PC Görünümü Üye Ol
Forum Ana Sayfa
Uzay Bilimleri > Dünya'ya Benzeyen Gezegen
«Önceki KonuSonraki Konu»
nötrino19:12, 9 Mart 2009 
Dünya'ya Benzeyen Gezegen


Bilim dünyası şokta. Güneş sisteminin dışında, kendi güneşi etrafında dönen ve Dünya'ya benzeyen bir gezegen keşfedildi.

Dünyadan bir kaç derece daha sıcak olduğu tahmin edilen gezegenin kendi içinde ya da uydusunda su ve oksijen bulunma ihtimali çok yüksek olduğu belirtildi.Fizikçi Stephen Hawking geçtiğimiz yıl, “İnsanlık neslini sürdürmek istiyorsa çok yakında yeni gezegenleri kolonileştirmeli' demişti. Amerikalı astronomlar bununla ilgili ilk adımı atmayı başardı ve Güneş sistemi dışında ilk kez Dünya’ya ikizi kadar benzeyen bir gezegen keşfetti. 41 ışık yılı uzaklıkta bulunan 55 Cancri isimli yıldızın etrafında bulunan beş gezegenden dördü çok sıcak gazlardan oluşuyor.

Ancak “55 Cancri F' ismi verilen beşincisi güneşe göre pozisyonu ve yüzey ısısı ile dünyanın neredeye aynısı. Ki gezegenlerden son keşfedilen, Dünya’ya ikizi kadar benziyor.


Bir ‘Yılı’ 260 Gün Sürüyor

18 yıllık bir araştırma sonucunda ortaya çıkartılan gezegen, dünyadan 45 kat daha büyük olmasına rağmen, kendi güneşine dünyanın güneşe olan uzaklığıyla aynı mesafede. Dünya güneş etrafındaki bir dönüşünü 365 günde tamamlarken 55 Cancri F için bu 260 gün sürüyor. Dünyadan bir kaç derece daha sıcak olduğu tahmin edilen gezegenin kendi içinde ya da kendi içinde ya da uydusunda su ve oksijen bulunma ihtimali çok yüksek olduğu belirtildi.

Güneş sistemi dışında başka bir sistemin keşfedilmesinin müthiş bir şey olduğuna işaret eden California Üniversitesi bilimadamlarından Geuff Marcy, “Böyle bir gezegenin varlığını öğrenmek beni havalara uçurdu' diye konuştu. Araştırmacılar, yeni keşiflerin, gezegenlerle dolu bizimki gibi bir sürü güneş sistemi olabileceğini ortaya koyduğunu düşünüyor.

Küçük Bir Uzaklık Problemimiz Var

Bilim dünyasını heyecanlandıran Dünya’nın ikizine şu anki teknolojiyle gitmek hayal... Işığın 1 yılda katettiği mesafe olan ışıkyılı, 9.4 trilyon kilometreye karşılık geliyor. Bu gezegenin bize uzaklığı olan 41 ışık yılı ise 400 trilyon kilometreye denk geliyor. Yani ışık hızında giden bir uzay gemisi yapılmış olsa, bu gezegene ulaşmak tam 41 yıl sürecek. Mevcut uzay mekikleriyle yakıt sorunu aşıldığı taktirde bile 250 bin yıl sürüyor.

18 YILLIK DEV ARAŞTIRMAYLA ORTAYA ÇIKARILDI

Yeni gezegen sistemi Californa’daki Lick gözlemevinde bulunan Shane teleskobu ile ve Hawaii’deki Keck rasathanesinde 18 yıldır yürütülen çalışmaların birleştirilmesiyle bulundu.

Kaynak: Bilimnet
Benzer Konular:
Etiketler:
  • dunyaya benzeyen gezegen vikipedi
  • oksijen bulunan gezegenler
  • oksijen olan gezegenler
Cevap
«Önceki KonuSonraki Konu»
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adınız:
Doğrulama
Mesaj:
Tüm Uzay Bilimleri Konuları
Benzer Konular
Kepler Uzay Teleskobu'nun Keşfettiği Dünya Benzeri Gezegen 'Kepler-186'
Dünya'ya benzer bir gezegen bulundu mu, bulunduysa özellikleri nelerdir?
Dünya Benzeri Dış Gezegen 'Kepler-22b'
Kepler Uzay Teleskobu'nun Keşfettiği Dünya Benzeri Gezegen KOI 172.02
Yerbenzeri Gezegen (Dünyasal Gezegen)