Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Matematikte piramit nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Weqtor tarafından 4 Mart 2010 (18:07) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
21032 kez görüntülenmiş, 21 cevap yazılmış ve son mesaj 2 Mayıs 2013 (21:37) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 3.45  |  Oy Veren: 11      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 4 Mart 2010, 18:07

#1 (link)
Weqtor
Ziyaretçi
Weqtor - avatarı
Bana acil piramitlerle ilgili bilgiler gerekiyor. ama matematikte olan piramitler lütfen yardım edin. saygılar...
En iyi cevap ThinkerBeLL tarafından gönderildi

Alıntı:
Weqtor adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Bana acil piramitlerle ilgili bilgiler gerekiyor. ama matematikte olan piramitler lütfen yardım edin. saygılar...
Piramit (Geometri)
4 köşeli bir piramit örneği
Ek 20432
Piramit, üçgen yüzeyler tek bir tepede birleşmek üzere n-köşeli bir poligonal bir tabana oturtulmuş n-kenarlı polihedrondur. Piramitlerin şekilleri tabanlarına göre değişir. Örneğin tabanı üçgen olan bir piramitin 3 yüzeyi vardır.
A taban alanı, h tabandan tepeye uzaklık olmak üzere bir piramitin hacmi V;
de5f26ceedbbd63076f30183d71f4661
olarak hesaplanır.Piramidin yan yüz yüksekliği y olarak adlandırılır.
  • Alanı=A+Yanal alan
Yan yüz yüksekliği ise yükseklik ile yarı çapın oluşturduğu dik üçgenin hipotenüsüdür. Örneğin, yarıçapa r dersek,
  • Ek 20431
  • Yanal alanı ise= (Taban çevresi x yan yüz yüksekliği) /2'dir.
Etiketler:
  • matematik piramitler
  • matematikte piramit nedir
  • matematikte piramitler
  • piramit nedir matematik
  • piramitler matematik
Benzer Konular:
Rapor Et
Reklam
Eski 4 Mart 2010, 18:12

#2 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Alıntı:
Weqtor adlı kullanıcıdan alıntı Mesajı Görüntüle

Piramit (Geometri)
4 köşeli bir piramit örneği
Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  Piramit.png
Gösterim: 19
Boyutu:  27.6 KB
Piramit, üçgen yüzeyler tek bir tepede birleşmek üzere n-köşeli bir poligonal bir tabana oturtulmuş n-kenarlı polihedrondur. Piramitlerin şekilleri tabanlarına göre değişir. Örneğin tabanı üçgen olan bir piramitin 3 yüzeyi vardır.
A taban alanı, h tabandan tepeye uzaklık olmak üzere bir piramitin hacmi V;
de5f26ceedbbd63076f30183d71f4661
olarak hesaplanır.Piramidin yan yüz yüksekliği y olarak adlandırılır.
  • Alanı=A+Yanal alan
Yan yüz yüksekliği ise yükseklik ile yarı çapın oluşturduğu dik üçgenin hipotenüsüdür. Örneğin, yarıçapa r dersek,
  • Gerçek boyutunda görüntülemek için resme tıklayın.

Adı:  piramit.jpg
Gösterim: 21
Boyutu:  1.3 KB
  • Yanal alanı ise= (Taban çevresi x yan yüz yüksekliği) /2'dir.
Rapor Et
Eski 14 Mart 2010, 15:52

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
biraz daha bilgi verebilirmisiniz yıllık ödevim dee bn bekliyorum cevabınızı biraz daha bilgi verirseniz çok sevinirimm?????
Rapor Et
Eski 10 Mayıs 2010, 20:15

piramitlerrr!!!

#4 (link)
aayylliinnn
Ziyaretçi
aayylliinnn - avatarı
PİRAMİTLER
Bir düzlemde kapalı bir bölge ile bu düzlemin dışında bir T noktası alalım. Kapalı bölgenin tüm noktalarının T noktası ile birleştirilmesi sonucunda oluşan cisme piramit denir.

T noktası piramidin tepe noktası olsun. en alt olan çokgensel bölgte ise tabanı.
Piramitler; tabanı oluşturan şeklin ismiyle adlandırılır. Taban kare ise, kare piramit; taban altıgense altıgen piramit gibi.
Eğer piramidin tabanı düzgün çokgense bu tip piramitlere düzgün piramit denir.
T noktasının taban düzlemi üzerindeki dik izdüşümüne H dersek [TH] piramidin yüksekliği olur.
|TH| = h biçiminde yazılır. Piramitlerin hacmi taban alanı ile yüksekliğin çarpımının üçte biri kadardır.

1.Kare Piramit

Kare piramidin tabanı kare biçimindedir. Yan yüzeyleri ise dört adet ikizkenar üçgenden oluşur.
İkizkenar üçgenlerin taban uzunlukları piramidin tabanının bir kenarına eşittir.
|PH| = h piramidin yüksekliğidir.
Tabanının bir kenarına a dersek;Buradan yan yüz yüksekliği |PK|2 = h2 + ( )2 olur.

Tüm alan yan yüz alanları ile taban alanının toplamına eşittir.

2. Eşkenar Üçgen Piramit
Tabanı eşkenar üçgen olan piramitlere eşkenar üçgen piramit denir. ( eşkenar üçgen piramitlere eşkenar üçgen piramit denirmiş )

taban alanı: a2 X kök3/4

Düzgün Dörtyüzlü

Dört yüzü de eşkenar üçgenlerden oluşan cisimdir. Yükseklik, tabanı oluşturan üçgenin ağırlık merkezine iner.
Bir ayrıtı a olan düzgün dörtyüzlünün
Yarı yüz yüksekliği ve Cisim yüksekliği olur.

bu kadar bulabildim kardeş inş. işine yarar)
Rapor Et
Eski 26 Mayıs 2010, 15:35

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
piramit nedirle alakalı banada bir konu lazım ama her yerde ilkokulla ilqili yok yada ilkokulla ilqili ama bizim öğretmen onu kabul etmedi çok fazla bilmediğimiz kelime varmış
Rapor Et
Eski 31 Mayıs 2010, 17:07

piramitler yardım acil !!!

#6 (link)
emrem
Ziyaretçi
emrem - avatarı
ya banada lasım üçgen, kare, ... benzeri piramitler bana bi yardım etseniz

şimdiden teşekkürler...
Rapor Et
Eski 21 Mart 2011, 20:07

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
birazdaha bilgi verebilirmisiniz
Rapor Et
Eski 14 Nisan 2011, 16:25

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
biraz daha bilgi lütfen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rapor Et
Eski 26 Nisan 2011, 22:23

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
piramitler nerede..*piramitlerin alan ve hacimlerinin tarihte ilk hangi alanda kullanıldığı
Rapor Et
Eski 27 Nisan 2011, 22:46

#10 (link)
adem karaman
Ziyaretçi
adem karaman - avatarı
piramitler nerede piramitlerin alan ve hacim tarihte ilk hangi alanda kullanıldı
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.203 saniyede (76.69% PHP - 23.31% MySQL) 18 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 08:13
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi