sistemi negatif sayıları içinde taşımamakla beraber, kavram olarak sıfırı bulmak mümkün. Demek ki, sayı sistemi yazılı hale getirilinceye kadar, gelişmesi için de bir sürenin geçtiğini var sayarsak, ilk matematik ile ilgili yaklaşık başlangıç zamanı kestirimi bulmuş oluruz. Negatif sayıların ilk kayıtlarda görüldüğü zaman M.Ö. 100–50 dönemi Çin'dir. Hindistan'da Brahmagupta 628'de yayınladığı Brahmasphuta Siddhanta adlı eserinde borç anlamına gelmek üzere negatif sayılardan bahsettiği görülür. Orta Doğu'da muhasebe kayıtlarında borç veya zarar yerine negatif sayıların kullanılması da aynı zamanlara rastlamaktadır.. Avrupa'da negatif sayıları ilk Fibonecci'nin Liber Abaci'sinde görüyoruz. 1202 yılında yayınlanmış bu eser, Arap matematiğini Avrupa'ya taşımakta öncülük etmiştir. . Negatif tam sayıların Avrupa matematiğinde tam olarak yerleşmesi 18 yy.'ı bulur.


Bunun yanı sıra tamsayıların negatif kolu sayesinde matematik için hareket alanı genişlemiş ve olayları matematiksel ifade edebilmeolanağı artmıştır. Hayatta her şey pozitif değil...

Kaynak: Tam sayıların hayatımızdaki yeri ve önemi nedir?
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Tam sayıların günlük hayatta kullanımı hakkında soru bulabilir miyim? Konusuna Benzer Konular

Cevap: 123
Son Mesaj: 15 Şubat 2015 16:08
Cevap: 20
Son Mesaj: 7 Ocak 2014 18:44
Cevap: 9
Son Mesaj: 7 Kasım 2013 18:30
Cevap: 0
Son Mesaj: 19 Şubat 2013 18:00
Cevap: 3
Son Mesaj: 2 Nisan 2012 13:14
Sayfa 0.323 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu