Hoş geldiniz sayın ziyaretçi Neredeyim ben?!

Web sitemiz; forum, günlük, video ve sohbet bölümlerinin yanı sıra; Skype ile ilgili Türkçe teknik destek makaleleri, resim galerileri, geniş içerikli ansiklopedik bilgiler ve çeşitli soru-cevap konuları sunmaktadır. Daima faydalı olmayı ilke edinmiş sitemize sizin de katkıda bulunmanız bizi son derece memnun eder :) Üye olmak için tıklayınız...


Forumda Ara

Mükellefiyet Nedir?

Bu konu X-Sözlük forumunda ThinkerBeLL tarafından 1 Nisan 2010 (15:30) tarihinde açılmıştır.
16964 kez görüntülenmiş, 1 cevap yazılmış ve son mesaj 23 Aralık 2014 (20:21) tarihinde gönderilmiştir.
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Eski 1 Nisan 2010, 15:30

Mükellefiyet Nedir? ne demek, anlamı, tanımı.

#1 (link)
Admin
ThinkerBeLL - avatarı
Sponsorlu Bağlantılar
Mükellefiyet
isim Arapça mukellefiyyet
Yükümlülük.
Mükellefiyet, huk., yasal düzenlemeler yoluyla ya da genel kanı gereğince, bireyin yerine getirmekle yükümlü olduğu eylemlerdir. Bireye oranla üstün bir konumda bulunan yönetim tüzel kişisi, kamu hizmetini yerine getirirken para, mal ya da emeğe gereksinme duyar. Yönetim bu gereksinmelerinin bir kısmını piyasadan özel kişiler gibi satın alarak giderir. Ancak öteki bölümü için değişik bir yöntem izler. Bu yöntemle birey, kamu gücü karşısında kalmakta ve isteğine bakılmaksızın mal, para vermeye ya da emeğini sunmaya zorlanır. Mükellefiyetin bireyce yerine getirilmemesi durumunda yaptırım uygulanır. En bilinen biçimi vergi mükellefiyetidir. Her birey elde ettiği kazancın belli bir oranında vergi ödemek zorundadır, Yönetimce bireye yüklenen mükellefiyet, olağan ve olağanüstü durumlarda değişik biçimlerde uygulanır. Olağan dönemlerde uygulanan mükellefiyetin en bilinen örnekleri, vergilendirme, askerlik yaptırma, kamulaştırma, bilirkişilik ve nüfus sayımı görevliliğidir. Olağanüstü durumlarda yönetimin mal ve hizmet elde etmek için kullandığı yöntemlerin başında ise istiımlak gelir. İstimlak taşınır malların yönetimce kamulaştırılmasıdır. Bu yöntem yalnız yönetimin, piyasadan taşınırları satın almasını engelleyecek, olağanüstü bir durumun varlığında sözkonusu olur; ya yönetim taşınır mal üzerinde geçici kullanma hakkı elde eder ya da tümüyle mala el koyar. Türk hukuk sisteminde konuyu düzenleyen genel bir yasa yer almamakla birlikle anayasada ve öteki birçok yasada olağanüstü durumlarda vatandaşlara para, mal ve çalışma yükümlülükleri konabileceği belirtilmektedir. Millî Müdafaa Mükellefiyeti Yasası, MİNİ Koruma Yasası ve Umumî Hayatta Müessir Afetler Yasası bunlara örnek olarak gösterilebilir. Mükellefiyetle ilgili düzenlemelere Medeni Yasa’da da rastlanır. Yasanın 35. maddesinde “Herkes yardım etmemesi halinde yoksulluğa düşecek olan üstsoyuna (usulüne) ve altsoyuna (füruuna) ve kardeşlerine bakmakla mükelleftir” hükmü mükellefiyete ilişkin düzenlemelere örnek olarak gösterilebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Eski 23 Aralık 2014, 20:21

Mükellefiyet Nedir?

#2 (link)
Misafir
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Sorumluluk anlamina gelir
Sponsorlu Bağlantılar
Rapor Et
Cevap Yaz Yeni Konu Aç
Hızlı Cevap
Kullanıcı Adı:
Önce bu soruyu cevaplayın
Mesaj:
Yeni Soru
Sayfa 0.098 saniyede (54.95% PHP - 45.05% MySQL) 13 sorgu ile oluşturuldu
Şimdi ücretsiz üye olun!
Saat Dilimi: GMT +2 - Saat: 05:22
  • YASAL BİLGİ

  • İçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan MsXLabs.org forum adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre tüm kullanıcılarımız yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. MsXLabs.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 3 (üç) iş günü içerisinde MsXLabs.org yönetimi olarak tarafımızdan gerekli işlemler yapıldıktan sonra size dönüş yapılacaktır.
  • » Site ve Forum Kuralları
  • » Gizlilik Sözleşmesi