Arama

Reha Mağden

Güncelleme: 7 Ekim 2008 Gösterim: 2.722 Cevap: 0
Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
7 Ekim 2008       Mesaj #1
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Reha Mağden (1955 - 2006)

Sponsorlu Bağlantılar

Reha Mağden
1955’te Ordu’da dünyaya gelen Reha Mağden, Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu.
Bir süre üniversitede araştırma görevlisi olarak da çalışan Mağden, gazeteciliğe 1985’te Anadolu Ajansı İç Haberler Müdürlüğü’nde muhabir olarak başladı.
Daha sonra çeşitli gazete ve dergilerde de çalışan Mağden, son dönemde Birgün gazetesinde köşe yazarlığı yapıyordu.
Uzun süredir tedavisini gördüğü akciğer kanseri hastalığına yenik düşen Reha Mağden (51), 25 Temmuz 2006 gecesi yaşama veda etti.
Gazeteci-yazar Reha Mağden’in cenazesi, Burgazada Camii’nde ikindi vakti kılınan namazın ardından, ailesi ve dostlarının katıldığı bir törenle Burgazada Mezarlığı’na defnedildi.
Mağden’in ‘Üçünün Nerkisi’, ‘Yazgıların Tableti’, ‘Ah O Müstehcen Salınış’ ve ‘Cehennemde Bir Şehit’ adlı kitapları bulunuyor. [Not: Yazarın ‘Yazgıların Tableti’ adlı kitabı ‘Üçünün Nerkisi’ndeki hikayeleri de içeriyor.]

Reha Mağden’in, ‘Ah O Müstehcen Salınış’ adlı yapıtından bir alıntı:
Kendisi hakkında ne düşündüğünü sorma cesareti bulduğumu hatırlıyorum; dedim ki: “Bu arkadaş sohbetinden hoşnut olup olmadığın, yüzünde değişmeyen şu gülümsemeyle ölçülebilir mi ki?”
“Hiç düşünmedim,” dedi.
“Yalnızken de gülümser misin ve bu daha mı içten olur, mesela? diye sordum bu defa.
Sustu ve somurttu.
Arkadaşları közde kebaplar, söğüş kokulu domatesler, söğüş beyaz soğanlar, buzlu cacıklar getirirken, birden konuştu:
“Bütün mesele, evet, haklısın ihtiyar, tırtıl ile kelebek arasındaki fark. Kelebekler korkar, tırtıllar bunu bilmez bile, kelebek olunca tırtıl olmayı sen özlemedin mi hiç? Hepimiz az ömürlüyüz. Kelebek olunca fark ediliyoruz ama, güvenli yer, kozanın içi. Ama fark edilmek?”
“Zorlu, ha,” dedim O’na.

Kaynaklar •Ntvmsnbc
Biyografi Konusu: Reha Mağden nereli hayatı kimdir.