Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Matematik ile ilgili soru cevap örnekleri verir misiniz?

Bu konu Soru-Cevap forumunda ebru16 tarafından 30 Aralık 2009 (10:34) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
18000 kez görüntülenmiş, 19 cevap yazılmış ve son mesaj 21 Nisan 2012 (13:35) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.83  |  Oy Veren: 6      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 30 Aralık 2009, 10:34

#1 (link)
ebru16
Ziyaretçi
ebru16 - avatarı
arkadasŞLar
Bir Noktası ve Eğimi Bilinen Doğrunun Denklemi=5soru
Eksenlere Paralel Doğruların Denklemi= 5soru
İki Noktası Bilinen Doğrunun Eğimi =5 soru
İki noktası bilinen doğrunun denklemi=5 soru
Eksenleri Kestiği Noktaları Bilinen Doğruların Denklemi=5 soru

yazarmısınız aciL:sss
En iyi cevap nil hander tarafından gönderildi

İki noktası bilinen doğrunun eğimi çok basit ben biliyorum.İşte alta cevap yazıyor.
geo_1983
  • Yukarıdaki şekillerde d doğrusunun farklı durumlarına karşılık oluşan a eğim açısı gösterilmiştir.
  • Doğrunun denklemi:
Bir doğru üzerindeki noktaların koordinatlarını veren eşitliğe doğrunun denklemi denir.
y = mx + n y = mx + n eşitliğinde m: eğim, n: sabit sayıdır. ax + by + c = 0 şeklinde verilen denklemde y yalnız bırakılırsa
geo_1984 elde edilir x in katsayısı geo_1985 eğimi verir.
Öyle ise,
ax + by + c = 0 doğrusunun eğimi
geoka1901
Eğimi eşit olan doğrulara paralel doğrular denir. Doğruların eğimleri arasındaki bağıntıdan daha sonra bahsedeceğiz.
2. İki Noktası Bilinen Doğrunun Eğim ve Denklemi
a. İki noktası bilinen doğrunun eğimi

geo_1986
Analitik düzlemde A(x1, y1), B(x2, y2) noktaları bilinen d doğrusu üzerinde A, B noktalarının koordinatları kullanılarak oluşturulan ABC üçgeninin A açısı ile d doğrusunun eğim açısı yöndeş açılar olduklarından eşittirler.
Buradan

geoka1902gif
  • geo_1987 olduğundan
geo_1988 şeklinde de yazılabilir
b. İki noktası bilinen doğrunun denklemi
geo_1989
A(x1, y1), B(x2, y2) noktalarından geçen d doğrusu üzerinde doğruyu oluşturan noktaları temsil eden P(x, y) noktası alalım. Bu üç noktadan herhangi ikisini kullanarak yazacağımız eğimler eşittir. Buna göre,

geo_1990 Bu eşitlik bize iki noktası bilinen doğru denklemini verir.
geo_1991
şeklinde de yazılabilir. Sonuç aynıdır.
  • Orijinden yani O(0,0) noktasından geçen doğrularda x = 0 için y = 0 olacağından
y = mx + n denklemindeki n terimi sıfır olur.
O halde orijinden geçen doğrunun eğimi m ise denklemi

y= mx Doğru denklemi ax + by + c = 0 şeklinde ise ve orijinden geçiyorsa c = 0 dır.
Doğru denklemi ax + by = 0 olur.
3. Bir Noktası ve Eğimi Bilinen Doğrunun Denklemi

A(x1, y1) noktasından geçen ve eğimi m olan doğru denklemi geo_1992 A(x1, y1) noktası ve P(x, y) noktası kullanılarak yazılan eğim değeri verilen eğime eşitlenir.
4. Eksenlere Paralel Doğruların Denklemi
a. Eksen doğruları

Analitik düzlemde x (apsis) ekseninde bütün noktaların y si (ordinatı) sıfır olduğundan x ekseni aynı zamanda y = 0 doğrusudur.
y (ordinat) ekseni de x = 0 doğrusudur.
geo_1993 b. x eksenine paralel doğrular

y = k doğrusu; y eksenini k noktasında keser, x eksenine paralel ve y eksenine diktir. geo_1994 c. y eksenine paralel doğrular

x = k doğrusu;
x eksenini k noktasında keser, y eksenine paralel ve x eksenine diktir.

geo_1995 5. Eksenleri Kestiği Noktaları Bilinen Doğruların Denklemi

x eksenini a noktasında y eksenini de b noktasında kesen doğrunun denklemi
geo_1996 geo_1997 Doğru (a, 0) ve (0, b) noktalarından geçtiğine göre, doğrunun denklemi iki noktadan geçen doğru denklemi özelliği kullanılarak da yazılabilir.
  • Dik koordinat sisteminde apsisleri ordinatlarına eşit olan noktaların oluşturduğu doğruya
    y=x doğrusu denir.
geo_1998
  • Dik koordinat sisteminde apsisleri ile ordinatları birbirinin ters işaretlisi olan noktaların oluşturduğu doğruya
    y= -x doğrusu denir.
geo_1999

geo_191
  • y = x ve y = –x doğruları aynı zamanda koordinat eksenlerinin açıortaylarıdır. Koordinat eksenleri ile yaptıkları açılar 45° dir.
Rapor Et
Reklam
Eski 30 Aralık 2009, 13:17

arkadslar yardım edermısınız

#2 (link)
ebru16
Ziyaretçi
ebru16 - avatarı
Bir Noktası ve Eğimi Bilinen Doğrunun Denklemi=5soru
Eksenlere Paralel Doğruların Denklemi= 5soru
İki Noktası Bilinen Doğrunun Eğimi =5 soru
İki noktası bilinen doğrunun denklemi=5 soru
Eksenleri Kestiği Noktaları Bilinen Doğruların Denklemi=5 soru
Rapor Et
Eski 28 Ekim 2010, 17:26

#3 (link)
nil hander
Ziyaretçi
nil hander - avatarı
İki noktası bilinen doğrunun eğimi çok basit ben biliyorum.İşte alta cevap yazıyor.
geo_1983
  • Yukarıdaki şekillerde d doğrusunun farklı durumlarına karşılık oluşan a eğim açısı gösterilmiştir.
  • Doğrunun denklemi:
Bir doğru üzerindeki noktaların koordinatlarını veren eşitliğe doğrunun denklemi denir.
y = mx + n y = mx + n eşitliğinde m: eğim, n: sabit sayıdır. ax + by + c = 0 şeklinde verilen denklemde y yalnız bırakılırsa
geo_1984 elde edilir x in katsayısı geo_1985 eğimi verir.
Öyle ise,
ax + by + c = 0 doğrusunun eğimi
geoka1901
Eğimi eşit olan doğrulara paralel doğrular denir. Doğruların eğimleri arasındaki bağıntıdan daha sonra bahsedeceğiz.
2. İki Noktası Bilinen Doğrunun Eğim ve Denklemi
a. İki noktası bilinen doğrunun eğimi

geo_1986
Analitik düzlemde A(x1, y1), B(x2, y2) noktaları bilinen d doğrusu üzerinde A, B noktalarının koordinatları kullanılarak oluşturulan ABC üçgeninin A açısı ile d doğrusunun eğim açısı yöndeş açılar olduklarından eşittirler.
Buradan

geoka1902gif
  • geo_1987 olduğundan
geo_1988 şeklinde de yazılabilir
b. İki noktası bilinen doğrunun denklemi
geo_1989
A(x1, y1), B(x2, y2) noktalarından geçen d doğrusu üzerinde doğruyu oluşturan noktaları temsil eden P(x, y) noktası alalım. Bu üç noktadan herhangi ikisini kullanarak yazacağımız eğimler eşittir. Buna göre,

geo_1990 Bu eşitlik bize iki noktası bilinen doğru denklemini verir.
geo_1991
şeklinde de yazılabilir. Sonuç aynıdır.
  • Orijinden yani O(0,0) noktasından geçen doğrularda x = 0 için y = 0 olacağından
y = mx + n denklemindeki n terimi sıfır olur.
O halde orijinden geçen doğrunun eğimi m ise denklemi

y= mx Doğru denklemi ax + by + c = 0 şeklinde ise ve orijinden geçiyorsa c = 0 dır.
Doğru denklemi ax + by = 0 olur.
3. Bir Noktası ve Eğimi Bilinen Doğrunun Denklemi

A(x1, y1) noktasından geçen ve eğimi m olan doğru denklemi geo_1992 A(x1, y1) noktası ve P(x, y) noktası kullanılarak yazılan eğim değeri verilen eğime eşitlenir.
4. Eksenlere Paralel Doğruların Denklemi
a. Eksen doğruları

Analitik düzlemde x (apsis) ekseninde bütün noktaların y si (ordinatı) sıfır olduğundan x ekseni aynı zamanda y = 0 doğrusudur.
y (ordinat) ekseni de x = 0 doğrusudur.
geo_1993 b. x eksenine paralel doğrular

y = k doğrusu; y eksenini k noktasında keser, x eksenine paralel ve y eksenine diktir. geo_1994 c. y eksenine paralel doğrular

x = k doğrusu;
x eksenini k noktasında keser, y eksenine paralel ve x eksenine diktir.

geo_1995 5. Eksenleri Kestiği Noktaları Bilinen Doğruların Denklemi

x eksenini a noktasında y eksenini de b noktasında kesen doğrunun denklemi
geo_1996 geo_1997 Doğru (a, 0) ve (0, b) noktalarından geçtiğine göre, doğrunun denklemi iki noktadan geçen doğru denklemi özelliği kullanılarak da yazılabilir.
  • Dik koordinat sisteminde apsisleri ordinatlarına eşit olan noktaların oluşturduğu doğruya
    y=x doğrusu denir.
geo_1998
  • Dik koordinat sisteminde apsisleri ile ordinatları birbirinin ters işaretlisi olan noktaların oluşturduğu doğruya
    y= -x doğrusu denir.
geo_1999

geo_191
  • y = x ve y = –x doğruları aynı zamanda koordinat eksenlerinin açıortaylarıdır. Koordinat eksenleri ile yaptıkları açılar 45° dir.
Rapor Et
Eski 3 Kasım 2010, 15:58

NOLUR YARDIM EDİN

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
acil olarak matematik 1 dersinin
1)Temel kavramlar
2)Sayı sistemleriyle ilgili toplam 200 soru bulmam lazım çözümleriyle beraber

yalnız dosya indirme yapamıyorum

nolur yardım edin
Rapor Et
Eski 11 Aralık 2010, 09:16

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
rasyonel sayılarla ilgili çözümlü sorular lütfen çok acil performans ödevi için dergi yapıcam
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2010, 16:36

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
slm aga lae bana acil ardım matematik konulu röbertaz lazım açıl onla ilgili 5 soru
Rapor Et
Eski 15 Aralık 2010, 16:40

röbertaj

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
aga lar bana açil bügün matematik konulu röbertaj la 5 soru gerek nolur acele olsun cokl acele
Rapor Et
Eski 30 Aralık 2010, 20:06

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
[QUOTE]dogru ile ilgili sorular ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum[/QUOT
Rapor Et
Eski 9 Nisan 2011, 16:06

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
doğrusal denklemlerle ilgili 47 tane çözülmüş soru isityorm lütfen birisi yardım etsin
Rapor Et
Eski 10 Nisan 2011, 22:08

Eğimler

#10 (link)
burcu erol
Ziyaretçi
burcu erol - avatarı
x-2y-2=0 doğrusuna paralel ve A(2,6) noktasından geçen doğrunun denklemi nedir?
Etiketler:
  • matamatik ile ilgili sorular
  • matematik hakkinda sorular
  • matematik ile ilgili ornekler
  • matematik ile ilgili soru
  • matematik ile ilgili sorulari
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.274 saniyede (83.45% PHP - 16.55% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 15:15
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi