Arama

Yassı Balıklar (Pleuronectiformes)

Güncelleme: 20 Kasım 2012 Gösterim: 1.832 Cevap: 2
bi quan - avatarı
bi quan
Ziyaretçi
4 Ocak 2012       Mesaj #1
bi quan - avatarı
Ziyaretçi
Yassı Balıklar

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Yassı balıklar (Pleuronectiformes), kemikli balıklar sınıfına ait, yassı vücut yapıları ile dikkati çeken bir balık takımı. Yetişkin balıklarınvücutları, rahatlıkla denizin tabanına yatabilecekleri şekilde yassılaşır. Gözlerinin ikiside renkli olan üst taraflarında bulunur, beyaz renk olan kör tarafları ile yerde yatarlar. Sırt ve kuyruk yüzgeçleri birleşiktir. Suyun içinde dalga haraketleri ile ilerlerler. Ayrıca yattıkları yerin rengini kendi renkleri ile taklit etme kabiliyetleri vardır. En tanınmışları bayağı pisi balığı, Bayağı dil balığı ve kalkan balığıdır.
Bu takıma ait yassı balıklar, yassı olarak dünyaya gelmezler. Yavru balıklar, çoğu diğer balıklar gibi mekik şekilinde bir vücuda, ve kafasının iki ayrı tarafında bulunan iki göze sahiplerdir, ve suyun üst kısımlarında yüzerler. İlerdeki gözlerinin birisi suratının diğer tarafına doğru kaymaya başlar. Balığın bir tarafı koyu bir renk almaya başlar, diğer gözsüz tarafı beyazlaşır. Bu gelişme bazı türlerin sağ tarafına, diğer türlerin sol tarafına doğru gerçekleşir. Ayrıca bu metamorfoz'da yüzme keseleri küçülür. Çünkü metamorfozdan sonra dip balığı olarak yaşıyacak yassı balığın buna ihtiyacı kalmaz.
Pleuronectiformes takımına ait balıklar dünyanın her denizinde bulunurlar, ve bazıları hatta tatlısuda bile yaşarlar.

Bu takımın, diğer yassı yapılı balıkları içeren vatozlar takımı ile hiçbir akrabalığı yoktur. Vatozlar kıkırdaklı balıklar sınıfına aitlerdir, ve daha çok köpek balıkları ile akrabadırlar.

Familyalar

 Achiridae
 Achiropsettidae
 Bothidae
 Citharidae
 Cynoglossidae
 Paralichthyidae
 Pleuronectidae (Pisi balıkları)
 Psettodidae
 Samaridae
 Scophthalmidae
 Soleidae

260pxcitharichthyssordi

elektirkbaltorpedotorpe

image006f

vatoz
pusula - avatarı
pusula
Ziyaretçi
30 Mart 2012       Mesaj #2
pusula - avatarı
Ziyaretçi
Yassı balıklar (dil balığı)

3xxtb
3xxtg

Denizlerimizde 10 m'den 300 - 500 m'ye kadar derinliklerin, kumlu, çamurlu veya çakıllı diplerinde fazla hareket etmeden ve uzun göçler yapmadan yaşar. Boyları 20 - 25 cm. olur. Dipteki omurgasızlar, küçük balıklar ve böceklerle beslenir. Bahardan itibaren kıyılara sokularak Haziran - Temmuz arasında üreme yapar. Kış aylarında eti dolgun ve lezzetli olur. Genelde her mevsimde bulunan ekonomik değeri yüksek olan bir balıktır.
Kaynak
iceslush - avatarı
iceslush
VIP sadeness
20 Kasım 2012       Mesaj #3
iceslush - avatarı
VIP sadeness
ANGEL SHARK

californiaangelshark020
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic813898_4.gif

Benzer Konular

18 Aralık 2011 / Misafir Soru-Cevap
4 Aralık 2017 / The Unique Zooloji
3 Şubat 2012 / Daisy-BT Türkiye Cumhuriyeti
30 Mayıs 2013 / tuğba31 Zooloji
20 Mart 2016 / Safi X-Sözlük