Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Eylül 2012  Gösterim: 32.082  Cevap: 6

Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?

Jadem03
20 Aralık 2009 11:11       Mesaj #1
Jadem03 - avatarı
Ziyaretçi
Tehlike uyarı işaretleri ve anlamları nelerdir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
ingilizce bi işaret ve anlamını söylermisiniz
Sponsorlu Bağlantılar


Hi-LaL
20 Aralık 2009 11:24       Mesaj #2
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Trafikte tehlike uyarı işaretleri :

s301n
Hi-LaL
20 Aralık 2009 11:31       Mesaj #3
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Ancak ilköğretim düzeyinde ve trafik dersi için bilgi arıyorsanız aşağıdaki tablo yeterli olacaktır ...

trafik uyari 1
Misafir tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
30 Eylül 2012 14:54       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
STOP Msn Grin
lHakanBeyl
30 Eylül 2012 15:00       Mesaj #6
lHakanBeyl - avatarı
Ziyaretçi
eku123
30 Eylül 2012 18:26       Mesaj #7
eku123 - avatarı
Ziyaretçi
TehlikeUyari AcilankopruAçılan Köprü
s
Karayolu üzerindeki trafik zaman zaman durdurulduğunu, açılabilen köprü bulunduğunu gösterir. Yavaşlanıp durulur.
s
TehlikeUyari AnayolTaliyolKavsagiSagAnayol-Tali Yol Kavşağı
s
İleride, anayol ile kesişen tali yol kavşağının bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yollardaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
s
TehlikeUyari AnayolTaliyolKavsagiSagveSolAnayol-Tali Yol Kavşağı
s
İleride, anayolla sağdan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
s
TehlikeUyari AnayolTaliyolKavsagiSolAnayol-Tali Yol Kavşağı
s
İleride, anayolla soldan birleşen tali yol kavşağı bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, tali yoldaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
s
TehlikeUyari BisikletGecebilirBisiklet Geçebilir
s
İleride, bisikletlilerin karayolunu kesip yol eksenine dik olarak karşıya geçebileceklerini bildirir. Bu durum gözetilerek seyredilir.
s
TehlikeUyari DenizveyanehirkiyisindabitenyolDeniz veya Nehir Kıyısında Biten Yol
s
Karayolunun bir nehir, göl ve başka bir deniz kıyısına gittiğini bildirir. Kıyıya paralel başka bir yola dönülmesi ve kıyıda son bulması mümkündür. Yavaşlanıp durulur, yol durumuna göre hareket edilir.
s
TehlikeUyari DikkatDikkat!
s
Tehlike uyarı işaretleriyle bildirilen tehlikeler dışında kalan diğer tehlikeleri bildirir. Bu tehlikelerin ne olduğu ilave bir panel levha ile belirtilir. ( Figüre malzeme, düşük banket, kanal vs. ). Bildirilen tehlikeye dikkat edilerek seyredilir.
s
TehlikeUyari DonelKavsakYaklasimiDönel Kavşak Yaklaşımı
s
İleride, trafiğin bir ada etrafında döndürülmek suratiyle diğer yollara dağıtıldığı dönel kavşak bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkı dönel kavşak içindeki araçlara verilir.
s
TehlikeUyari DonusAdasiEkLevhasiDönüş Adası Ek Levhası
s
Ana trafik akımından sağa dönüşle ayrılan trafiği korumak amacıyla düzenlenen dönüş aralarında ve benzerlerinde kullanılan, ileri ve sağa mecburi yön veya sağa ve sola mecburi yön levhalarının anlamını ve etkinliğini arttırır.
s
TehlikeUyari EhliHayvanlarGecebilirEhli Hayvanlar Geçebilir
s
Hayvan sürülerinin yol eksenine dik olarak karşıya geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
s
TehlikeUyari EngelIsaretiEngel İşareti
s
Yapım, bakım ve onarım yapılan yol kesimlerinde, trafiğe kapalı şerit veya şeritleri bildirir. Bu kesimlerden geçerken diğer işaretlerle bildirilen ve konulan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
s
TehlikeUyari GevsekMalzemeliZeminGevşek Malzemeli Zemin
s
Yolun bu kesiminde gevşek satıh malzemesinin trafik altında fırlatılma ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır ve diğer araçları takip mesafesi arttırılır.
s
TehlikeUyari GevsekSevGevşek Şev
s
Yarma şevden yol üzerine akmış veya düşmüş malzeme bulunabileceğini bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
s
TehlikeUyari HavaalaniHavaalanı (Alçak Uçuş)
s
Havaalanı yakınındaki karayolu üzerinde uçakların iniş veya kalkış sırasında alçaktan uçtuklarını bildirir.
s
TehlikeUyari ikitaraftandaralankaplamaİki Taraftan Daralan Kaplama
s
İleride daimi(köprü, menfez gibi) veya arıza nedeniyle kaplamanın heriki taraftan daralmış olduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara (geçme yasağı, hız kısıtlanması, karşıdan geçene yol ver gibi) uyulur.
s
TehlikeUyari IkiYonluTrafikİki Yönlü Trafik
s
Genel olarak bölünmüş bir yoldan, iki yönlü ve iki şeritli yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Normalde tek yönlü bir yolun geçici olarak iki yönlü trafiğe açılmış olduğunu da gösterir. Diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
s
TehlikeUyari IsikliIsaretCihaziIşıklı İşaret Cihazı
s
Işıklı trafik işaret cihazlarıyla kontrollü (sinyalize) bir kavşağa yaklaşıldığını bildirir. Kavşaktaki şartlara uyulacak şekilde dikkatle yaklaşılır.
s
TehlikeUyari KasisliKopruYaklasimiKasisli Köprü Yaklaşımı
s
İleride, kaplama seviyesiyle köprü seviyesi arasındaki kot farkı nedeniyle, bir kasisin bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur, köprüye uygun bir hızla gidilir.
s
TehlikeUyari KasisliYolKasisli Yol
s
İleride hendek, kasis, tümsek gibi yol yüzeyi arızalarının bulunduğunu bildirir. Jız azaltırlır, arızalı yol kesimi uygun bir hızla geçilir.
s
TehlikeUyari KavsakveGecitYaklasimLevhalariKavşak ve Geçit Yaklaşım Levhaları
s
Levhaların üzerinde belirtilen mesafeler sonunda, bir kavşak veya demiryolu geçidi bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, kavşakta veya demiryolu geçidinde ilgili diğer levhalarda açıklandığı şekilde hareket edilir.
s
TehlikeUyari KayganYolKaygan Yol
s
Yağmur, kar, buz ve benzeri sebeplerle yolun kaygan hale geldiğini bildirir. Hız azaltılır, bu kesimde etkili fren yapılmaz, direksiyon sert şekilde kırılmaz. (Kayganlık nedeni levhanın altında belirtilmiş olmalıdır.)
s
TehlikeUyari KontrolluDemiryoluGecidiKontrollü Demiryolu Geçidi
s
İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince ışıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrinde durulur.
s
TehlikeUyari KontrolsuzDemiryoluGecidiKontrolsüz Demiryolu Geçidi
s
İleride, bariyer veya benzeri bir teçhizatla kontrollü olmayan demiryolu geçidi (hemzemin geçidi) bulunduğunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur. Demiryoluna gelince durulur, demiryolu kontrol edildikten sonra geçilir.
s
TehlikeUyari KontrolsuzDemiryoluGecidiEnazIkiHatKontrolsüz Demiryolu Geçidi En Az İki Hat
s
İki veya daha fazla hatlı demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
s
TehlikeUyari KontrolsuzDemiryoluGecidiTekHatKontrolsüz Demiryolu Geçidi Tek Hat
s
Tek hatlı bir demiryolu geçidine gelindiğini ve ilk geçiş hakkının demiryolu taşıtlarına verilmesi gerektiğini bildirir.
s
TehlikeUyari KontrolsuzKavsakKontrolsüz Kavşak
s
İleride, polis veya ışıklı trafik işaret cihazıyla kontrollü olmayan kavşağın bulunduğunu bildirir. Kavşağa yaklaşırken hız azaltılır, ilk geçiş hakkına uyulur.
s
TehlikeUyari KopruYaklasimLevhasiSagveSolKöprü Yaklaşım Levhası (Sağ-Sol)
s
Köprüye gelindiğini bildirir. Köprünün sağ ve sol korkuluğuna monte edildiği için genişliği hakkında bilgi verir. Köprü korkuluğunun görünmesini sağlar.
s
TehlikeUyari OkulGecidiOkul Geçidi
s
Okul geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan öğrencilere ilk geçiş hakkı verilir.
s
TehlikeUyari RefujBasiEkLevhasiRefüj (Ayırıcı) Başı Ek Levhası
s
Bölünmüş yollarda refüjde açılan aralıklarda, retüj başına koyulan "sağdan gidiniz" levhasının anlamını ve etkinliğini arttırır.
s
TehlikeUyari sagatehlikelivdevamlivirajlarSağa Tehlikeli Devamlı Virajlar
s
İlki sağa olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
s
TehlikeUyari sagatehlikelivirajSağa Tehlikeli Viraj
s
İleride sağa dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
s
TehlikeUyari SagdanAnayolaGirisSağdan Anayola Giriş
s
Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla sağdan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
s
TehlikeUyari SagdandaralankaplamaSağdan Daralan Kaplama
s
İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle sağdan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
s
TehlikeUyari solatehlikelidevamlivirajlarSola Tehlikeli Devamlı Virajlar
s
İlki sola olmak üzere tehlikeli devamlı virajlı yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
s
TehlikeUyari solatehlikelivirajSola Tehlikeli Viraj
s
İleride sola dönemeçli bir yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan geçme yasağı, hız kısıtlaması, duraklama ve parketme yasağına uyulur.
s
TehlikeUyari SoldanAnayolaGirisSoldan Anayola Giriş
s
Bölünmüş yollarda ve köprülü kavşaklardaki tek yönlü olarak akan trafiğe, bağlantı yoluyla soldan dahil olduğunu bildirir. Bağlantı yolundaki araçlara dikkat edilerek geçilir.
s
TehlikeUyari SoldandaralankaplamaSoldan Daralan Kaplama
s
İleride kaplamanın daimi ve arıza nedeniyle soldan daralmış oldugunu bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
s
TehlikeUyari tehlikeliegimcikisTehlikeli Eğim (Çıkış)
s
Çıkış eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Çıkış eğimli kesimi rahat geçmek için uygun vitese geçilir, diğer işaretlerle bildirilen hususlara uyulur.
s
TehlikeUyari tehlikeliegiminisTehlikeli Eğim (İniş)
s
İniş eğimli yol kesimine girileceğini bildirir. Hız azaltılır, iniş eğimli kesimi çıkışta kullanılan vitese inmek için uygun vitese geçilir.
s
TehlikeUyari TehlikeliVirajYonLevhasiTehlikeli Viraj Yön Levhası
s
Daha önce tehlikeli viraj levhasıyla bildirilen ve görüş öesafesi kısa, yarıçapı dar olan dönemece girildiğini ve dönemecin yönünü bildirir. Olası tehlikelere karşı dikkatli olunmasını hatırlatır.
s
TehlikeUyari TunelYaklasimiTünel Yaklaşımı
s
İleride bulunan tünele yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.
s
TehlikeUyari VahsiHayvanlarGecebilirVahşi Hayvanlar Geçebilir
s
Vahşi hayvanların yol eksenine dik olarak geçme ihtimalinin bulunduğunu bildirir. Bu duruma dikkat edilerek seyredilir.
s
TehlikeUyari YandanRuzgarYandan Rüzgar
s
Yol eksenine dik olarak esen rüzgarın, yoldaki trafiği etkileyebilecek şiddette olduğunu bildirir. Yarma, tünel ve orman çıkışları gibi yerlerde hız azaltılır, direksiyon sıkıca tutulur.
s
TehlikeUyari YayaGecidiYaya Geçidi
s
Yaya geçidine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, geçme yasağına uyulur, geçitten geçen veya geçmek üzere olan yayalara ilk geçiş hakkı verilir.
s
TehlikeUyari YoldaCalismaYolda Çalışma
s
Yapım, bakım, onarım, asfalt ve benzeri çalışmaların yapıldığı yol kesimine yaklaşıldığını bildirir. Hız azaltılır, diğer işaretlerle konulmuş olan yasaklama ve kısıtlamalara uyulur.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç