Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 14 Mayıs 2009  Gösterim: 6.377  Cevap: 0

İkili Adlandırma (Binominal Nomenklatür)

14 Mayıs 2009 12:26       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
İkili Adlandırma
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
İkili Adlandırma, Binominal Nomenklatür olarak da bilinir, tür adlarının iki kelimeden oluşacak biçimde gösterilmesi sistemidir. Carl Linne'nin (1707-1778) bitki ve hayvanların isimlendirilmesi için ikili adlandırma (binominal nomenklatür) yani, 2 sözcükten oluşan (Cins adı+Epitet adı=Tür adı) bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem bugün bazı değişikliklere uğramış ise de, prensipler hala binominal nomenklatür kuralları çerçevesinde halen geçerliliğini korumaktadır.

Tarihçe

1707-1778 yılları arasında yaşamış İsveçli bilim adamı Carl Linnaeus, tabii sınıflandırmayı Systema Naturae adlı eserinde en iyi ifade etmiştir. Bu eserin 1. baskısında (1753) bitkiler ilk defa ikili isimlendirme sistemine göre binominal nomenklatür ele alınmıştır. 1758 yılında yayınlanan aynı eserin 10. baskısında ise hayvanlar, ikili isimlendirme sistemine göre değerlendirilmiştir. Bu tarihler bitki ve hayvan sistematiğinin bilimsel olarak başlangıcını oluşturur.

Kurallar

Sistematikte her canlının bilimsel bir ismi vardır. Bunlar latince veya latinceleştirilmiş kelimelerdir. Bilimsel bir ismin en az iki harflik bir kelimeden oluşması gerekir. Bilimsel isimler tek (uninominal), iki (binominal) veya üç (trinominal) kelimeden oluşur. Şube/bölüm, sınıf, takım, familya ve cins isimleri uninominal olmak zorundadır. Tür isimleri binominal, alt tür isimleri ise trinominal olarak yazılır. Uninominal isimler daima büyük harfle başlar. Binominal isimde birinci kelime cins adı, ikinci ise tür (epitet) adıdır. Cinsin ismi daima büyük, türün ismi ise daima küçük harfle başlar. Bir tür ismi, daima önce cins ismi belirtilerek yazılır, hiçbir zaman tek kelime olarak yazılmaz.
  • Cins: Felis Linnaeus, 1758 > Unominal ad
  • Tür: Felis silvestris Schreber, 1775 > Binominal ad
  • Alt tür: Felis silvestris catus Linnaeus, 1758 > Trinominal adHızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç