Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?

Gösterim: 31630 | Cevap: 6
Jadem03
Cevaplanmış   |    20 Aralık 2009 11:11   |   Mesaj #1   |   
Jadem03 - avatarı
Ziyaretçi

Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?

Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?
En iyi cevap Misafir tarafından gönderildi

ingilizce bi işaret ve anlamını söylermisiniz

Hi-LaL
20 Aralık 2009 11:24   |   Mesaj #2   |   
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Trafikte tehlike uyarı işaretleri :

Hi-LaL
20 Aralık 2009 11:31   |   Mesaj #3   |   
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Ancak ilköğretim düzeyinde ve trafik dersi için bilgi arıyorsanız aşağıdaki tablo yeterli olacaktır ...

Misafir
8 Mart 2010 17:31   |   Mesaj #4   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

ingilizce

ingilizce bi işaret ve anlamını söylermisiniz
Misafir
30 Eylül 2012 14:54   |   Mesaj #5   |   
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Cvp: ingilizce

STOP
lHakanBeyl
30 Eylül 2012 15:00   |   Mesaj #6   |   
lHakanBeyl - avatarı
Ziyaretçi

Cvp: Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?

Trafik işaretlerinin ingilizcesi tıkla hepsiiiii
eku123
30 Eylül 2012 18:26   |   Mesaj #7   |   
eku123 - avatarı
Ziyaretçi

Cvp: Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?

Açılan Köprü

Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.

Anayol-Tali Yol Kavşağı

İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Anayol-Tali Yol Kavşağı

İleride, anayolla sağdan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Anayol-Tali Yol Kavşağı

İleride, anayolla soldan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Bisiklet Geçebilir

İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.

Deniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol

Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür. Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.

Dikkat!

Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs. ). Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.

Dönel Kavşak Yaklaşımı

İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.

Dönüş Adası Ek Levhası

Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.

Ehli Hayvanlar Geçebilir

Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

Engel İşareti

Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Gevşek Malzemeli Zemin

Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.

Gevşek Şev

Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

Havaalanı (Alçak Uçuş)

Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.

İki Taraftan Daralan Kaplama

İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.

İki Yönlü Trafik

Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Işıklı İşaret Cihazı

Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır.

Kasisli Köprü Yaklaşımı

İleride, kaplama seviyesiyle köprü seviyesi arasındaki kot farkı nedeniyle, bir kasisin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur, köprüye uygun bir hızla gidilir.

Kasisli Yol

İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Jız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.

Kavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları

Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.

Kaygan Yol

Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır.)

Kontrollü Demiryolu Geçidi

İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi

İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat

İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

Kontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat

Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.

Kontrolsüz Kavşak

İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.

Köprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol)

Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.

Okul Geçidi

Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.

Refüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası

Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.

Sağa Tehlikeli Devamlı Virajlar

İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

Sağa Tehlikeli Viraj

İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

Sağdan Anayola Giriş

Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Sağdan Daralan Kaplama

İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

Sola Tehlikeli Devamlı Virajlar

İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

Sola Tehlikeli Viraj

İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.

Soldan Anayola Giriş

Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.

Soldan Daralan Kaplama

İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

Tehlikeli Eğim (Çıkış)

Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.

Tehlikeli Eğim (İniş)

İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.

Tehlikeli Viraj Yön Levhası

Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.

Tünel Yaklaşımı

İleride bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.

Vahşi Hayvanlar Geçebilir

Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.

Yandan Rüzgar

Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.

Yaya Geçidi

Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.

Yolda Çalışma

Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir? benzer konular

Şen kelimesinin eş anlamları nelerdir?
şen sözcüğünün eşe anlamlısı nedir
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 3 Haziran 2014 20:53
Renklerin anlamları nelerdir?
renklerin anlamları nedir?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 1
Son Mesaj: 24 Temmuz 2013 22:21
Resmi kurumların anlamları nelerdir?
resmi kurumların anlamları nelerdir çok acillll lütfennnnnnn yardım edin çok acillllll
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 16 Nisan 2013 11:04
Trafik işaretleri ve bunların anlamları hakkında bilgi verir misiniz?
Slm yeniyim trafik işaretleri nelerdir söylermisiniz?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 6
Son Mesaj: 4 Nisan 2011 18:04
İbn Firnas'ın kullandığı matematik işaretleri nelerdir?
ibni firnasın kullandıgı matematik işareti
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Aralık 2009 09:38
 
Sayfa 0.372 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu