PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Soru-Cevap > Karagöz oyunu nasıl ortaya çıkmıştır?
«Önceki KonuSonraki Konu»
Misafir10:48, 21 Mart 2012 
arkadaşlar karagöz oyunu nasıl ortaya çıkmıştır ?
Benzer Konular:
Cevap
kompetankedi11:07, 21 Mart 2012 
Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına hayali, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar'dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.
Bu iki karakterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayete dayanır, zira gerçekten yaşamış olsalar bile büyük ihtimalle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek kadar önemli bulunmamışlardır.
Rivayete göre Hacivat ve Karagöz, Orhan Gazi devrinde Bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, "cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, camiin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.

Kaynak: Karagöz ve Hacivat'ın hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Soru-Cevap Konuları
Benzer Konular
Cirit oyunu nasıl ortaya çıkmıştır?
Efsaneler nasıl ortaya çıkmıştır?
Küfürler nasıl ortaya çıkmıştır?
Seksek oyunu nasıl ortaya çıkmıştır?
Giyinmek nasıl ortaya çıkmıştır?