MsXLabs
2005-2016
Soru-Cevap forumunda yer alan Misafir tarafından açılmış İnanç esaslarının biriyle ilgili ayet meali bulabilir misiniz? konusunu görüntülüyorsunuz.
Özet: inanç esaslarının biriyle ilgili ayet meali bulabilir misiniz?...
CEVAPSIZ

İnanç esaslarının biriyle ilgili ayet meali bulabilir misiniz?

Gösterim: 3.771 | Cevap: 1
4 Mart 2013 14:05   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
inanç esaslarının biriyle ilgili ayet meali bulabilir misiniz?
4 Mart 2013 15:38   |   Mesaj #2   |   
_EKSELANS_ - avatarı
MOD Moderatör
[......]
3.363
12.824 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 01-08-2012
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

inanç esaslarının biriyle ilgili ayet meali bulabilir misiniz?

Allah'a iman ne demektir?
İslâm dininin temeli ve özü olan iman; Allah'ın varlığına ve birliğine Hz. Muhammed'in onun peygamberi olduğuna ve onun Allah'tan getirdiği esaslara gönülden inanmaktır. Bunlara gönülden inanan kimseye " mümin " denir.

Biz Müslümanlar Allah'a şöyle inanırız:

Allah vardır, birdir, Eşi ve benzeri yoktur. Varlıkların yaratıcısı ve sahibi odur. Her şey ona muhtaçtır. O hiç bir şeye muhtaç değildir. O aklımıza gelen varlıkların hiçbirine benzemez. O hem her yerdedir, hem kalbimizdedir Bu inancımızı kalbimizle onaylar ve dilimizle de söyleriz. Bizim için en değerli bilgi Allah'ı öğrenmiş olmamızdır. Kalbimize yerleştirmemiz gereken en değerli inanç ise Allah inancıdır.

Kur'an'da "İhlas" suresinde Allah inancı en özlü bir şekilde ifade edilmiştir:

"Ey Muhammed! De ki, O Allah birdir. Allah hiçbir şeye muhtaç değildir ve her şey ona muhtaçtır. O, doğurmamış ve doğmamıştır. Hiçbir şey ona denk değildir."
Özetle gerek yaratılışı, gerekse yaratıldıktan sonraki işleyişiyle evrende var olan bu mükemmel düzen, denge ve ahenk Allah'ın birliğinin delilidir.
" İnsan beyninde on milyar hücrenin varlığını görünce, iman etmekten kendimi alamadım" ( Nobel Ödülü sahibi Pakistanlı bilim adamı Prof. Abdusselam )