Arama

Su maymunu canlı mıdır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Haziran 2016 Gösterim: 145.304 Cevap: 72
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Şubat 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Su maymunu canlı mıdır?
EN İYİ CEVABI perlina verdi

Su maymunu canlı mıdır?


-Hayır. Su maymunu (su maymuncuğu) canlı değildir. Kristajel adı verilen ve değişik alanlarda kullanılan genişleme özelliğine sahip bir maddedir.
Reklamlar
Bitkilerin büyümesi için gübre olarak kullanılan ve suyla temasında 400 kat büyüyen, ''su maymuncuğu'' olarak bilinen renkli toplar.

Su maymunu doğurur mu?


-Doğurmak canlılara özgü bir olaydır. Su maymunu canlı olmadığından doğurma özelliği de yoktur. Sadece su alıp şiştiğinde büyüyebilir.

Peki nasıl büyüyor ve çoğalıyor?


-Bu maddenin özelliği içerisine çok miktarda sıvı alabilmesidir, bu sayede büyüyor. Bazen aşırı büyüdüğünde bölünebiliyor.
Çocuklar arasında yaygın olan 'maymuncuk' suyun içinde genişleyerek ikiye bölünüp çoğalıyor. Yutulması halinde midede de çoğalacağı için ölümcül tehlike içeriyor. Ayrıca yutağa takılarak solunum sıkıntısına yol açması da mümkün. İstenmeyen sonuçlarla karşılaşılmadan önce bu tehlikeli oyuncağa karşı daha caydırıcı önlemler alınmalı
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 01:47
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Şubat 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Su maymuncuğu jelden yapılır. Suya atarsanız büyür, doğurur. Ayrıca 200 kat büyür. Sağlığa zararlıdır, kanserojen madde içerir. Ellerseniz cilt sağlığınız bozulur.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Mart 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Su maymunu öldürür!
Çocuklara oyuncak olarak satılan ilaç kapsülü boyutundaki su maymunları su ile temas ettiğinde 400 kat büyüyor.
Sağlık Bakanlığı, normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen
ürünlerin oyuncak gibi satılmaması, anne-babaların da bu ürünleri çocuklardan uzak tutması gerektiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığından yapılan "Suda büyüyen ürünlerler"le ilgili yazılı açıklamada, oyuncakların piyasa gözetim ve denetiminin Bakanlığın sorumluluğunda olduğu belirtildi.
Bazı basın yayın organlarında, bakkal, market ve kırtasiye gibi satış yerlerinde satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ancak oyuncak olmayan "su maymunu", "büyüyen su topları", "bio-gel" ve "su baloncuğu" gibi isimlerle satılan ürünlerin çocukların yutması sonucu kazalara neden olduğu yönünde haberler yayımlandığı, bunun üzerine çocukların sağlığının korunması amacıyla 26 Mayıs 2008’de bir genelgeyle valiliklerin uyarıldığı kaydedildi.
Edirne’de bazı öğrencilerin bu ürünleri yanlışlıkla yutmaları sonucu tedavi altına alındıkları yönünde birkaç gün önce yayımlanan haberlerin anımsatıldığı açıklamada, şöyle devam edildi:
"Normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü ya da ’jelibon’ şekerlemesi kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen, nefes borusuna kaçması veya yutulması halinde hayati tehlike yaratabilecek bu ürünlerin
oyuncak gibi satılmaması gerekmektedir. Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amacı doğrultusunda satışa sunulsa dahi çocuklara satılmaması ve anne-babaların da bu konuda gerekli titizliği göstererek çocuklardan bu ürünleri uzak tutması
gerekmektedir.
Ayrıca, ’su maymunu’, ’büyüyen su topları’, ’bio-gel’ ve ’su baloncuğu’ gibi isimlerle anılan ürünlerin öğrenciler arasında şaka ile arkadaşlarına yutturabildikleri de görülmektedir. Dolayısıyla okul idareleri ve öğretmenlerin gerekli tedbirleri alarak öğrencileri bu ürünlerin mide ve barsak tıkanmalarına, yırtılmalarına, soluk borusu tıkanmalarına ve ölüme dahi sebep olabilecekleri ve arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak gibi şakalar yapmamaları konusunda uyarmalarının faydalı olacağına inanıyoruz."
Açıklamada, çocuklar tarafından yanlışlıkla yenilmesi durumunda ölüme neden olabilen maytap, çıtır-pıtır ve benzeri ürünlerin de özellikle 12 yaşından küçüklere satılmaması ve çocukların bu patlayıcı maddeleri kullanmamaları yönünde
gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Son düzenleyen Safi; 28 Mayıs 2016 01:49
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Mart 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aslında bakarsanız o bilyeler su maymunu değildir. Msn Happy Sadece öyle ad takmışlar su maymunu canlıdır. Aslında tatlı suda yaşayan artemiadır. Fairy Shrimps olarak geçer ingilizcesi. Tuzlu suda yaşayanıda brine shrimpstir. Türkiyede tatlı suda yaşayanı satılmaz balık yemi olarak tuzlu su için olanı vardır. Fakat oyuncak seti oalrak satılanları var seamonkey yani deniz maymunu diye satılıyor onlarda.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mart 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gerçekten renkli olanı arkadaşlarım gerçek sanıyordu ama en sonunda gerçek olmadığını öğrendiler ama gerçek su maymunları çok ilginç bir hayvandı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Mart 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ne yapmalıyız zararı varmı ne gibi önlem alalım selmlar
eda125 - avatarı
eda125
Ziyaretçi
24 Mart 2010       Mesaj #7
eda125 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar su maymuncugu canlı filan değildir. İçinde su emici özellik bulundugu için suya koydugunuzda suyu cekıyor dogal olarakt a büyüyor. Çok büyüyüncede patlıyor. Sizde buna doguruyo diyosunuz..!!!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mart 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
birde su maymunlarının beyaz ları var suya atınca görükmüyor nerden bilsinler su maymunu onun içinde olduğunu içip yutma tehlikeside var ama bende besliyorum beslemesi güzel renkli renkli. >>Kopuk<<
zehirlendimm - avatarı
zehirlendimm
Ziyaretçi
17 Nisan 2010       Mesaj #9
zehirlendimm - avatarı
Ziyaretçi
ya ben zehirleniyodum az daha kardesim renksiz olanlarından benim suyumun içine koymus ben de onu içtim 1 hafta hastanede kaldım sağ sağlim burdayım ben su maymuncuğunu yanınızdan bile geçirtmeyin derimMsn Happy
ÇERKEZOĞLAN - avatarı
ÇERKEZOĞLAN
Ziyaretçi
19 Nisan 2010       Mesaj #10
ÇERKEZOĞLAN - avatarı
Ziyaretçi
SU MAYMUNCUĞU CANLIDIR..YAPAY CANLIDIR..INSANLARIN ÜRETTİĞİ CANLI BİR MADDEDİR.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

6 Kasım 2012 / Misafir Cevaplanmış
24 Eylül 2011 / Misafir Cevaplanmış
19 Kasım 2014 / Misafir Soru-Cevap
4 Temmuz 2014 / Misafir Cevaplanmış
3 Eylül 2009 / mltm_kzlrmk Soru-Cevap