Arama

Su maymunu nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Mart 2018 Gösterim: 79.782 Cevap: 8
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Nisan 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Su maymunu nedir?
EN İYİ CEVABI ömrkdr_61 verdi
Alıntıdaki Ek 66327
Su maymunu akvaryumcular bilir, ama bu isimle değil: Su maymunu, esasen Artemia Salina’nın bir türüdür ve komiktir ama, tescilli bir markadır.
Ama bu su maymunu, o su maymunu değil!
Sponsorlu Bağlantılar
Son zamanlarda bir su maymunu çılgınlığıdır gidiyor! Bu su maymunu dedikleri şeyin bizim Artemia Salina ile alakası yok. Bunlar, suda şişen renkli toplar.
Suda şişen bu renkli topları canlı zannedenler olduğunu akvaryum.com forumlarında öğrendim. Hayır; canlı olmadıkları gibi, sizi de canınızdan edebilirler! Bu renkli topların oldukça kanserojen oldukları söyleniyor. Çocukların ilgisini çok daha fazla çektiğinden, bu tip şeyleri çocuklarınıza kesinlikle almaya yeltenmeyin. Muhteviyatı nedir bilmiyorum; açıklanmıyorda.

Bu renkli toplar hakkında gerekli açıklama ve uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim gerçek su maymunlarına!
Dediğim gibi, sea monkey bir tür Artemia. Hibrid bir canlı olduğu söyleniyor; yani bildiğimiz Artemia Salina’dan laboratuar ortamında üretilmiş. Deniz atını andırıyor, geri yüzebiliyor, suda gerçekten maymunluk(!) yapıyor. Aile kurdukları, hatta aile arasında kavga ettikleri söyleniyor (test kabında İtalyan ya da Türk kanı kalmış olmalı!).

Gerçek su maymununu Türkiye’de görmedim, satıldığından da emin değilim. Hatta Southpark’ın bir bölümünde bundan esinlenildiğini görmüştüm. Gerçekten de, Pakmaya gibi bir poşette satılıyor ve akvaryuma atıp çıkmalarını bekliyorsunuz. Artemia çıkaranların yabancı olmadıkları bir şekilde yumurtadan çıkıyorlar. Kilosu 1.000 YTL (eskilerin dedikleri gibi 1 milyar!) den fazla olabilen Artemia Salina’dan bile daha pahalılar; ufacık paketin ABD fiyatı 7 dolar civarı.
Esasen bu bir mini tuzlu su karidesi. Artemia Salina nadiren 1 santim olabilirken, sea monkey 2-2.5 santim olabiliyormuş. 2 sene yaşadıkları söyleniyor ama Artemia tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu minik şeyleri yaşatmak bahçe havuzunda Discus üretmekten daha zor olmalı.
Eğer çocuğunuza su-bişeysi alacaksanız, sea monkey iyi bir seçim olur. Ama diğer su maymunundan, yani suda 400 kat şişebilen, boyalı, misketimsi, ne idüğü belirsiz şeylerden uzak durun.
Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 02:19
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
29 Haziran 2011       Mesaj #2
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
su maymunu tehlikeli ve bir o kadarda ölümcül bir oyuncaktır lütfen bu gibi oyuncakları almayınız ve kesinlikle yutmayın ölüme kadar sizi götürebilir bu tür oyuncak ve tuzaklardan lütfen uzak durunuz sitemizi incelediğinizde hakkında birçok bilgi edinebilirsinizMsn Happy
Sponsorlu Bağlantılar
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
ömrkdr_61 - avatarı
ömrkdr_61
Ziyaretçi
20 Ekim 2011       Mesaj #3
ömrkdr_61 - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Ad:  maymun.jpg
Gösterim: 712
Boyut:  6.5 KB
Su maymunu akvaryumcular bilir, ama bu isimle değil: Su maymunu, esasen Artemia Salina’nın bir türüdür ve komiktir ama, tescilli bir markadır.
Ama bu su maymunu, o su maymunu değil!
Son zamanlarda bir su maymunu çılgınlığıdır gidiyor! Bu su maymunu dedikleri şeyin bizim Artemia Salina ile alakası yok. Bunlar, suda şişen renkli toplar.
Suda şişen bu renkli topları canlı zannedenler olduğunu akvaryum.com forumlarında öğrendim. Hayır; canlı olmadıkları gibi, sizi de canınızdan edebilirler! Bu renkli topların oldukça kanserojen oldukları söyleniyor. Çocukların ilgisini çok daha fazla çektiğinden, bu tip şeyleri çocuklarınıza kesinlikle almaya yeltenmeyin. Muhteviyatı nedir bilmiyorum; açıklanmıyorda.

Bu renkli toplar hakkında gerekli açıklama ve uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim gerçek su maymunlarına!
Dediğim gibi, sea monkey bir tür Artemia. Hibrid bir canlı olduğu söyleniyor; yani bildiğimiz Artemia Salina’dan laboratuar ortamında üretilmiş. Deniz atını andırıyor, geri yüzebiliyor, suda gerçekten maymunluk(!) yapıyor. Aile kurdukları, hatta aile arasında kavga ettikleri söyleniyor (test kabında İtalyan ya da Türk kanı kalmış olmalı!).

Gerçek su maymununu Türkiye’de görmedim, satıldığından da emin değilim. Hatta Southpark’ın bir bölümünde bundan esinlenildiğini görmüştüm. Gerçekten de, Pakmaya gibi bir poşette satılıyor ve akvaryuma atıp çıkmalarını bekliyorsunuz. Artemia çıkaranların yabancı olmadıkları bir şekilde yumurtadan çıkıyorlar. Kilosu 1.000 YTL (eskilerin dedikleri gibi 1 milyar!) den fazla olabilen Artemia Salina’dan bile daha pahalılar; ufacık paketin ABD fiyatı 7 dolar civarı.
Esasen bu bir mini tuzlu su karidesi. Artemia Salina nadiren 1 santim olabilirken, sea monkey 2-2.5 santim olabiliyormuş. 2 sene yaşadıkları söyleniyor ama Artemia tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu minik şeyleri yaşatmak bahçe havuzunda Discus üretmekten daha zor olmalı.
Eğer çocuğunuza su-bişeysi alacaksanız, sea monkey iyi bir seçim olur. Ama diğer su maymunundan, yani suda 400 kat şişebilen, boyalı, misketimsi, ne idüğü belirsiz şeylerden uzak durun.
Son düzenleyen Safi; 30 Mart 2018 02:21
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Nisan 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim bildiğim kadarıyla su maymuncuklarının eğer suyunu içerseniz kanser oluyormuşsunuz ayrıca sakın küçüklere vermeyin yutup hasta olabilirler ama evinize süs olarak almak istiyorsanız mutlaka bol su içinde yaşamalı ve toz şekerle beslemeniz gerekiyor istediğiniz bir vazoda veya şişede bulundurabilirsiniz bu size kalmış birşey ayrıca sakın hemen büyümüyo diye atmayın onlar büyüyüp hamile kalıyorlar ve daha küçük su maymunları doğuruyorlar ama doğuran su maymuncukları ölüyormuş su maymuncuklarını kırtasiyeden alabilirsiniz fiyatı 50 krş ben aldım ve besliyorum şu anda çok büyükler ama onlar canlı değil sadece suyu emiyorlar bu yüzdende bitkilerin saksısının içine süs olarak koyulabiliniyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
şimdi su maymuncuğu öldürür ve zehirlendirir bir tane kız şeker diye ağzına alıp bayılmış ve doktora gittiler ve doktor onu ameliyat etti ve su maymuncuğu
midesinden aldı ama su maymuncuğu ürettiği için doktor midesindeki su maymuncuğu alamayıp kız ölmüş
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Haziran 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

şimdi su maymuncuğu öldürür ve zehirlendirir bir tane kız şeker diye ağzına alıp bayılmış ve doktora gittiler ve doktor onu ameliyat etti ve su maymuncuğu
midesinden aldı ama su maymuncuğu ürettiği için doktor midesindeki su maymuncuğu alamayıp kız ölmüş

Bebek bezlerinin, hatta oto koltuklarının içine konan su emici kimyasal madde. Akvaryumdaki su maymunu ile bunun alakası yok o canlı birşey ve anlamadığım ingilizcesi bir canlının adıyken niye bu kimyasala bunun Türkçe çevirisi isim olarak verilmiş ve fabrikada üretilen bir madde nasıl üreyecek?!Msn Sad
iceslush - avatarı
iceslush
VIP ETC
25 Kasım 2012       Mesaj #7
iceslush - avatarı
VIP ETC
Çok tehlikeli yutulması durumunda ölümcül bile olabiliyormuş.Canlı olduklarını sanmıyorum içinde bulunan bir madde su ile temasında şişme gösteriyordur ve oda büyüyordur.Sakın beslemeyin onlar kanserojen madde ben almıştım sonra internette araştırdım hepsini attım çok tehlikeli.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif
EskiciYeah :D - avatarı
EskiciYeah :D
Ziyaretçi
1 Eylül 2013       Mesaj #8
EskiciYeah :D - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
muhammet enim adlı kullanıcıdan alıntı

küp şeker attım ama ezdim de atıım da bişey olurmu

Kup seker ve tuz gibi maddeler kullanilmamali sadece hergun toz seker atabilirsin :-) Ama tatli kasigiyla at.Toksa kuculurler.
sude_kara - avatarı
sude_kara
Ziyaretçi
20 Aralık 2013       Mesaj #9
sude_kara - avatarı
Ziyaretçi
sakın su maymununu ağzınıza katmayın yoksa ölebilirsiniz su maymununu bir tek tuzla besleyin sakın şeker katmayın yoksa ölebilirsiniz ben bir tek bukadarını biliyorum bide sakın su maymununu 2-3-4-5- yaşındakilere vermeyin yoksa ağzına katarlar ve bide su maymununu sakın elinize almayın patlar ve dokanmayın bide şişenize kattığınızda kapağı kapatın kompile benden bukadar ben size bunları tavsiye ederim lütfen dediğimi yapın yapmazsanız su maymununuz büyümez ve ölürsünüz