Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

Gösterim: 24550 | Cevap: 23
  • ses nasıl güzelleşir
  • sesim çok çirkin
Seslerimiz
Cevaplanmamış   |    2 Ocak 2010 17:53   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

İnsanın sesi nasıl güzelleşir?Açık Bilgi verirseniz Memnun Olurum...
Misafir
7 Mart 2011 16:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

ouF yaa ses nasıL qüzeL oLuck biriniz yardım edn yaa Ltfnn
Misafir
25 Nisan 2011 16:38   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

fgsfh

yayaa sesim nasıl güzelleşicek bir çarw bulun
me_myself
25 Nisan 2011 16:44   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

Acı Ye . Büyüklerim hep öle dio Bak Urfalılara
Misafir
30 Nisan 2011 12:46   |   Mesaj #5   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

evet urfalıların sesi neden bu kadar güzel sanatçıların çoğu doğulu xD
Misafir
25 Temmuz 2011 12:13   |   Mesaj #6   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

calistir sesini.

san egitimi alarak
26 Temmuz 2011 02:14   |   Mesaj #7   |   
nicely - avatarı
VIP Özel Üye-VIP
istanbul
1.624
1.312 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-11-2010

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

Ses, gırtlağın iki yanındaki tellerin yani �ses telleri�nin titreşimiyle oluşur. Gırtlak kasları, ses tellerinin uzunluk ve gerginliğini kontrol ederek titreşimi ayarlar. Sesin yanlış kullanımı sonucunda ses telleri hasar görebilir ve bunun sonucunda da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.Sesimizi korumak için ne yapmamız gerektiğini Memorial Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü�nden Doç. Dr. Burak Erdamar açıkladı:Çok şiddetli bağırma ya da uzun süre fısıltı şeklinde konuşma durumunda ses tellerinde nodül oluşabilir. Uzun süre sigara içmek, sigara dumanı solumak, sürekli endüstriyel dumana maruz kalmak ya da kronik bir alerji sonucu ya da reflü sonucu hastalık oluşabilir...Sağlıklı bir ses için neler yapılmalı?

Su için: Ses tellerinizin iyi bir performans sergileyebilmesi için günde en az 2 litre içinde sıvı tüketmelisiniz. Günde 8-10 bardak su içerek ses telleri için gerekli nemlendirme sağlanmalıdır.

Bol oksijen alın: Düzgün bir ses için yeterli hava almalısınız. Bunun için çok hızlı konuşmayın ve daha sık nefes alın. Burun yoluyla, derin ve karından nefes almak doğru bir teknik olacaktır.

Egzersiz yapın: Sağlıklı bir ses için sağlıklı bir beden mutlak gerekliliktir. Düzenli fizik egzersizleriyle hem vücut yapısı, hem gelişen iskelet ve kas yapısı nedeniyle solunum işlevini mükelleştirebilirsiniz.Nelerden uzak durmalıyız?

Sigaradan uzak durun: Pek çok hastalığın önde gelen sebebi sigara, sesin de bir numaralı düşmanıdır. Sigara içmeyin. Sigara dudaktan başlayarak bütün ses yollarını kurutur. Ses kısıklığı, seste kabalaşma ve ses kalitesinde bozulmaya sebep olur. Bu etkiler pasif sigara içicilerinde -yani sürekli sigara dumanı bulunan ortamlarda kalan kişilerde- de aynen görülmektedir.

Midenize dokunacak yiyecek ve içeceklerden uzak durun: Çok acı, ekşi, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmeyin. Portakal, greyfurt gibi turunçgilleri ölçülü tüketin.

Gece atıştırmalarından uzak durun: Yatmadan 3 saat önce gıda alımını durdurun. Aksi durumda gece boyunca artmış mide asidi ses tellerinize zarar verecektir.

Sık sık boğaz temizleme hareketinden kaçının: Sıkça boğaz temizlemek ve öksürmek ses tellerine zarar vermektedir. Boğaz temizleme ihtiyacı hissettiğinizde yutkunun veya biraz su için.

Stresten uzak durun: Stres kas gerginliği yaratarak, sesin zorlu kullanımına neden olur. Bu da ses tellerine hasar verir.

Yüksek sesle konuşmaktan kaçının: Bağırmak, çığlık atmak ses tellerinde kanamalara neden olarak ses kalitesinde kalıcı hasarlar yapabilir. Konuşurken aniden yüksek sese çıkmayın.

Gürültülü ortamlardan uzak durun: Gürültülü ortamlarda sesinizi duyurabilmek için bağırarak ya da yüksek sesle konuşmak zorunda kalırsınız. Böyle ortamlardan uzak durmaya çalışın. Muhakkak böyle bir ortamlarda bulunmanız gerekiyorsa ve yüksek sesle konuştuysanız, bir süre sesinizi dinlendirin ve derin karın solunumu yapın.

Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçının: Soğuk algınlığı ve üst solunum yolu hastalıklarında çok yaygın olarak kullanılan ilaçların içeriğindeki bazı maddeler tükürük salgısını azaltarak boğazı kurutur. Bu ilaçları kullanmak zorundaysanız yanında sıvı tüketimini artırmalısınız.

Özellikle öğretmen, öğretim görevlisi, ses sanatçısı, santral operatörü veya işi gereği sürekli telefonla konuşmak durumunda olanlar ses sağlıkları için bu kurallara muhakkak uymalı ve gereğinde ses terapisti denetiminde ses eğitimi almaları çok önemlidir.

Konuşma sırasında veya sonrasında boğazınızda ağrı oluyorsa ve sesinizde bir değişiklik varsa bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları uzmanına başvurmanız en doğrusudur.
Misafir
16 Eylül 2011 20:46   |   Mesaj #8   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Cvp: İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz?

Bende urfalıyım ama güzel şarkı söyleyemiyorum...
Acı yemeklede çok alaksı yok bence çünkü her gun acıya boguluyoruz
Ama neden güzel söylerler onuda söyliyeyim...
Urfada çok fazla resmi işle uğraşan halk yoktur...Bakkalcı,pazarcı,çicftçi,bakırcı,halıcı genellkle urfada bu meslege sahip olanların sesi güzeldir!Neden güzeldir diyorsan onuda söyliyeyim
Bu adamlar gece gündüz işiyle ugraşıyor ve dikim yapıyor sürekli örs ile uğraşıyor ve hep aynı şeyi yaptıgı için bir yandanda türküler söylüyor ağıtlar yakıyor ve hergün ses çalışması yapmış gibi oluyor bir nevi Yani kendi başşına oldugun zaman sıksık şarkı söyle sık sık yükse ses şarkı söyle bu şekilde sesin açılır ve daha net sesler çıkarırsın...

Yani İbrahim Tatlıses de bildiginiz gibi inşaatlar çalışmış adam çalışırken bir yandanda şarkı söylüyor buda sesini güzelleştiriyor Ne kadar antreman o kadar güç
Misafir
21 Eylül 2011 17:33   |   Mesaj #9   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

doğrunun önemi

arkadaşlar en iyisi her gün 2 saat şarkı söyleyin ben söyleye söyleye açılıyor sesim
Misafir
18 Kasım 2011 23:06   |   Mesaj #10   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

sesimi arkadaş çevrem begenediklerin söylüyor fakat mzik hocası benm sesimi begeniyor

merhaba ben 7. sınıfa giden bir öğrenciyim adım ömer arkadaş çevremde şarkı söylerken sesim çok çirkin çıkıyor ama müzik öğretmeni sesimin hem kalın hem ince bir ton var bu mkemmel bişey diyor .
ayrıca koro şeklinde her bayramlarda şarkı söylüyoruz o zamanda sesimin pek çıkmadığının farkındayım sesimin güzelleşmesi için ne tür egzersiz veya işler yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim . Şimdidedn teşekkür ederim
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

İnsan sesinin nasıl güzelleşebileceği hakkında bilgi verir misiniz? benzer konular

Etiketler:
  • ses nasıl güzelleşir
  • sesim çok çirkin
İnsan vücudu hakkında bilgi verir misiniz?
insan vücudunda et varmıdır acele cevap
Forum: Soru-Cevap Cevap: 8
Son Mesaj: 26 Ocak 2015 23:05
İnsan üreme hücreleri hakkında bilgi verir misiniz?
sperm yumurtalığa ne gibi yarar sağlar? not=ödevim yanlış anlaşılmasın.
Forum: Soru-Cevap Cevap: 12
Son Mesaj: 30 Eylül 2012 18:07
İnsan ilişkileri hakkında bilgi verir misiniz?
ben lise son sınıf öğrencisiyim iyi bir muhasebe bürosunda stajerlik yapıyorum insan ilişkileri nedir ne işe yarar insan ilişkilerinde çalışan bir insan ne yapar hangi bölüme gidilmeli getirileri nelerdir götürüleri nelerdir cevapladığınız için tşk ederim:)
Forum: Soru-Cevap Cevap: 5
Son Mesaj: 26 Haziran 2012 19:51
İnsan hayatını güçleştiren sorunlar hakkında bilgi verir misiniz?
insan hayatını güçleştiren sorunLaR ??? ACİLLLLL !!!!!!!
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 7 Mart 2011 16:25
Forum: Soru-Cevap Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Nisan 2009 20:57
 
Sayfa 0.310 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu