Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Dereotu Yetiştiriciliği

Gösterim: 24984 | Cevap: 2
9
  • 5 Gönderen KiTiaRa
  • 3 Gönderen ahmetseydi
  • 1 Gönderen Daisy-BT
KiTiaRa
15 Kasım 2008 16:47   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Dereotu - Dereotu Nedir - Dereotu Yetiştiriciliği


Dereotu (Tereotu / Anethum)


dereotu

Dereotu
(Dill/Aneth/Anet/Tereotu/Anethum/Anethumgraveolens/Peucedanum graveolens)

Diğer Adları: Durakotu, Tarhanaotu, Tereotu

Maydanozgiller familyasındandır. Akdeniz havzası kökenli, bir ya da ikiyılIık dayanıklı otsu bitki olup ükemizde yaygın olarak yetişir. 60 cm. kadar boylanabilir. Gövdesi yeşil ya da mavi-yeşil renkli, yuvarlak kesitli, içi boş ve bir ana gövdeden dallara ayrılan yapıdadır. Hoş kokulu, iplik gibi ince yapılı ve tüylü olan yeşil ya da mavi-yeşil yaprakları; yaz ortalarında 20 cm. kadar genişlikte şemsiyeye benzer salkımlar oluşturarak açan sarımsı renkli, hoş kokulu minik çiçekleri vardır. Oval biçimli, yassı ve esmer kahverengi küçük tohumları (meyvesi) da hoş kokulu olur. Bitki, tohumlarıyla çoğalır.

Nisan-haziran ayları arasında, sarımtrak renkli çiçekler açan 30-70 cm boyunda, güzel kokulu, bir senelik otsu bir bitkidir. Dereotu, durakotu olarak da bilinir. Rutubetli, sulak ve gölgeli yerleri sever. Gövdesi dik, dallı, tüysüz, üstü çizgili ve içi bostur. Yapraklar ince ve dar parçalı, koyu yeşil renkli ve etlidir. Yaprak sapının alt kısmında gövdeyi saran geniş bir yaprakçık bulunur. Alt yaprakları saplı, üst yapraklar sapsızdır. Çiçekler bileşik semsiye durumunda toplanmışlardır.


Türkiye’de yetiştiği yerler:

Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerinde bahçelerde yetiştirilir.

Dereotunun tıbbi bakımından en önemli bölümü olan tohumları, bileşiminde karvon: limonen adlı maddeler bulunan % 4 oranındaki uçucu yağ ile ayrıca pektin, reçine ve bazı mineralleri içerir. Bu tohumlar aynen ya da ezilip baharat olarak bazı yemek ve besinlere katılır. Bitkinin yaprakları, çeşni vermesi için, yemek ve salatalara konur.

Yetiştirilmesi:

Dereotu ekilecek yer, ilkbaharda bellenir ve yanmış gübre ile gübrelenir. Hazırlanan yere serpmek sûretiyle tohum ekilir. Bir tahta yardımıyla bastırılarak, tohumların toprakla teması sağlanır. Ekilen tohumlar, 3-4 hafta geçtikten sonra çimlenir. Yabancı otlar görüldüğü zamanlarda elle yolunarak temizlenir, sulamalar yapılır. Hasadı, yaprakları kesmek suretiyle olur ve yıkanıp demet hâline getirilerek pazara sevk edilir.

Kullanıldığı yerler:

Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonunda toplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sâbit ve uçucu yağ, pektin ve azotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarını önleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa da tesiri iyidir. Yaprakları da yemek ve salatalarda kullanılır.

Tibbi Etkileri ve Kullanımı Besin ve ilaç olarak bedene yararlı nitelikleri ta Eski Mısırlılar zamanından beri bilinen dereotunun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:

• Sinirleri yatıştırır ve bedeni rahatlatır.
• Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. Özellikle küçük çocuklarda gaz söktürücü etkisi önemlidir.
• Sindirimi kolaylaştırır. Karın ağrılarına iyi gelir.
• Mineral yönünden zengin olduğu için tuzsuz rejimlerde yer alır.
• Hıçkırığı kesici etkisi vardır.
• Süt bezlerini uyardığından emzikli annelerde süt gelişini artırır.
• Kusma refleksini bastırır.

Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, tohumları iyice olgunlaşmadan önce bitki kesilip çok sıkı olmayan demetler halinde bağlanarak kurutulur. Tohumları iyice olgunlaşıp renkleri esmer kahverengine dönüşünce yere temiz bez ya da kâğıt serilip üzerinde demetler dövülerek tohumlarını dökmesi sağlanır. Bu tohumlardan 1-2 tatlı kaşığı alınarak hafifçe ezilip üzerine 1 bardak kaynar su dökülür ve 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Yemeklerden önce bu infüzyondan birer bardak içilir.

• Dereotu nefesin kötü kokusunu temizler. Bunun için tohumlan ağızda çiğnenir

dereotu


ahmetseydi, asla_asla_deme, _cesminaz_ ve 2 kişi bu mesajı beğendi.
Son düzenleyen Daisy-BT; 15 Haziran 2011 18:04 Sebep: Sayfa düzeni.
17 Mayıs 2009 19:33   |   Mesaj #2   |   
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Kahramanmaraş

45.571
5.014 mesaj
Kayıt Tarihi:Üyelik: 16-09-2005

Morfolojil Özellikleri

Kökleri iğ şeklinde ve beyazımsıdır. 120 cm'ye kadar yükselebilen sap, yuvarlak beyaz ve yeşil uzunlamasına çizgilidir. Esas yapraklar genellikle 3-4 parçalıdır. Alt yapraklar saplı, üst yapraklar sapsızdır. Yaprak kısmı beyaz kenarlı, kısa ve ucunda iki kulakçık oluşturur. Kültürü yapılan dereotunun çiçek salkımı oldukça büyüktür. Ortalama çapı 20 cm'dir. Görünüşü her yana dağılmış ışınımsıdır. Çiçekler küçük hermafrodittir. Çanak yapraklar dumura uğramıştır. Taç yapraklar kirli sarı renktedir.
Meyve yumurta şeklinden dar veya geniş eliptik şekle kadar değişir. Üst taraftan hafif basık, 3-5 mm uzunlukta, 1,5-3,5 mm genişlikte sarı kahverenginden kırmızı kahverengine kadar farklılık gösterir. Kenarları geniş ince düz ve sarımsı kanatla çevrilmiştir. Ticarette genellikle meyveler ayrılmış olarak bulunurlar. Ayrılmış olan meye sırt taraftan kuvvetlice basıktır. Beş esas damardan üçü sırt tarafındadır. Meyve büyüklükleri çok değişiktir. Küçük formlarda uzunluk 2,90-3,28 mm, genişlik 1,68-1,96 mm; büyük formlarda ise uzunluk 3,64-4,08 mm, genişlik 2,52-2,56 mm kadardır.


vikipedi
asla_asla_deme, KiTiaRa ve Daisy-BT bu mesajı beğendi.
Daisy-BT
15 Haziran 2011 17:59   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Dereotu


Ad:  images.jpg
Gösterim: 57
Boyut:  16.2 KB

Dereotu

Maydanozgillerden bir bitki (Anethum graveolens).

İplik biçimindeki yaprakları, güzel kokusu nedeniyle bazı yemeklere konulur. Yıllık bir bitkidir. Dallı, tüysüz ve dik gövdelidir. Çiçekleri bileşik şemsiye biçiminde ve sarımtıraktır. Doğu ülkelerinden yayıldığı sanılmakta, Akdeniz ülkelerinde ve Türkiye'de yetiştirilmektedir. Çiçekleri nisan-haziran aylarında açar, meyveleri eylül sonlarında toplanır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
ahmetseydi bu mesajı beğendi.
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Dereotu Yetiştiriciliği benzer konular

Roka Yetiştiriciliği
Bilimsel sınıflandırma Alem: Plantae Kültür Grubu Brassica eruca
Forum: Tarım Cevap: 2
Son Mesaj: 5 Ağustos 2012 16:12
Bakla Yetiştiriciliği
BAKLA http://img88.imageshack.us/img88/2392/baklamk9.jpg Bakla yetiştiriciliği için organik maddece zengin, killi-kumlu, killi-tınlı, pH' sı 6,5 - 7,3 olan; derin ve geçirgen topraklar bakla yetiştiriciliğinde idealdir. Bununla birlikte pek çok...
Forum: Tarım Cevap: 3
Son Mesaj: 15 Mayıs 2011 13:15
Mango Yetiştiriciliği
MANGO, tropik bölgelerde en çok yetiştiri­len meyvelerden biridir. Yaklaşık 4.000 yıl­dan beri yetiştirildiği sanılan mango ağaçlarının Hindistan'da yabanilerine yani kendiliğin­den yetişen örneklerine rastlanır. Oldukça uzun ömürlü bir ağaçtır. Ortalama 18 metreye kadar boylanabilen mango...
Forum: Tarım Cevap: 1
Son Mesaj: 16 Nisan 2009 08:34
Bamya Yetiştiriciliği
Bamya - Bamya Nedir - Bamya Yetiştiriciliği Bamya Körpe meyveleri taze ya da kuru sebze ve konserve olarak yenen bamyanın (Hibiscus esculentus) anayurdu Afrika'dır. Ama bu bitki bütün ılıman ve tropik iklimli bölgelerde yaygın olarak yetiştirilir. Ebegü-mecigillerden {bak. ebegümeci) biryıllık...
Forum: Tarım Cevap: 1
Son Mesaj: 15 Kasım 2008 10:35
Marul Yetiştiriciliği
MARUL http://img212.imageshack.us/img212/3090/kivircikeu2.jpg TOPRAK İSTEKLERİ • Marul pek çok toprak tipinde yetişebildiği halde, en kaliteli ürün: organik maddesi fazla, nem tutma kapasitesi yüksek ve drenajı iyi, derin tınlı...
Forum: Tarım Cevap: 2
Son Mesaj: 30 Ekim 2008 16:36
 
Sayfa 0.226 saniyede 10 sorgu ile oluşturuldu