Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...

Sohbet (Flash Chat) Forumda Ara

Buğdayın ülke ekonomisine katkıları nedir?

Bu konu Soru-Cevap forumunda Misafir tarafından 7 Mart 2011 (16:39) tarihinde açılmıştır.FacebookFacebook'ta Paylaş
16882 kez görüntülenmiş, 19 cevap yazılmış ve son mesaj 13 Mayıs 2014 (18:10) tarihinde gönderilmiştir.
  • 5 üzerinden 2.53  |  Oy Veren: 19      
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Bu konuyu arkadaşlarınızla paylaşın:    « Önceki Konu | Sonraki Konu »      Yazdırılabilir Sürümü GösterYazdırılabilir Sürümü Göster    AramaBu Konuda Ara  
Eski 7 Mart 2011, 16:39

#1 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
lütfen buğdayın ülke ekonomisine katkılarını söyler misinizz?
En iyi cevap Mira tarafından gönderildi

Buğday

Buğdayın Türkiye'de Durumu

Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişebilen, birçok çeşide sahip olan tek yıllık bir bitki olan buğday; gerek dünyada ve gerekse ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Ayrıca insanların beslenmesinde ilk sırada gelen gıda maddesidir. Buğdayın tüketimi gelişmiş ülkelerde daha az olmasına karşın; ülkemizde ve kişi başına gelir düzeyi düşük olan ülkelerde fazladır.

Buğday üretimi ülkemizde yaklaşık 2,9 milyon işletmede yapılmakta olup, 15 milyon civarında insan için geçim kaynağı olmaktadır. Tüketim açısından ise, ülkemizin tüm nüfusunu ilgilendirmektedir.

Ülkemizde buğday tarımı, büyük ölçüde kuru koşullarda yapıldığı için verim düşük
ve dolayısıyla buğday üreticisinin geliri de diğer ürün üreticilerine göre daha azdır. Ayrıca bazı bölgelerimizde buğday üretiminin alternatifi bulunmamaktadır.

Bugün ülkemizde ekili - dikili tarım alanlarının yaklaşık %50’sinde hububat, 1/3’ünde ise sadece buğday üretilmektedir. Son 20 yılda buğday ekim alanlarında fazla bir değişim görülmemekle birlikte, ekili alanlar 9–9,4 milyon hektar civarında değişim göstermiştir. Türkiye’deki yaklaşık 9,2 milyon hektar buğday ekiliş alanının yaklaşık 3,5 milyon hektarı İç Anadolu ve Geçit bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde buğday üretimi yapılmaktadır. Türkiye buğday ekim alanlarının yaklaşık %15-16’sı makarnalık buğday üretiminde kullanılmaktadır. Buğday üretimimiz çoğunlukla kıraç arazide yapıldığından ortalama verim düşüktür.

Kaynaklar

Buğday, Alkan DEMİR

• www.tarım.gov.tr(2007)
  • www.fas.usda.gov(2007)
  • www.usda.gov(2007)
  • Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü TARM (2007)
  • Zirai ve İktisadi Rapor, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ankara,2002
  • TÜİK, 2007
  • DPT, 2007
  • TMO, 2007
Rapor Et
Reklam
Eski 14 Mart 2011, 18:40

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
İlk yetişme döneminde (ilkbaharda) yağış ister. Olgunlaşma vehasat döneminde kuraklık gerekir.Bu özelliğinden dolayı Karadenizkıyılarında tarımıyapılamaz. Ayrıca düşük sıcaklılardandolayı Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek yerlerinde tarımı yapılamaz. Bunların dışında bütün bölgelerimizde tarımıyapılabilir.Buğday üretimi iklimdeki karasızlıktan dolayı bazı yıllar artarken, bazı yıllar düşer. Üretimin en fazla olduğu bölgemizİç Anadolu Bölgesidir. İl olarak en fazla Konya,Ankara ve Adana’dır.
Rapor Et
Eski 4 Nisan 2011, 17:00

#3 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
hep aynı şey gerçek ve doğru birşey yazın lütfen katkıları ile grafik yapıcam
Rapor Et
Eski 6 Nisan 2011, 20:36

#4 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya ben buğdayın ülke ekonomisine katkısını istiyorum ne çıkıyo
Rapor Et
Eski 11 Nisan 2011, 21:40

#5 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ya performans ödevi ben buğdayın ülke ekonomisine katkısını istiyorum lütfen 2 günüm var
Rapor Et
Eski 11 Nisan 2011, 21:43

#6 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türkiye’nin buğday üretimi tüketiminden fazladır. Yaklaşık 20 milyon ton üretimimiz, 15 milyon ton tüketimimiz vardır. Üretim fazlasını ihraç edemiyoruz. Bunun sebebi;

- Üretilen buğdayların kalitesinin düşük, üretim maliyetinin yüksek olmasıdır.

Üretim maliyetini düşürüp verim ve kaliteyi de artırarak milli ekonomiye katkı sağlamak hepimizin görevidir. Bu da çiftçilerimizin sertifikalı tohum kullanmaları ve bilinçli bir şekilde tekniğine uygun tarımsal faaliyette bulunmaları ile mümkün olacaktır.

benden
Rapor Et
Eski 2 Haziran 2011, 06:45

#7 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
ne olur yazın şunu
Rapor Et
Eski 10 Aralık 2011, 16:50

#8 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
nasıl bulunur
Rapor Et
Eski 22 Ocak 2012, 16:54

#9 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Türkiyenin önemli gelir kaynağıdır buğdaydan insanların ekmek yedikleri
Rapor Et
Eski 22 Ocak 2012, 17:04

#10 (link)
MsXTeam
Mira - avatarı
Buğday

Buğdayın Türkiye'de Durumu

Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişebilen, birçok çeşide sahip olan tek yıllık bir bitki olan buğday; gerek dünyada ve gerekse ülkemizde en fazla üretilen tarım ürünüdür. Ayrıca insanların beslenmesinde ilk sırada gelen gıda maddesidir. Buğdayın tüketimi gelişmiş ülkelerde daha az olmasına karşın; ülkemizde ve kişi başına gelir düzeyi düşük olan ülkelerde fazladır.

Buğday üretimi ülkemizde yaklaşık 2,9 milyon işletmede yapılmakta olup, 15 milyon civarında insan için geçim kaynağı olmaktadır. Tüketim açısından ise, ülkemizin tüm nüfusunu ilgilendirmektedir.

Ülkemizde buğday tarımı, büyük ölçüde kuru koşullarda yapıldığı için verim düşük
ve dolayısıyla buğday üreticisinin geliri de diğer ürün üreticilerine göre daha azdır. Ayrıca bazı bölgelerimizde buğday üretiminin alternatifi bulunmamaktadır.

Bugün ülkemizde ekili - dikili tarım alanlarının yaklaşık %50’sinde hububat, 1/3’ünde ise sadece buğday üretilmektedir. Son 20 yılda buğday ekim alanlarında fazla bir değişim görülmemekle birlikte, ekili alanlar 9–9,4 milyon hektar civarında değişim göstermiştir. Türkiye’deki yaklaşık 9,2 milyon hektar buğday ekiliş alanının yaklaşık 3,5 milyon hektarı İç Anadolu ve Geçit bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde buğday üretimi yapılmaktadır. Türkiye buğday ekim alanlarının yaklaşık %15-16’sı makarnalık buğday üretiminde kullanılmaktadır. Buğday üretimimiz çoğunlukla kıraç arazide yapıldığından ortalama verim düşüktür.

Kaynaklar

Buğday, Alkan DEMİR

• www.tarım.gov.tr(2007)
  • www.fas.usda.gov(2007)
  • www.usda.gov(2007)
  • Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü TARM (2007)
  • Zirai ve İktisadi Rapor, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ankara,2002
  • TÜİK, 2007
  • DPT, 2007
  • TMO, 2007
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın

Yeni Soru
Sayfa 0.198 saniyede (75.34% PHP - 24.66% MySQL) 17 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +3 - Saat: 22:58
  • YASAL BİLGİ

• İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi