PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Marmara Bölgesi efsaneleri nelerdir?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir14:43, 21 Aralık 2010 
LÜTFEN MARMARA BÖLEGESİNDEKİ EFSANELER LAZIM ACİL!!!
Benzer Konular:
Etiketler:
  • marmara bolgesi efsaneleri
  • marmara bolgesine ait efsaneler
  • marmara bolgesiyle ilgili efsane
Cevap
Misafir17:45, 14 Nisan 2011 
MARMARA CANAVARI EFSANESİ
Cevap
coqpizari18:30, 14 Nisan 2011 
Marmara Canavarı Efsanesi...


Lonch Ness Canavarı dünyanın en popüler canavarlarından biri. Türkiye'nin en popüleri ise Van Gölü Canavarı. Hakkında yüzyıllardan beri yüzlerce hikaye anlatılan ve birçok görgü tanığının olmasına karşın Marmara Canavarı, bu iki rakisinin gölgesinde kalmış. Marmara Canavarı hakkında özellikle Tuzla'da bir çok efsane anlatılır.

En çok bilinen efsane ise 1970 yıllarında yaşanmış olanıdır. Gecenin bir yarısı teknelerini limana bağlayaniki balıkçı, Anadol pikaplarına atlayıp evlerinin yolunu tutmuşlar. Yol mezarlık yanından geçiyormuş. Arabayı süren bu mezarlıktan korktuğu için dualar ediyormuş. Diğeri batıl korkuları olmadığından arkadaşıyla dalga geçiyormuş.

Bu sırada şoför aniden firene asılmış. Çünkü ince bir ağaç enlemesine yola devriliymiş. Şoför "Ben hayatta inmem" demiş. Diğeri babayiğit bir adammış, "Ben tek başıma hallederim" diyip çıkmış arabadan. Gece karanlığında ince uzun ağaca bakıp: "Kavak ağacı galiba" demiş. Yaklaşıp ağacın gövdesine sarılıp da ağacın kabuğunun yumuşak olduğunu ve kımıl kımıl hareket ettiğini hissedince babayiğitlik filan kalmamış taabii; aynen tabanları yağlamış.

Arkadaşını dikkatle izleyen şoför ağacın hareketlendiğini ve yukarı doğru kalktığını görünce, karşısındakinin ağaç değil de ben diyim on, sen de yirmi metre boyunda dev bir yılan olduğunu farketmiş. Yılan başını kazdığı mezardan çıkarınca dehşete düşen şoförün saçları o anda bembeyaz kesilmiş. Allahtan karnını mezarda doyurduğu için canavar ne şoföre ne de arkaşına saldırmamış. Denize doğru akıp gitmiş. İki arkadaş perişan halde köylerine dönmüşler.

Sonradan köyün yaşlılarından yılanın Marmara denizinde yaşayan ve denize yakın mezarlardaki, yeni gömülen ölüleri yiyerek yaşayan bir canavar olduğunu öğrenmişler. Anlattıklarına göre; daha önceleri yılanın çok aç kaldığında balıkçı teknelerine dahi saldırdığı olurmuş. O zamanlarda Yalova ve Kumla'da da ortaya çıkarmış. Marmara Canavarı'yla karşılaşan herkes söz birliği etmişcesine yılanın bir kavak ağacı boyu ve eninde olduğunu söylermiş. Ama yıllardır Marmara Canavarı'nı gören olmamış.
Cevap
Misafir20:16, 16 Mayıs 2011 
bana 1 gün içerisinde marmara bölgesi ile ilgili efsane bulursa ona 500 tl verecem..........
marmara denizi canavarı hariç)
Cevap
Misafir09:32, 17 Aralık 2011 
Alıntı:
marmara bolgesindeki efsaneler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum
lütfen yhaaa yrına kadar
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Marmara Bölgesi'nin ovaları nelerdir?
Marmara Bölgesi'nin komşuları nelerdir?
Marmara Bölgesi'nin ırmakları nelerdir?
Marmara Bölgesi'ndeki su ürünleri nelerdir?
Marmara Bölgesi'nin platoları nelerdir?