Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları nelerdir?

Gösterim: 9717 | Cevap: 3
Misafir
Cevaplanmamış   |    19 Aralık 2009 15:16   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları nelerdir?

Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları ile ilgili lütfen yardım eder misiniz
misafir
22 Mart 2010 19:19   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Medeni kanun ile kazandığımız haklar nelerdir?

lütfen biraz çabuk olun
22 Mart 2010 19:34   |   Mesaj #3   |   
Valeria - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Amisos

5.768
6.930 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 18-03-2010

Cvp: Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları nelerdir?

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları ile ilgili lütfen yardım eder misiniz

Alıntı
misafir adlı kullanıcıdan alıntı

lütfen biraz çabuk olun


Medeni Kanunun Getirdiği Yenilikler
Her şeyden önce medeni hukuk alanını laikleştirmiş, yani din temellerinden çıkartıp, akli temeller üzerine oturtmuştur. Din ayrımı gözetilmeksizin bütün vatandaşlara uygulanmayı getirmiştir. Bunlardan başka medeni kanun daha çok kadınlarla ilgili getirdiği hükümlerle dikkat çekmektedir. Gerçekten eski hukuka göre, kız ve erkek kardeşler birlikte mirasçı oldukları zaman ikili birli paylaşıyorlardı. Medeni kanun bu durumu kaldırarak kız-erkek eşit miras hakkı getirmiştir. Mahkemelerde ceza hukuku ile ilgili hususlarda iki kadının şahitliği bir erkeğe denk kabul ediliyordu. Medeni kanun bu hususta da kadın ile erkeği aynı duruma getirmiştir. Evlenme ve boşanmada belirli şartlar getirmiş, özellikle erkeğin tek taraflı boşamasını kaldırarak boşanmayı hakimin takdirine bırakmıştır. Eski hukukun erkeğe tanıdığı dörde kadar evlenme hakkını ortadan kaldırarak sadece bir kadınla evlenmeye izin vermiştir. İmam nikahı olarak bilinen dini nikahı kabul etmemiş, nikah akti yapma yetkisini belediyelere vermiştir. Cumhuriyetin ilanında sonra kadınlar medeni kanun ile bu hakları, yönetim alanında da 1930 yılında belediye seçimlerine katılma, 1934 yılında da milletvekili seçilebilme haklarını elde etmişlerdir.
Mecellenin Kaldırılması
Mecelle, dinin eksikliğinden değil, zorlayan iktisadi ve sosyal koşullar sonunda o çağdaki şeriat hukukunun eskimişliğine bir çare idi. Çünkü hukuk sistemleri devamlı değişiyordu, Batılılaşma reformlarına mecbur kalan imparatorluk bir yandan Batı'dan iktibaslar yapıyor, bir yandan şeriatta düzenlemeler yapıyordu. Bu durum cumhuriyete kadar iki başlı toplum yapısına yol açmıştır. Mecelle Cemiyeti'nin başında Ahmet Cevdet Paşa vardı. 1869'da kuruldu, 1870'de ilk kitabını çıkardı,padişah bunu onayladı, yürürlüğe girdi. Fakat skolastik medreseyi karşısında buldu. İmam Züfer'in ictihadı bahane edilerek Cevdet Paşa azlettirildi. Mecelle fetva kapısına nakledildi. Cemiyet 1888'de lağvedildi. Bu cemiyetin kitapları, 1926'ya kadar yürürlükteydi. 1926'da İsviçre medeni kanunu alınarak mesele kökten halledildi.
Hakkında
Medeni hukuk, şahıslar arasındaki ilişkileri düzenleyen, şahısların doğumdan (tüzel kişilerde kuruluşundan) ölümüne (tüzel kişilerde sona ermesine) ilişkilerini düzenleyen özel hukuk dalıdır. Kişiler hukuku, Aile Hukuku, eşya hukuku, miras hukuku medeni hukuk kapsamında yer alırlar ve medeni kanunla düzenlenirler. Borçlar hukuku ve ticaret hukuku da aslında medeni hukukun uzantısıdır. Medeni hukuk salt bir hukuk dalı olmaktan öte hukukun özüdür.
Türkiye'de Medeni Kanun, İsviçre Medeni Kanunundan iktibas edilmiştir. Kazuistik metoda sahip Prusya Kanunu ile devrimci bir felsefeye sahip katı Fransız Kanunu arasında kalarak ortalama bir yol izlemiştir. Kanuna öncelik tanımakla birlikte hakime takdir hakkı da tanımaktadır. 1 Ocak 2002 tarihinde tümüyle gözden geçirilerek yenilenmiş ve Yeni Medeni Kanun yürürlüğe girmiştir. Türk Medeni Kanununun Türkiye'nin modernleşmesinde benzersiz katkısı bulunmaktadır. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Kemal Oğuzman, Jale Akipek'in de aralarında bulunduğu hukukçular bu hukuk dalına büyük katkılar yapmışlar, ülkemizde medeni hukuk doktrininin oluşmasında büyük rol oynamışlardır


Daha fazlası için tıklayınız>>
Atatürk Devrimleri / Hukuk Devrimleri - Türk Medeni Kanunu
Misafir
27 Ekim 2014 20:20   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

medeni kanun

lütfen medeni kanun kabulünün topluma faydalarını söyleyin biraz daa hızlı olun
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türk medeni kanununun ülkeye kazandırdıkları nelerdir? benzer konular

Türk Medeni Kanunu'nun kadına sağladığı haklar nelerdir?
Türk Medeni Kanunu kadına ne gibi haklar sağlamaktadır?
Forum: Cevaplanmış Cevap: 1
Son Mesaj: 12 Mart 2015 18:53
Türk Medeni Kanunu'ndaki gelişimler nelerdir?
Türk Medeni Kanunu'ndaki gelişimler nelerdir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Şubat 2014 18:07
Soyadı kanununun yararları nelerdir?
soyadı kanununun yararları nelerdir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 24
Son Mesaj: 2 Ocak 2012 19:13
Türk Medeni Kanunu'nun özellikleri nelerdir?
türk medeni kanunun özellikleri nelerdir? yanardağ nedir?nasıl olusur?atatürkün eğitim ile ilgili söylediği sözler nelerdir?2 tane doğal nesne söyler misiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 14 Aralık 2011 17:00
Türk Dili ile ilgili eserlerin Türk diline kazandırdıkları nelerdir?
Başlıkta belirttiğim konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Yoğun olarak araştırıyorum ve size mesajımı attıktan sonrada tekrar araştırmaya devam edicem ancak sizlerde bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim..
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 3 Ekim 2009 09:18
 
Sayfa 0.204 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu