Cevap Yaz Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Şelaleler - Tortum Şelalesi

Gösterim: 5416 | Cevap: 0
Daisy-BT
31 Ekim 2009 01:20   |   Mesaj #1   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Türkiye'deki Şelaleler - Tortum Şelalesi

Tortum ŞelalesiTortum Şelalesi, Erzurum - Tortum ve Erzurum - Uzundere ilçeleri arasında Tortum Çayı ve Tortum Çayı'nın Üzerinde oluşan Tortum Gölü'nün sonunda bulunan bir şelaledir.

Tarihi oluşumu:


Tortum Gölü, 1700'lü yılların ortalarında bugünkü Uzundere ilçesi Balıklı Köyü batısında bulunan bir dağın heyelan sonucu Tortum çayının önünü kapatmasıyla oluşmuş bir göldür. Tortum Şelalesi, Tortum Gölün'ün Tev Vadisi ile gölün kuzey ucu arasındaki heyelan kütlesini arşarak dökülmesiyle oluşmaktadır. Tortum Gölü'nün döküldüğü akar yatağa yakın dirençli kireçtaşi katmanları üzerinden geçmekte ve 22 metrelik genişlikten, 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir.

Bölge halkı, Şelale ve turizm:


Uzundere halkı şelaleye öz Türkçe karşılığı olarak "sudökülen" demektedir. Bölgenin en önde gelen ziyaretçi kitlesini Atatürk üniversitesi'nin Diğer bölgelerden gelen öğrencileri oluşturmaktadır. Bunun yanında Tortum Şelalesi Uluslararası Turizm'e de açık bir alandır ve yabancı turistleride ağırlamaktadır.

Hidroelektrik Santrali:


Tortum Şelalesi'ne 1952-1960 yılları arasında hidroelektrik santrali yapılmış ve Türkiye'nin elektrik ihtiyacına katkıda bulunmaya başlamıştır.

Özellikleri:


Şelalenin bulunduğu bölgede ziyaretçiler için piknik alanı ve hemen şelalenin altına inen merdivenlerin ücerinde Demir korkuluklu İzleme Balkonu bulunmaktadır. Merdivenleri takip ederek Şelalenin altına inilebilir ve diğer taraftaki merdivenleri takip ederek yukarıya çıkılabilmektedir. Şelale bahar aylarında balkon izleyicilerini ıslatmaktadır. İzleyenlere doğa ile iç içe bir ortam yaşatan şelale özellikle doğa tutkunları için hayranlık uyandıracak görüntüler barındırmaktadır. Tortum Şelalesi bir rivayete göre izleme merdivenlerini şelale tarafından inip, elektrik santrali tarafından çıkanlarda nefes darlığı ve kalp rahatsızlıklarını önlüyormuş.


Kaynak: VikipediCevap Yaz
Hızlı Cevap
İsim:
Mesaj:
Önceki Konu Sonraki Konu

Türkiye'deki Şelaleler - Tortum Şelalesi Konusuna Benzer Konular

Türkiye'deki Şelaleler - Manavgat Şelalesi
Gönderen: Daisy-BT Forum: Türkiye Coğrafyası
Cevap: 1
Son Mesaj: 10 Ocak 2012 17:35
Türkiye'deki Şelaleler - Düden Şelalesi
Gönderen: Daisy-BT Forum: Türkiye Coğrafyası
Cevap: 1
Son Mesaj: 29 Haziran 2011 14:49
Türkiye'deki Şelaleler - Kapuzbaşı Şelalesi
Gönderen: BiRuMuT Forum: Türkiye Coğrafyası
Cevap: 0
Son Mesaj: 31 Ekim 2009 03:05
Türkiye'deki Şelaleler - Çır Şelalesi
Gönderen: Daisy-BT Forum: Türkiye Coğrafyası
Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Ekim 2009 23:08
Türkiye'deki Şelaleler - Kurşunlu Şelalesi
Gönderen: Daisy-BT Forum: Türkiye Coğrafyası
Cevap: 0
Son Mesaj: 30 Ekim 2009 21:50
Sayfa 0.161 saniyede 9 sorgu ile oluşturuldu