PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Sanat ile ilgili deneme yazıları örnekleri verir misiniz?
«Önceki KonuSonraki Konu»
bronzyy14:06, 26 Eylül 2010 
sanat ile ilgili deneme yazılarına ihtiyacım var . yardımcı olursanız sevinirim .
Benzer Konular:
Etiketler:
  • sanat ile ilgili deneme
  • sanat ile ilgili ornekler
  • sanat ile ilgili soylesi
Cevap
fadedliver15:17, 26 Eylül 2010 
bronzyy adlı kullanıcıdan alıntı:
sanat ile ilgili deneme yazılarına ihtiyacım var . yardımcı olursanız sevinirim .
Ülkemiz son 50 yılda çok farklı şekilde bir sanat değişimine uğradı. Bu sanat değişimi en sonunda sanat-sızlaşmayı beraberinde getirdi. Aslında bunu 50 yılla sınırlamak mümkün değil. Örneğin bu 50 yıl içinde TRT’nin belli bir çizgisinden bahsedilebilir. Fakat cumhuriyet döneminde TRT’de Türk sanat müziği çalınmasının yasak olduğu bilinmekte.
Olayın bir başka boyutundan bakmak gerekirse, sanatı biz gündelik bir giysi gibi kullanmaya başladığımızdan dolayı belli bir tüketime bu tüketimde bizi sanat-sızlaşmaya götürmekte. Değişik istekler doğrultusunda yapılan sadece belli kesime hitap eden müzikaller oluşmakta. Buda sanatı aslında ilk başta çeşitlendirip genişletildiği gibi gözükse de aslında sadece sanatı önce hücrelere bölüp ondan sonra o hücreleri gömdüğümüzü göstermektedir.
Günümüzde tazr kavramının içi daha tam doldurulmadan herkese küpe gibi toka-kemer gibi bir tarz kurpu takılmakta. Böyle bir ortamda aslında gerçekten de bir sanat yapıtı olabilecek ürünlerle tamamen sanatsız ve sanat dışı ürünler birbirine karışmakta ve bu da sanat kelimesinin içinin boşalmasına neden olmaktadır.
İlk önce orta-ileri yaş sanatçıların belli bir batılaşma sınırları içinde ortaya attıkları anadolu rock kavramı belli bir kitleyi etrafına topladı. Cem Karaca’lar, Erkin Koray’lar, Barış Manço’lar, Moğollar grubu gibi gruplar bundan ortalama 50 yıl kadar önce müzikte bir değişime gitti. Daha sonra pop müzikten rock müziğe doğru bir kayma söz konusu oldu. Artık müzik severlerin sevdiği dinlediği en az bir tane rock sanatçısı oluştu. Bu rock sanatçıların farklı tarzlarından kaynaklanıyordu. Farklı ses renkleri kişilere tercih özgürlüğü tanıdı. Kıraç, Haluk Levent, Teoman gibi son dönemin rock sanatçıları bu alanda bir yol açtılar. Ama şimdi baktığımızda artık her gitar çalanın rock adı altında bu sanatı icra etmesi değişimin ne kadar hızlı olduğunu gösterdi.
Sanat severler farklı sanat dallarına yöneldi fakat orda da çok büyük bir sıkıntıyla karşılaştı. Yöneldikleri sanat dallarının bizim ülkemizde fazla yaygınlaşmaması bu sanat ürünlerinin bizim kültürden uzak olmasına ve bize yabancılaşması söz konusu oldu. Sanat evrenseldir sözü aslında burada çürümüş olmaktadır. Çünkü sanatın evrenselliği aslında bir genellemeden öteye gidemez çünkü bir sanat eseri ile “sevişen” kişi onda kendini bulmak ister. Eğer bulamıyorsa bu kişi ondan uzaklaştırır. Örneğin bir fotoğrafa bakan kişi onda kendine özüne ait bir şeyler bulmak ister eğer onda bu yönde bir şeyler bulursa o zaman o sanat eseri evrensellik taşır. Ama buda mümkün olamadığından dolayı sanat-sızlaşma baş ağrısı ortaya çıkmaktadır.
Farklı konularda farklı sanat dallarına ulaşabilir bir insan. Bunda bir yoğunluk ve bir sanat aşkı oluşmalıdır. Eğer bir sanat aşkı oluşmuşsa o kişi gerçek manada bir sanat arayıcısı ve sanatsever olur. Bunun içinde gerçekten de sanatseveri doyuracak sanat eserleri sunmak gerekmektedir. Kişi sevdiği benimsediği sanat eseriyle öyle içli dışlı olmalıdır ki karısıyla kocasıyla paylaşamadığı şeyleri bir bestede bir fotoğrafta bir resimde bulabilsin. Onunla paylaşabilsin en derin sandıklarında sakladıklarını. İşte o zaman sanat gerçek manada sanat olur. O zaman sanat genişler yenilenir ve güncelliğini klasikliğine saklayıp devam ettirir.
Eline bir gitar alanın nota bilmeden şarkı yapması veya bir makine mühendisinin gittiği yaz tatilinde çektiği fotoğrafların bir dergide kapak olması veya bir mimarın kaleme aldığı bir resim görsellik yönünden bir şeyler verebilir fakat sanat konusunda olaya yabancı kalır.
Onun için sanatın içeriği konusu ne kadar etkili bir etmense sanatı meydana getirenlerde o derece etkilidir. Sanatı ruhta hissetmek ve yaşamak gerekmektedir.
Sanat dolu günlere…
kaynak
Cevap
Misafir10:04, 29 Ekim 2010 
başka yokmu?
Cevap
Misafir19:01, 4 Nisan 2011 
deneme deill bu kompozisyon :s
Cevap
Misafir21:37, 19 Kasım 2011 
sanatla ilgili örnekler verbilirmisiniz ?
Cevap
Misafir15:18, 20 Şubat 2012 
lütfen ihtiyacım war bu yazaaaa
Cevap
Misafir15:04, 12 Ocak 2014 
sanat ile ilgili bir kaç cümle istiyorum lütfen
Cevap
Misafir20:23, 24 Şubat 2014 
Ya lütfen san ile ilgili deneme yazar mısınız? Lütfen Allah rızası için :'(
Cevap
Misafir21:54, 1 Mart 2014 
kompozisyon konu hakında düşündüğünü sayfaya dökmektir.
Cevap
Misafir11:51, 14 Nisan 2014 
sanat ile ilgili örnekler wereblirmisinız lütfen
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Azim ile ilgili deneme yazısı örnekleri verir misiniz?
Basit deneme yazıları örnekleri verir misiniz?
Eğitim ve öğretim ile ilgili deneme yazıları örnekleri verir misiniz?
Başarı ile ilgili deneme yazısı örnekleri verir misiniz?
Atatürk ile ilgili deneme yazıları söyler misiniz?