Arama

Yunus Nadi Abalıoğlu

Güncelleme: 2 Eylül 2011 Gösterim: 7.740 Cevap: 2
BrookLyn - avatarı
BrookLyn
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2009       Mesaj #1
BrookLyn - avatarı
Kayıtlı Üye
Yunus Nadi Abalıoğlu
Vikipedi, özgür ansiklopedi & MsXLabs.org & Temel Britannica
Sponsorlu Bağlantılar

Yunus Nadi AbalC4B1oC49Flu

Yunus Nadi Abalıoğlu (Fethiye 1880 - İsviçre 1945), Cumhuriyet gazetesini kuran Türk gazeteci.

Babasi Fethiye eşrafından Abalızade Halil Efendidir. Tahsile Fethiye´de başladı. Rodos´da Süleymaniye Medresesi'nde okudu. Daha sonra İstanbul´a geldi ve bir süre Galatasaray Sultanisi'ne ve Hukuk Mektebine devam etti. Aynı zamanda Malumat gazetesinde yazmaya başladı.

Hükümet aleyhtarı gizli bir cemiyetle ilgili görülerek Medilli kalesinde üç yıl hapse mahkum edildi (1901). Cezası bitince İstanbul´a geldi. İkdam, ve Tasviri Efkar gazetelerinde çalıştı. İttihat ve Terakki Cemiyetiyle yakın ilişkisinden ötürü, 1910'da bu cemiyetin Selanik´de yayımlanan organı Rumeli gazetesine başyazar oldu. 1912 Nisan-Ağustos tarihlerinde Osmanlı Meclis-i Mebusanı'na Aydın Mebusu olarak girdi.

İstanbul´da 1918'de Yeni Gün gazetesini kurdu ve Son Osmanlı Meclis-i Mebusanı'nda İzmir Mebusu seçildi. Mütareke sırasında Anadolu'ya geçerek gazetenin yayımına Ankara´da devam etti. 1920'de Büyük Millet Meclisinde İzmir mebusu oldu. Cumhuriyetin ilanından sonra 1924'te İstanbul´da Cumhuriyet gazetesini yayımlamaya başladı. Altıncı döneme kadar TBMM'de Muğla mebusu idi.

Yunus Nadi, İttihatçılıktan geçerek Cumhuriyet devrinin önde gelen şahsiyetleri arasında yer alan nadir gazetecilerdendir. Basın ve siyaseti birlikte yürütmesi, üst kademedeki şahıslarla yakın ilişkileri devrinde itibarını ve gazetesinin güvenilirliğini arttırdı.

Tanınmış bir gazeteci olan Yunus Nadi Abalıoğlu, Fethiye'de (Muğla) doğdu. İstanbul'da Hukuk Mektebi'nde okurken gazeteciliğe başladı (1900). Ama ertesi yıl II. Abdülhamid yönetimine karşı gizli bir örgüt kurduğu savıyla tutuklandı ve üç yıl hapis cezasına çarptırılarak Midilli Adası'na gönderildi. 1908'de II. Meşrutiyet'in ilanı üzerine İstanbul'a gelen Yunus Nadi, İttihat ve Terakki'ye katıldı ve yeniden gazeteciliğe başladı. Bir süre İkdam ve Tasvir-i Efkâr gazetelerinde çalıştıktan sonra Selanik'te çıkan Rumeli gazetesinin başyazarı oldu. 1911'de Aydın mebusu seçilince yeniden İstanbul'a geldi ve Tasvir-i Efkâr'ın yönetimini üstlendi. Yunus Nadi 2 Eylül 1918'de kendi adına Yeni Gün gazetesini yayımlamaya başladığında I. Dünya Savaşı Osmanlı Devleti'nin yenilgisiyle son bulmak üzereydi.

Yeni Gün Mütareke döneminin zor koşullarında yayımını sürdürdü ve Anadolu'da gelişen Milli Mücadele'yi destekledi. İstanbul 16 Mart 192()'de İngilizlerce işgal edilince Yunus Nadi Ankara'ya geçti ve gazetesini burada Anadolu'da Yeni Gün adıyla çıkarmaya başladı. I. Dönem TBMM'ye Muğla milletvekili olarak katılan Yunus Nadi, Kurtuluş Savaşı'nın başarıya ulaşmasından sonra Yeni Gün'ü kapatarak 7 Mayıs 1924'te Cumhuriyet gazetesini kurdu. Cumhuriyet bugün Türkiye'de yayımını aralıksız sürdüren en eski gazetedir.

Yunus Nadi ölümüne kadar gazetenin başyazarlığını üstlendiği gibi milletvekilliğini de sürdürdü. 1945'te tedavi için gittiği Cenevre' de ölen Yunus Nadi'nin anısına 1946'dan başlayarak her yıl "Yunus Nadi Armağanı Yarışması" düzenlenmektedir. Yunus Nadi' nin çeşitli konulardaki yapıtlarının en önemlisi Kurtuluş Savaşı Anıları'dır. (1978) Ölümünden sonra adına Yunus Nadi Armağanı düzenlenmeye başladı.

Eserleri
  • İhtilal ve İnkilab-ı Osmani (1909)
  • Graf Zeplin ile havada (1930)
Ölümünden sonra yayımlanan hatıra kitapları
  • Ankara'nın ilk günleri (1955)
  • Babıali´nin Milli Hareketi dağıtmak ve Mustafa Kemal´i tevkif etmek teşşebüsü
  • Ali Galib hadisesi (1955)
  • Birinci Büyük Millet Meclisinin açılışı ve isyanlar (1955)
  • Çerkez Ethem kuvvetlerinin ihaneti (1955)
Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Yunus Nadi Abalıoğlu nereli hayatı kimdir.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
28 Mart 2011       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Doğumu: 1880, Fethiye
Sponsorlu Bağlantılar
Ölümü: 1945, İsviçre
Gazeteci ve siyaset adamı.

Yirmi yaşında Malûmat gazetesinde yazmaya başladı. 1901 yılında istibdata karşı dernek kurma suçundan hapse mahkûm edildi. Cezası bitince İstanbul'da İkdam ve Tasviri Efkâr gazetelerinde yazdı. İttihat ve Terakki'nin yayın organı olan Rumeli gazetesinin başyazarı oldu, 1918'de Yeni Gün gazetesini kurdu. Kurtuluş Savaşı sırasında matbaasını Ankara'ya taşıdı.

TBMM'nin birinci döneminde Muğla milletvekili seçildi. 1924'te İstanbul'da Cumhuriyet gazetesini kurdu. TBMM'nin altıncı döneminin sonuna kadar milletvekilliği yaptı. Önemli yapıtları arasında "İhtilâl ve İnkılâb-ı Osmani", "Ankara'nın İlk Günleri" ve "Birinci Büyük Millet Meclisi'nin Açılışı ve İsyanlar" sayılabilir.

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
VIP VIP Üye
2 Eylül 2011       Mesaj #3
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP VIP Üye
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kırk Dokuz Saat Zeplin İle Havada

233px YUNUS NADC4B0 49 Saat Zeplin ile Havada kitap 1930

Kırk Dokuz Saat Zeplin İle Havada, gazeteci ve siyasetçi Yunus Nadi'nin 1930 yılında yayımlanan gezi kitabıdır.
1924'ten beri yayımlanmakta olan Cumhuriyet gazetesinin kurucusu ve başyazarı olan Yunus Nadi Abalıoğlu'nun, o tarihlerde Batı dünyasında, özellikle de Almanya'da popüler olmuş bir hava taşıma aracı olan ve mucidi Kont Ferdinand von Zeppelin'e izafeten Zeplin adı verilen motorlu devasa balonlardan en ünlüsü olan Almanya bandıralı Graf Zeppelin'le 1929 yılında Avrupa üzerinde yaptığı 49 saatlik uzun seyahatindeki izlenimlerini naklettiği bu kitapta yazılanlar daha önce 1929'da Cumhuriyet gazetesinde bölümler halinde tefrika edilmişti. Yazılar gazeteye telgrafla ulaştırılmıştı.
Çok sayıda siyah beyaz fotoğrafın kullanıldığı kitabın sonunda bulunan ek bölümde Tayyareciliğe ait çeşitli makaleler yer almaktadır. Bu yazılardan biri de 1928 yılında kaleme alınmış olan "Dört buçuk saatte Kayseri-Ankara-İstanbul Seyahati" adlı yazıdır. Bu seyahatte Yunus Nadi Bey tek yolcu taşıyan üstü açık bir uçağa binmişti.
Bu kitabın Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk için özel bir değeri olduğu anlaşılmaktadır. Yunus Nadi kitabının imzalı bir nüshasını Atatürk'e armağan etmişti ve bu ithaf edilmiş özel nüshaAnıtkabir'deki Atatürk kitaplığında 1949 no ile muhafaza edilmektedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

16 Mart 2009 / Sivoy Spor tr
24 Haziran 2012 / Jumong Müzik tr
16 Mart 2017 / ThinkerBeLL Zooloji
15 Ocak 2013 / ThinkerBeLL Basın/Magazin tr