Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Yerel seçim nedir, nasıl yapılır?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 25 Mayıs 2010 (11:04) tarihinde açılmıştır.
12492 kez görüntülenmiş, 4 cevap yazılmış ve son mesaj 27 Eylül 2011 (18:29) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 25 Mayıs 2010, 11:04

Yerel seçim nedir, nasıl yapılır?

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar Sponsorlu Bağlantılar
yerel secim nasil yapilir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 25 Mayıs 2010, 11:20

Yerel seçim nedir, nasıl yapılır?

#2 (link)
fadedliver
Ziyaretçi
fadedliver - avatarı
[QUOTE=Misafir;1781016]
Alıntı:
yerel secim nasil yapilir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum(
/QUOTE)
Yerel seçim
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Türkiye’de

Yerel yönetimlerin kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiplerdir. Yerel demokrasinin gelişmesinde yerel yönetimlerin seçilmeleri büyük önem arzetmektedir. Türkiye’de Anayasanın 67. maddesi yerel yönetimlerinin karar oganlarının seçimle işbaşına geldiklerini belitmektedir, 127. maddenin ilk fıkrası ise seçimlerin ve halkoylamalarının serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy açık sayım ve döküm esaslarına göre yargı gözetim ve denetimi altında yapılması gereğini öngörmektedir.


Avrupa’da

Avrupa Konseyi’ne bağlı olan Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler KongresiAvrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartnamesi ( ya da Mahalli İdareler Avrupa Antlaşması), yerel yönetimlerin haklarının ölçülmesi ve korunması amacıyla Avrupa çapında ortak hükümler getirmektedir. Antlaşma, yerel yönetimlerin siyasal, yönetsel ve mali özerkliklerinin korunmasını amaçlayarak tarafların ortak hükümlere uymalarını taahhüt altına almaktadır. Antlaşmanın uygulanmasını izlemek için Kongre iki ana faaliyet yürütmektedir: yerel ve bölgesel seçim gözlemi ve izlemesi. Kongre düzenli olarak üye ve aday ülkelerde yerel ve bölgesel seçim gözlem misyonları düzenlemektedir, bu misyonlar söz konusu ülkelerdeki yerel ve bölgesel demokrasi durumunun ve gelişiminin izlenmesini sağlamaktadır. Seçim gözlem misyonları çerçevesinde, Kongre gözlem raporları hazırlar.

Yerel ve bölgesel seçim gözlemi


Uluslararası seçim gözlem kuruluşlarının çoğunluğu başkanlık ve parlamenter seçimlerin izlenmesinde yetkiye sahiptirler. Venedik Komisyonu’nun katkısıyla Avrupa Konseyi kongresine özellikle yerel ve bölgesel seçimleri gözleme yetkisi verilmiştir, bu anlamda Kongre benzersiz bir kuruluştur. 1990’dan bu yana 50’den fazla seçim süreci Kongre’nin seçim gözlem misyonu konusu olmuştur. Kongre’nin seçim gözlem stratejisi üç ana hatta dayanmaktadır:
Kongre’nin seçim gözlem çalışmaları, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Antlaşmasına uygun olarak, yerel demokrasinin kurumsal bir çerçeveye oturtulmasının sağlanmasında katkıda bulunmayı hedefler. Kongre’nin amacı seçimlerden sonra ülkelere yöneltiği tavsiye kararlarının izlenip izlenmediğini değerlendirmek.
Kongre’nin çalışmaları yerel ve bölgesel demokrasinin önemi konusunda bilinçlendirmeye katkıda bulunmayı amaçlar.
Seçim gözlemi alanında Kongre benzersiz rolünün farkındalığinda olup, seçim gözlem misyonlarının eylemsel ve işlemsel kapasitelerini güçlendirme adına çaba göstermektedir.
Rapor Et
Eski 25 Mayıs 2010, 14:30

Yerel seçim nedir, nasıl yapılır?

#3 (link)
msxlabsmania
Ziyaretçi
msxlabsmania - avatarı
yerel seçim:insanların onları yönetmeleri için oy kullanarak seçtikleri yöneticilerdir.bu seçim için insanlar bazı partilere oy verirler.ama öyle bildiğimiz parti değil.siyasi partiler...bu partiler mitingler yani konuşma yapmak halka yani insanlara seçilirse hangi hizmetleri sunacağını söylemek için açık havada yani dışarıda bazı yerler seçerek orada etkinlikler düzenlerler.hangisi insanlara daha uydun ve cazip geliyorsa o partiye oy verirler.insanlar bazı okullara oy vermek için giderler.o okulların bazı bölümlerinde oylama yaparlar.kağıda mühür denilen aleti basarlar yani mühür izi çıkarırlar.böylece oy verdiklerini ve istedikleri kişileri oyladıklarını onaaylamış olurlar.daha sonra o kağıtları başlarında görevli insanların beklediği kutulara atarlar.böylece oylamış olurlar.seçim yani oy verme süresi bir veya birkaç gün olabilir.bu süre bitince kutular bazı görevli insanlar tarafından toplanır.en çok hangi siyasi partinin oy aldığı belirlenir.o siyasi partiden biri halkı yönetir. BUNLARI BEN KENDİ KENDİME AKLIMDAN GEÇENLERİ YAZDIM.UMARIM BEĞENİRSİNİZ.
Rapor Et
Eski 24 Eylül 2011, 11:58

Yerel seçim nedir, nasıl yapılır?

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
niçin belediye seçimi vardır? kısa bir yazı
Rapor Et
Eski 27 Eylül 2011, 18:29

cevap

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
[QUOTE]demokratik secim nasil yapilir ile ilgili daha fazla bilgi istyıyorum
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.163 saniyede (70.92% PHP - 29.08% MySQL) 16 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 18:11
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi