Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk, Samsun'dan Ankara'ya gidene kadar hangi illerden geçmiştir?

Gösterim: 1.640 | Cevap: 1
1
  • 1 Gönderen sade
Misafir
Cevaplanmamış   |    27 Kasım 2012 21:25   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Atatürk, Samsun'dan Ankara'ya gidene kadar hangi illerden geçmiştir?

atatürk samsundan sonra ankaraya kadar hangi illerden geçti.lütfeeeeen cevaplayın ödev için gerekli
28 Kasım 2012 02:38   |   Mesaj #2   |   
sade - avatarı
VIP hazan
istanbul
1.541
2.393 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 13-05-2011

Cvp: Atatürk, Samsun'dan Ankara'ya gidene kadar hangi illerden geçmiştir?

ATATÜRK’ÜN ANKARA’YA GELİŞİ
( 27 Aralık )

Birinci Dünya Savaşı sonunda yurdumuz yenilmiş sayıldı. Düşmanlar dört bir yandan vatanımıza saldırdılar. Sevr Antlaşmasına göre yurdumuzun düşmanlar tarafından bölünmesi kararlaştırıldı. Urfa, Antep, Maraş, Adana, Antalya ve Osmanlı Devleti’nin merkezi İstanbul işgal edildi. Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e girdiler.
Yurdumuzu bu durumdan kurtarmak ve halkla el ele vermek için, Atatürk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. Halk tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Atatürk, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya geldi. Burada alınan kararlar 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi olarak yayınlandı.
Daha sonra Erzurum’a geçen Atatürk, 23 Temmuz 1919’da Erzurum Kongresini, 4 Eylül 1919’da da Sivas Kongresini topladı. Bu kongrelerde milli iradeye dayalı hükümet kurulması ilk hedef olarak belirlendi. Tüm illere telgraflar çekilerek halkın kendi adına karar verecek temsilcileri seçmesi istendi. Seçilen temsilcilerin toplanacağı bir yer gerekliydi. Ankaralılar Atatürk’ü ve temsil heyetine seçilenleri Ankara’ya davet ettiler.
Atatürk Kurtuluş Savaşı’nın en iyi Ankara’dan yönetileceği inancındaydı. Yurdumuzun tam ortasında ve cephelere de eşit uzaklıktaydı. Tüm illerde haberleşme ve ulaşım olanağı yoktu. Bu düşüncelerle Atatürk ve temsil heyetinin üyeleri 27 Aralık 1919’da saat 14.00’de Dikmen sırtlarından Ankara’ya geldi.
Ankara ve çevresinin tüm halkı, Atatürk’ü ve temsil heyeti üyelerini büyük sevgi ve sevinç gösterileri ile karşıladılar.davullar çalındı, oyunlar oynandı, seğmenler gösteriler yaptı.
Bu karşılama Ata’yı çok duygulandırmış, tüm karşılayanlara teşekkür ederek içinde bulunduğumuz durumu, bundan nasıl kurtulacağımızı belirten bir konuşma yapmıştı.
O yıllarda Ankara’da yayınlanan haftalık Ankara Dergisi, Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’da karşılanışını 29 Aralık sayısında şöyle yazıyor : “Karşılama hazırlıkları üç gün önceden başladı. Ankara’nın her yanında bir şenlik, bir bayram havası yaşanıyordu.” O günleri yaşayan Naşit Hakkı, Mustafa Kemal’in gelişini şöyle anlatıyor :
“27 Aralık 1919’da, yiğit Ankaralılar, Kızılyokuş’tan eskimiş bir otomobil içinde inen bir çift gök rengi gözün derinliklerinde vatan ufuklarından esaret bulutlarının dağılışını görmüşler, yurdun kurtuluşuna inanmışlar ve onu edebi reis tanımışlardı.
Yassı bir deri kalpağın altında zayıf bir yüz, kaç ay, kaç yıl ve yıllar milleti için rahat nedir görmemiş çelikleşmiş, sarı bir çehre ve içe işleyen sıcak bir bakış. Boz palto altında sivil bir yol elbisesi kumandanca bir yürüyüş. Mustafa Kemal Ankara’ya böyle gelmişti.”
Atatürk’ün Ankara’ya gelişi, Kurtuluş Savaşı dönemindeki en önemli olaylardan biridir. Çünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu Türk ordusunun kurulup hazırlanması çalışmaları Ankara’da yapıldı. Ankara milli mücadelenin merkezi haline geldi. Kısaca Ankara o günlerde başkentlik görevini üstlenmiş oluyordu.
Her 27 Aralık günü Ankaralılar için bayram gibidir. At sırtındaki seğmenler gösteriler yaparlar. Şehir baştan başa bayraklarla süslenir. Atatürk koşusu yapılır. Okullarda törenler yapılır. Şehirde çeşitli şenlikler yapan halk bu mutlu günü sevgi ve coşku ile kutlar.


diabloazul bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Atatürk, Samsun'dan Ankara'ya gidene kadar hangi illerden geçmiştir? benzer konular

Mustafa Kemal'in İstanbul'dan çıkıp Ankara'ya gelişine kadar çizdiği rota nasıldır?
mustafa kemal paşanın istanbuldan bandırma vapuruyla hareketinden başlayıp ankaraya gelişine kadar takip ettiği rotayı haritadan göster
Forum: Soru-Cevap Cevap: 24
Son Mesaj: 18 Aralık 2012 16:27
Atatürk'ün Samsun'a çıkmasıyla Sakarya Muharebesi'ne kadar önemli olaylar nelerdir?
atatürkün samsuna çıkmasıyla sakarya meydan muharebesine kadar olan en önemli tarihler
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 2 Ocak 2011 16:08
Atatürk Ankara'dan sonra nereye gitmiştir?
atatürk ankaradan sonra nereye gitti
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 25 Kasım 2010 20:26
Forum: Soru-Cevap Cevap: 0
Son Mesaj: 17 Ocak 2010 12:50
Ankara'dan Çanakkale'ye otobüs bileti ne kadar?
Ankaradan çanakkaleye otobüs bileti ne kadar?
Forum: Soru-Cevap Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ağustos 2009 01:47
 
Sayfa 0.159 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu