Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Tansiyon düşmesi ve yükselmesi neden olur?

Gösterim: 13334 | Cevap: 3
  • 12 9 tansiyon
  • 12 9 tansiyon yuksek mi
  • tansiyon dusmesi ve yukselmesi
Misafir
Cevaplanmış   |    8 Nisan 2010 11:53   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

Tansiyon düşmesi ve yükselmesi neden olur?

merhaba
2 gün önce tansiyonumu ölçtürdüm 8 / 4 çıktı doktor düşük dedi çok fazla baş ağrım mide bulantım baş dönmem var...bu gün yine ölçtürdüm 12 / 9 çıktı küçük tansiyonun yükselmiş dediler..bana bu konuda yardımcı olurmusunuz..tansiyonun normali kaç...
En iyi cevap Eschschaltzia tarafından gönderildi

yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyonunun normal seyrinde olduğu kabul edilir

Büyük Ve Küçük Tansiyon Nedir Peki? ;
Doktorlar büyük tansiyona sistolik, küçük tansiyona ise diyastolik tansiyon adını verirler. Bu şu anlama gelir. Örneğin bir kişinin tansiyonu 12/8 ise (doktorlar 120/80 olarak adlandırırlar), 12 büyük tansiyon, 8 ise küçük tansiyondur. Bu deyimler şu mekanizmalarla oluşurlar. İnsanın kalbinin dakikada ortalama olarak 70 defa attığını kabul edersek, kalp kanı damarların içine 70 defa attğını gösterir. İşte her bir atım sırasında kalbin içinde bulunduğu duruma sistol adı verilir. Hemen bu atımın ardından, kalp istirahat haline geçer, gevşer, kan kalbe dolmaya başlar. İşte budevreye diyastol adı verilir. İşte bu sistol sırasında kalbin damarlara kan atması sistolik yani büyük tansiyonu, gevşeme anında damarların içinde bulunduğu durum ise küçük yani diyastolik tansiyonu oluşturur. İki tansiyonda önemlidir, ancak son zamanlarda büyük tansiyonun kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında daha önemli olduğuna dair görüşler çok artmıştır ve daha çok kabul görmektedir. Biz tansiyonu ölçerken ikisini birden ölçeriz

8 Nisan 2010 14:02   |   Mesaj #2   |   
Eschschaltzia - avatarı
MsXLabs Üyesi
Türkiye
1510
357 mesaj
yaşın artışıyla küçük değişmeler olmakla beraber sistolik (büyük) tansiyon için 120 ile 140, ya da Türkiye'de yaygın söylendiği gibi 12 ile 14 arası, diastolik (küçük) tansiyon için 70-90 ya da 7-9 arası olması halinde tansiyonunun normal seyrinde olduğu kabul edilir

Büyük Ve Küçük Tansiyon Nedir Peki? ;
Doktorlar büyük tansiyona sistolik, küçük tansiyona ise diyastolik tansiyon adını verirler. Bu şu anlama gelir. Örneğin bir kişinin tansiyonu 12/8 ise (doktorlar 120/80 olarak adlandırırlar), 12 büyük tansiyon, 8 ise küçük tansiyondur. Bu deyimler şu mekanizmalarla oluşurlar. İnsanın kalbinin dakikada ortalama olarak 70 defa attığını kabul edersek, kalp kanı damarların içine 70 defa attğını gösterir. İşte her bir atım sırasında kalbin içinde bulunduğu duruma sistol adı verilir. Hemen bu atımın ardından, kalp istirahat haline geçer, gevşer, kan kalbe dolmaya başlar. İşte budevreye diyastol adı verilir. İşte bu sistol sırasında kalbin damarlara kan atması sistolik yani büyük tansiyonu, gevşeme anında damarların içinde bulunduğu durum ise küçük yani diyastolik tansiyonu oluşturur. İki tansiyonda önemlidir, ancak son zamanlarda büyük tansiyonun kalp ve damar hastalıklarının oluşmasında daha önemli olduğuna dair görüşler çok artmıştır ve daha çok kabul görmektedir. Biz tansiyonu ölçerken ikisini birden ölçeriz
Misafir
8 Ağustos 2011 10:19   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi

tansiyon düşmesi

benimde başımda dönme oluyor.tansiyonum 9/5 di. Daha sonra odyo çekildi. Sağ kulakta problem olduğu söylendi. Şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor.
Misafir
8 Nisan 2012 12:56   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi

Cvp: Tansiyon düşmesi ve yükselmesi neden olur?

BENİM TANSUYONUM 10.5 İYİMİDİR KÖTÜMÜDÜR
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

Tansiyon düşmesi ve yükselmesi neden olur? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • 12 9 tansiyon
  • 12 9 tansiyon yuksek mi
  • tansiyon dusmesi ve yukselmesi
Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Mayıs 2013 00:11
Cevap: 0
Son Mesaj: 5 Kasım 2012 21:32
Yüksek tansiyon nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir?
Gönderen: ahmet dadas Forum: Soru-Cevap
Cevap: 2
Son Mesaj: 8 Eylül 2011 23:01
Cevap: 1
Son Mesaj: 19 Ekim 2010 02:18
Cevap: 1
Son Mesaj: 6 Ekim 2009 18:11
Sayfa 0.230 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu