Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Ege Bölgesi'nin iklimi nedir?

Gösterim: 30815 | Cevap: 27
  • ege bolgesi iklimi nedir
  • ege iklimi nedir
  • egenin iklimi
Misafir
Cevaplanmış   |    24 Aralık 2009 11:22   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi
ege bölgesinin iklimi?
En iyi cevap Kral_Aslan tarafından gönderildi

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ege bölgesinin iklimi?

İklim

Kıyı kesimindeki Asıl Ege Bölümü’nde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Akdeniz ikliminin etkileri, çöküntü ovaları boyunca, kıyıdan yer yer 100-150 km kadar içerilere sokulur. Kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür. Kışları oldukça ılımandır. Yaz mevsimi kıyı ovalarında oldukça sıcak ve kurak geçer. İç Batı Anadolu Bölümü’nde ise Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği görülür. Sıcaklık farkları artar. İç Batı Anadolu’da kış mevsimi kıyı kesime göre daha soğuktur. Kar yağışları ve don olayları görülür. Yaz mevsimi ise kıyı kesime göre daha sıcaktır. İç Batı Anadolu’da kıyı kesimine göre azalan yağışlar, ilkbahar mevsimine doğru kayar. Yaz kuraklığı kıyı kesimden daha azdır.

24 Aralık 2009 12:07   |   Mesaj #2   |   
Kral_Aslan - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
Sivas

19762
4.749 mesaj
Alıntı

ege bölgesinin iklimi?

İklim

Kıyı kesimindeki Asıl Ege Bölümü’nde Akdeniz iklimi özellikleri görülür. Akdeniz ikliminin etkileri, çöküntü ovaları boyunca, kıyıdan yer yer 100-150 km kadar içerilere sokulur. Kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür. Kışları oldukça ılımandır. Yaz mevsimi kıyı ovalarında oldukça sıcak ve kurak geçer. İç Batı Anadolu Bölümü’nde ise Akdeniz ikliminden karasal iklime geçiş özelliği görülür. Sıcaklık farkları artar. İç Batı Anadolu’da kış mevsimi kıyı kesime göre daha soğuktur. Kar yağışları ve don olayları görülür. Yaz mevsimi ise kıyı kesime göre daha sıcaktır. İç Batı Anadolu’da kıyı kesimine göre azalan yağışlar, ilkbahar mevsimine doğru kayar. Yaz kuraklığı kıyı kesimden daha azdır.
Misafir
31 Ocak 2010 18:07   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi
ege bölgesinin iklimi?performans ödevi arklar yardım edermisiniz araştırıyom ama bulamadım
Misafir
8 Aralık 2010 17:28   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi
egenin iklim özellikleri acillllllllllllll...................
cix_atm
15 Aralık 2010 18:25   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi
bende bulamadım yardımmmmmmmmmm
Misafir
16 Aralık 2010 20:35   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi
yha lutfen bulduysanız yazın bulamıommm
Misafir
28 Aralık 2010 18:24   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi
karasal iklım
Misafir
29 Aralık 2010 19:52   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi
Alıntı

ege bölgesinin iklimi?performans ödevi arklar yardım edermisiniz araştırıyom ama bulamadım

kıyı kesimindeki asıl ege bölümündeki akdeniz iklimi özellikleri görülür akdenizikliminin çöküntü ovaları boyuncakıyıdan yer yer100-150km içerisine sokuktur kıyı kesiminde kar yağışları ve don olayları çok ender görülür kışları oldukça ılımandır yaz mevsimi kıyı ovalarında sıcak ve kurak geçer onun için akdeniz iklimidir
Misafir
6 Ocak 2011 15:52   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi
ege iklimi acilllllll
Misafir
18 Ocak 2011 16:34   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi
bir yapan çoçuk mesajı:ege bölgesinin iklimi?performans ödevi arklar yardım edermisiniz araştırıyom ama bulamadım... mesajına katılıyorum bu çucuk kimse aferin diorum
offfffffffffffffffffffffffffffffffffffff offfffffffffffffff hiç semiom sosyali ve sosi de sevmemeye başlıyacağımmmmmmmmmmmmmmmmm
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Ege Bölgesi'nin iklimi nedir? Konusuna Benzer Konular

Doğu Anadolu Bölgesi'nin iklimi nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Cevaplanmış
Cevap: 3
Son Mesaj: 28 Mart 2015 20:21
Karadeniz Bölgesi'nin iklimi nedir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 38
Son Mesaj: 29 Aralık 2014 20:11