Masaüstü Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Mehmet Emin Yurdakul kimdir, edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir19:55, 19 Nisan 2010 
mehmet emin yurdakul'un edebi kişiliğini istiorm kısa ve öz olck
Cevap
LeqoLas20:23, 19 Nisan 2010 
Mehmet Emin Yurdakul (1869-1944), Cumhuriyet dönemi Türk şairlerdendir. Türk Milli Edebiyat akımının öncü şairleri arasında yer almıştır. Ulusçu, halkçı görüşleri savunan şiirler yazmıştır.
1869 yılında İstanbul’da doğdu.Ortaöğrenimden sonra Rüsumat Evrak Müdürlüğü (1892-1907), Hicaz (1909), Sivas (1910), Erzurum (1911) valiliği yaptı. Birinci Dünya Savaşı başlarında (1914) Osmanlı Meclis-i Mebusanı’nda Musul, Cumhuriyetin ilk yıllarında Şarki Karahisar, sonra da Urfa ve İstanbul milletvekili oldu. Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gömülü. Şiir yazmağa Servet-i fünun dergisinde başlayan (ilk şiiri: Cenge Giderken,1897) milliyetçi Yurdakul bütün şiirlerinde sade bir dil ve hece ölçüsü kullandı; konularını toplum dertlerinden, sosyal-epik hayat sahnelerinden aldı; uyarıcı-öğretici şiirler yazdı.Türk Şairi, Milli Şair diye anılır. 14 Ocak 1944 tarihinde İstanbul’da öldü.
İttihat ve Terakki üyesiydi. Türk Ocağı'nın kurucuları arasında yer aldı ve başkanı oldu. Mayıs 1919'da Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen mitingte ünlü olan bu kelimeleri savundu:
"Demir ve ateş; kardeşler ben bunlarla hiçbir vatan ve ırkın öldüğünü işitmedim. Şerefli bir tarih ve medeniyete, sağlam bir fazilet ve ahlâka, zengin bir şiir ve edebiyata, dinî ve millî ananelere, ırkî ve vatanî hatıralara mâlik olan bir milletin mahvolduğunu tarih göstermiyor..." Cumhuriyetin ilk yıllarında önce Şebinkarahisar sonra Şanlıurfa ve İstanbul milletvekilliği yapmıştır.
Eserleri

Cevap
Misafir21:22, 26 Mayıs 2011 
edebi hayatı demiş arkadaşım hayatı değil bana da lazımdı boşuna
girdim buraya zaten yarım saatte açıldı
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
İpek Ongun'un edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?
Yusuf Has Hacip kimdir, hayatı ve edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?
Yahya Kemal'in edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?
Kemalettin Tuğcu'nun edebi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz,?
İbrahim Şinasi'nin edebi kişiliği ve siyasi kişiliği hakkında bilgi verir misiniz?