Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

İstiklal Marşı'nın kabulü sürecinde yaşanan tarihi olaylar nelerdir?

Gösterim: 32733 | Cevap: 20
  • istiklal marsi ile ilgili olaylar
  • istiklal marsinda yasanan olaylar
  • istiklal marsinin kabul sureci
dicledilara
Cevaplanmamış   |    27 Eylül 2011 20:23   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi

lütfen bunu bulun
27 Eylül 2011 22:35   |   Mesaj #2   |   
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
rize
779
1.426 mesaj
mehmet akif'in rahatsızmış ve bir grup insan üstadın ziyaretine gitmişler, mehmed akif bitkin bir hâlde yatağında yatıyormuş. konuşma esnasında söz istiklâl marşı'na gelmiş ve ziyaretçilerden biri:
- acaba istiklâl marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı? demiş, bu söz üzerine yatağında bitkin bir hâlde yatmakta olan mehmet akif; birdenbire başını kaldırmış ve ona:

allah bir daha bu millete istiklal marşı yazdırmasın demiş.

Tarih 12 Mart 1921.

istiklal Marşı şiiri kabul edildikten hemen sonra, Mehmet Akif Bey e 500 liralık para ödülünü vermeye geliyorlar. Almayı reddediyor.
Ben müsabakaya girmedim. Bu para benim hakkım değildir ve bana ait değildir diyor.

Meclis yetkilileri ısrar ediyor.Bu parayı kasamızda tutamayız. Siz alın, isterseniz bir yere bağışlayın diyorlar. Mehmet Akif Bey bunun üzerine parayı alıyor ve hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlıyor.
AndThe_BlackSky bu mesajı beğendi.
Misafir
27 Eylül 2012 18:26   |   Mesaj #3   |   
Ziyaretçi

Cvp: İstiklal Marşı'nın kabulü sürecinde yaşanan tarihi olaylar nelerdir?

bence bukonuyu dahada uzun yazabilirdin mesela Mehmet Akif hastalandığı süreç gibi
Misafir
3 Ekim 2012 20:46   |   Mesaj #4   |   
Ziyaretçi

arkadaşlar burdaki soru yaşanan olaylar değilmi ? yani mustafa kemal orada o anda ne yapıyordu filan falan ama burda sadece mehmet akifin söylediklrine yer verilmiş .. bence bu sırada dünyada ne yaşanıyordu onada değinin ..
Misafir
4 Ekim 2012 13:01   |   Mesaj #5   |   
Ziyaretçi

Misafir
7 Kasım 2012 14:40   |   Mesaj #6   |   
Ziyaretçi

arkadaşlar istiklal marşının kabul neler yaşandı ben bu sorunun cevabını istiyorum
Misafir
16 Eylül 2013 16:22   |   Mesaj #7   |   
Ziyaretçi

arkadaşlar istiklal marşı neden yazılmıştır acil lütfenn ? ? ? ???
Misafir
23 Eylül 2013 15:41   |   Mesaj #8   |   
Ziyaretçi

istiklal marşının yazılma sebebi;

istiklal marşı,savaş sonucunda takati kalmayan türk milletini motive etmek için ve yüreklerdeki vatan aşkını coşturmak için yazılmıştır
Misafir
23 Eylül 2013 19:03   |   Mesaj #9   |   
Ziyaretçi

istiklal marşınını niçin yazıldığı kabul sürecünde neler yaşanmıştır?

Trablusgarp, Balkan, Çanakkale, Yemen ve Millî Mücadele... Bire dörtle, bire on arasında ve amansız bir döğüş...Dünyanın en güçlü devletleri üstümüze çullanmış...Anadolu insanı masum bir ceylan... Mehmetcik ise sanki can pazarında; cepheler ölüme koşu beldesi olmuş. Her Mehmet göğsünü serhat, yüreğini kalkan yapmış. Ama nereye kadar? Tarihin kanlı seyrine can borcumuzu, kan borcumuzu ödemişiz.

İnsanın da bir tahammül gücü var. Zor'u başarır, olağanüstüyü yaparsınız belki ama sürekli değil. İşte söylemesi dilimize zor gelse de vakıa artık bir yılgınlık başlamıştır. Bu yılgınlığın, tıpkı közün üstünden külün üflenip savrulduğu gibi atılması gerekmektedir.Yeniden bir kendimize geliş şarttır. İnsanları heyecanlandıracak, gönülleri coşturacak; gözlerde damla damla yaşlar sıralayacak bir manevi atmosferin oluşturulması zaruridir. Körükle basılan havanın demiri erittiği gibi, insanımızı "vatan, millet, bayrak, sancak istiklâl sevdası" gibi kutlu bir amaçta birleştirip, yüce bir potanın içerisinde tek yürek, tek beden olmuşçasına dirilten millî bir inkılâba ihtiyaç vardır.

O zaman insanlar cephelerde yeniden ayyuka kalkar; herkes erkek kadın kız-kızan evlerinden düşmanla kavga için tekrar koşarlar.

Bunu da ancak şiirin enfüsî, kelimelerin hikmet yüklü sıralanışıyla yapabilirdiniz.

İşte İstiklâl Marşı bu amaçla yazdırılmak istenmiş ve yarışma açılmıştır.
xxxxxx
25 Eylül 2013 19:41   |   Mesaj #10   |   
Ziyaretçi

Yardım edin

kabul sürecii ??????????? ))
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:

İstiklal Marşı'nın kabulü sürecinde yaşanan tarihi olaylar nelerdir? Konusuna Benzer Konular

Etiketler:
  • istiklal marsi ile ilgili olaylar
  • istiklal marsinda yasanan olaylar
  • istiklal marsinin kabul sureci
Günümüzde yaşanan tarihi olaylar nelerdir?
Gönderen: Misafir Forum: Soru-Cevap
Cevap: 0
Son Mesaj: 29 Mayıs 2014 20:58
Cevap: 7
Son Mesaj: 25 Eylül 2012 19:16
Cevap: 7
Son Mesaj: 29 Eylül 2011 14:58
İstiklal Marşı'nın redifleri nelerdir?
Gönderen: Ziyaretçi Forum: Soru-Cevap
Cevap: 6
Son Mesaj: 16 Şubat 2010 21:44
Cevap: 2