Arama

Süleyman Demirel Üniversitesi

Güncelleme: 29 Temmuz 2008 Gösterim: 9.787 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Kasım 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
logo 2005bsnn2Sleyman Demirel niversitesi Teknik Eitim Fakltesi
Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta'da 11 Temmuz 1992 tarihli ve 21281 sayılı Kanun ile kurulmuştur.Kurulma aşamasında adı Göller Bölgesi Üniversitesi olarak düşünülmüş daha sonra Ispartalı Süleyman Demirel'in adı verilmiştir. Üniversite, Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanlığı döneminde tanınırlığını arttırmıştır.Hatta, Süleyman Demirel'in örtülü ödenekten üniversiteye para aktardığı söylentileri çıkmıştır. Tıp fakültesini merhum iş adamı Üzeyir Garih yapmıştır.Kampüsü ise Burdur yolu üzerinde olan Çünür mahallesi civarındadır. Bugün üniversitede 11 Fakülte, 3 yüksekokul, 17 adet meslek yüksekokulu bulunmaktadır.
Sponsorlu Bağlantılar

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Isparta Mühendislik-Mimarlık Fakültesi 1418 sayılı kanuna göre 21 Şubat 1976 tarihinde Isparta Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi adıyla kurulmuş, 1976-1977 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına ait Gülkent Ortaokulu binasında İnşaat ve Makina Mühendisliği Bölümleri ile eğitim ve öğretimine başlamıştır.
Akademi 20 Temmuz 1982 tarihinde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa ek olarak çıkarılan 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Antalyadaki Akdeniz Üniversitesi'ne bağlanarak,Isparta Mühendislik Fakültesi adını almıştır. Fakültedeki İnşaat ve Makina Mühendisliğine ek olarak 1983-1984 öğretim yılında Jeoloji Mühendisliği Bölümü, 1987-1988 öğretim yılında Maden Mühendisliği Bölümü, 1988-1989 öğretim yılında Jeofizik Mühendisliği Bölümleri ile 1.4.1992 tarihinde Çevre Mühendisliği Bölümü açılmıştır.
11 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla yeni kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi'ne bağlanarak, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi adıyla eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. YÖKün 28.12.1993 tarihli kararı ile Mimarlık, Tekstil Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümlerinin açılması da uygun görüldüğünden 1995-1996 eğitim-öğretim yılından itibaren yeni açılan bu bölümler de eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamışlardır.
1992 yılındaki aynı Kanun çerçevesinde Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama bölümleri de açılmıştır. Bu bölümlerden Şehir ve Bölge Planlama Bölümüne 2005-2006 eğitim-öğretim yılında ilk öğrenci yerleştirmesi yapılmıştır. Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümleri ise 2006-2007 eğitim öğretim yılında ilk öğrenci yerleştirmesi yapılacak olup eğitim-öğretime başlanacaktır.
Mühendislik-Mimarlık Fakültesinde halen eğitim-öğretim veren 12 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümlerden İnşaat Mühendisliği (I.öğretim), Makine Mühendisliği (I. Öğretim), Çevre Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği (I. Öğretim) ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümlerinde yabancı dil hazırlık sınıfı uygulanmaktadır.
İnşaat, Makine, Jeoloji, Maden, Jeofizik, Tekstil ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümlerinde ikinci öğretim mevcuttur. Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesindeki tüm bölümler Üniversitenin Çünürdeki Batı Kampüsü içerisinde yer almaktadır.
Tekstil Mühendisliği bölümü 1997 yılında kurulmuştur.
Son düzenleyen kompetankedi; 23 Temmuz 2008 23:31
tugbaada - avatarı
tugbaada
Ziyaretçi
28 Temmuz 2008       Mesaj #2
tugbaada - avatarı
Ziyaretçi
2008 YILINDA ACILAN UNIVERSITELERE INTERNEY UZERINDEN ASIL BAKABILIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM
Sponsorlu Bağlantılar
probLem girL - avatarı
probLem girL
Ziyaretçi
29 Temmuz 2008       Mesaj #3
probLem girL - avatarı
Ziyaretçi
bsnn2jr0
bsnn2jr0cad1643385