PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Seslerimiz17:53, 2 Ocak 2010 
İnsanın sesi nasıl güzelleşir?Açık Bilgi verirseniz Memnun Olurum...
Benzer Konular:
Etiketler:
  • insanin sesi nasil guzellesir
  • sesim cok cirkin
  • sesim nasil guzellesir
Cevap
Misafir16:56, 7 Mart 2011 
ouF yaa ses nasıL qüzeL oLuck biriniz yardım edn yaa Ltfnn
Cevap
Misafir16:38, 25 Nisan 2011 
yayaa sesim nasıl güzelleşicek bir çarw bulun
Cevap
me_myself16:44, 25 Nisan 2011 
Acı Ye . Büyüklerim hep öle dio Bak Urfalılara
Cevap
Misafir12:46, 30 Nisan 2011 
evet urfalıların sesi neden bu kadar güzel sanatçıların çoğu doğulu xD
Cevap
Misafir12:13, 25 Temmuz 2011 
calistir sesini.

san egitimi alarak
Cevap
nicely02:14, 26 Temmuz 2011 
Ses, gırtlağın iki yanındaki tellerin yani �ses telleri�nin titreşimiyle oluşur. Gırtlak kasları, ses tellerinin uzunluk ve gerginliğini kontrol ederek titreşimi ayarlar. Sesin yanlış kullanımı sonucunda ses telleri hasar görebilir ve bunun sonucunda da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.Sesimizi korumak için ne yapmamız gerektiğini Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü�nden Doç. Dr. Burak Erdamar açıkladı:Çok şiddetli bağırma ya da uzun süre fısıltı şeklinde konuşma durumunda ses tellerinde nodül oluşabilir. Uzun süre sigara içmek, sigara dumanı solumak, sürekli endüstriyel dumana maruz kalmak ya da kronik bir alerji sonucu ya da reflü sonucu hastalık oluşabilir...Sağlıklı bir ses için neler yapılmalı?

Su için: Ses tellerinizin iyi bir performans sergileyebilmesi için günde en az 2 litre içinde sıvı tüketmelisiniz. Günde 8-10 bardak su içerek ses telleri için gerekli nemlendirme sağlanmalıdır.

Bol oksijen alın: Düzgün bir ses için yeterli hava almalısınız. Bunun için çok hızlı konuşmayın ve daha sık nefes alın. Burun yoluyla, derin ve karından nefes almak doğru bir teknik olacaktır.

Egzersiz yapın: Sağlıklı bir ses için sağlıklı bir beden mutlak gerekliliktir. Düzenli fizik egzersizleriyle hem vücut yapısı, hem gelişen iskelet ve kas yapısı nedeniyle solunum işlevini mükelleştirebilirsiniz.Nelerden uzak durmalıyız?

Sigaradan uzak durun: Pek çok hastalığın önde gelen sebebi sigara, sesin de bir numaralı düşmanıdır. Sigara içmeyin. Sigara dudaktan başlayarak bütün ses yollarını kurutur. Ses kısıklığı, seste kabalaşma ve ses kalitesinde bozulmaya sebep olur. Bu etkiler pasif sigara içicilerinde -yani sürekli sigara dumanı bulunan ortamlarda kalan kişilerde- de aynen görülmektedir.

Midenize dokunacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun: Çok acı, ekşi, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Portakal, greyfurt gibi turunçgilleri ölçülü tüketin.

Gece atıştırmalarından uzak durun: Yatmadan 3 saat önce gıda alımını durdurun. Aksi durumda gece boyunca artmış mide asidi ses tellerinize zarar verecektir.

Sık sık boğaz temizleme hareketinden kaçının: Sıkça boğaz temizlemek ve öksürmek ses tellerine zarar vermektedir. Boğaz temizleme ihtiyacı hissettiğinizde yutkunun veya biraz su için.

Stresten uzak durun: Stres kas gerginliği yaratarak, sesin zorlu kullanımına neden olur. Bu da ses tellerine hasar verir.

Yüksek sesle konuşmaktan kaçının: Bağırmak, çığlık atmak ses tellerinde kanamalara neden olarak ses kalitesinde kalıcı hasarlar yapabilir. Konuşurken aniden yüksek sese çıkmayın.

Gürültülü ortamlardan uzak durun: Gürültülü ortamlarda sesinizi duyurabilmek için bağırarak ya da yüksek sesle konuşmak zorunda kalırsınız. Böyle ortamlardan uzak durmaya çalışın. Muhakkak böyle bir ortamlarda bulunmanız gerekiyorsa ve yüksek sesle konuştuysanız, bir süre sesinizi dinlendirin ve derin karın solunumu yapın.

Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçının: Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarında çok yaygın olarak kullanılan ilaçların içeriğindeki bazı maddeler tükürük salgısını azaltarak boğazı kurutur. Bu ilaçları kullanmak zorundaysanız yanında sıvı tüketimini artırmalısınız.

Özellikle öğretmen, öğretim görevlisi, ses sanatçısı, santral operatörü veya işi gereği sürekli telefonla konuşmak durumunda olanlar ses sağlıkları için bu kurallara muhakkak uymalı ve gereğinde ses terapisti denetiminde ses eğitimi almaları çok önemlidir.

Konuşma sırasında veya sonrasında boğazınızda ağrı oluyorsa ve sesinizde bir değişiklik varsa bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmanız en doğrusudur.
KAYNAKÇA
Cevap
Misafir20:46, 16 Eylül 2011 
Bende urfalıyım ama güzel şarkı söyleyemiyorum...
Acı yemeklede çok alaksı yok bence çünkü her gun acıya boguluyoruz
Ama neden güzel söylerler onuda söyliyeyim...
Urfada çok fazla resmi işle uğraşan halk yoktur...Bakkalcı,pazarcı,çicftçi,bakırcı,halıcı genellkle urfada bu meslege sahip olanların sesi güzeldir!Neden güzeldir diyorsan onuda söyliyeyim
Bu adamlar gece gündüz işiyle ugraşıyor ve dikim yapıyor sürekli örs ile uğraşıyor ve hep aynı şeyi yaptıgı için bir yandanda türküler söylüyor ağıtlar yakıyor ve hergün ses çalışması yapmış gibi oluyor bir nevi Yani kendi başşına oldugun zaman sıksık şarkı söyle sık sık yükse ses şarkı söyle bu şekilde sesin açılır ve daha net sesler çıkarırsın...

Yani İbrahim Tatlıses de bildiginiz gibi inşaatlar çalışmış adam çalışırken bir yandanda şarkı söylüyor buda sesini güzelleştiriyor Ne kadar antreman o kadar güç
Cevap
Misafir17:33, 21 Eylül 2011 
arkadaşlar en iyisi her gün 2 saat şarkı söyleyin ben söyleye söyleye açılıyor sesim
Cevap
Misafir23:06, 18 Kasım 2011 
merhaba ben 7. sınıfa giden bir öğrenciyim adım ömer arkadaş çevremde şarkı söylerken sesim çok çirkin çıkıyor ama müzik öğretmeni sesimin hem kalın hem ince bir ton var bu mkemmel bişey diyor .
ayrıca koro şeklinde her bayramlarda şarkı söylüyoruz o zamanda sesimin pek çıkmadığının farkındayım sesimin güzelleşmesi için ne tür egzersiz veya işler yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim . Şimdidedn teşekkür ederim
Cevap
1 23
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İnsan vücudu hakkında bilgi verir misiniz?
İnsan üreme hücreleri hakkında bilgi verir misiniz?
İnsan ilişkileri hakkında bilgi verir misiniz?
İnsan hayatını güçleştiren sorunlar hakkında bilgi verir misiniz?
İnsan kullanımından dolayı zarar gören su kaynakları hakkında bilgi verir misiniz?