Arama

Ekim Baykara

Güncelleme: 19 Nisan 2014 Gösterim: 1.900 Cevap: 0
Jumong - avatarı
Jumong
VIP VIP Üye
19 Nisan 2014       Mesaj #1
Jumong - avatarı
VIP VIP Üye
Ekim Baykara
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

0thr

Ekim Baykara (23 Kasım 1977, Eskişehir); DJ, radyo programcısı, sunucu ve haber spikeri. Halen Joy FM'de hafta içi sabah kuşağında yayımlanan Morning Joy programının yapımcı ve sunucusudur. Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği'nce (RTGD) geleneksel olarak verilen "Medya Oscarları"da jüri özel ödülüyle "Yılın Radyo DJ" seçilmiştir.

Yaşamı

Çocukluğu ve Eğitimi
Ekim Baykara, 1977 Kasım'ında Eskişehir'de eczacı bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bölümünü Ataköy'de geçirdi. Müzik sevgisi küçük bir çocukken ailesinin etkisiyle başladı. Çocukluğu 1980'li yıllara denk gelen Baykara, müzikle o yıllarda tanıştı ve dönemin tek yayın kuruluşu TRT'deki yabancı müzik programlarından etkilendi.
İlkokula Erenköy Zihni Paşa İlköğretim Okulunda başlayan Baykara, ilköğrenimini Muhittin Üstündağ İlköğretim Okulunda (Ataköy) tamamladı. Ataköy Lisesini bitirdikten sonra 1994-1996 yılları arasında Ege Üniversitesi Su Ürünleri MYO bölümününde okudu. 1997'de başladığı İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Yayımcılığı bölümününden 2001 yılında mezun oldu.

Kariyeri
Ekim Baykara, radyoculukla 17 yaşındayken (1994 yılında) üniversite okumak için gittiği İzmir'de tanıştı. Genç Radyo, Dost FM ve Ege FM gibi radyolarda yabancı müzik ağırlıklı programlar hazırladı. Öğrenimini yarım bırakarak 1996 yazında İstanbul'a döndü. 1 yıl boyunca üniversite sınavlarına hazırlandı.
1997 yazında Star TV çatısı altında yayın yapan Radio Blue'da radyoculuğa geri döndü. Bu onun aynı zamanda kariyerindeki ilk profesyonel adımdı. O yıllarda Star TV, bünyesinde bulunan Kral FM, Süper FM, Metro FM, Joy FM, Radio Blue ve Classic FM ile radyo yayıncılığının lider grubuydu. 2 yıl boyunca Radio Blue'da drive time ve gece kuşağında jazz, nu-jazz, smooth jazz ve soul içerikli müzik programları hazırladı ve sundu. 1998 yılında Radio Blue yayınlarına ek olarak aynı çatı altında yayın yapan Joy FM ve Metro FM'de hafta sonları program yapmaya başladı. Bir süre ara verdikten sonra Joy FM'de drive time programına başladı. 2001 yılında Joy FM'den ayrıldı.

8eot

Habercilik
Radyodan ayrı kaldığı dönemde haber sunuculuğu eğitimi aldı ve aynı yıl merkezi Belçika'da bulunan Radio Contact'ın İstanbul stüdyosunda sabah haberlerini sunmaya başladı. Yaklaşık 1 yıl boyunca Radio Contact'taki görevine devam ettikten sonra 2002 yılında Star TV'ye geri dönerek Max Haber Radyosu'nun kuruluşunda redaktör-spiker olarak görev aldı.
Sonraki yıllarda Joy FM'deki programları dışında Star Radyo Grubu bünyesindeki 3'ü ulusal 7 radyoda; ana haber spikerliği, sabah haberleri sunuculuğu ve haber müdür yardımcılığı pozisyonlarında çalıştı. 2006 yılında Kanadalı medya kuruluşu Canwest tarafından 4 radyonun (Süper FM, Metro FM, Joy FM, JoyTürk) TMSF'den satın alınmasıyla bu radyolarda haber müdürü görevine getirildi.

2 yıl boyunca bu görevi sürdüren Ekim Baykara, 2008'de haberciliği bırakarak Joy FM'e üçüncü kez geri döndü.

Morning Joy Programı
Baykara tarafından hazırlanan ve 2008'de yayın hayatına başlayan Morning Joy, Joy FM'in sabah kuşağı programıdır. Hafta içi her sabah 06.30-10.00 saatleri arasında canlı olarak yayımlanmaktadır. Programda ağırlıklı olarak soul, pop, jazz, rock, latin ve world müziğin sevilen örneklerine yer verilmektedir. Programda müzik dışında hava ve trafik notları, etkinlik duyuruları da yer almaktadır.

Morning Joy, Sabah Gazetesi'nin düzenlediği bir ankette en iyi 10 radyo programı arasında gösterilmiştir.

DJ Performansları
DJ performanslarına 2000′lerin başında Çırağan Q Jazz Bar’da başlayan Ekim Baykara, geçen süre içinde pek çok farklı mekan ve etkinlikte çaldı. Tom Jones, Jill Scott, Feist ve Enrico Macias gibi dünyaca ünlü şarkıcıların İstanbul konserlerinden önce sahne aldı.
Tom Jones Istanbul konseri öncesi, Kuruçeşme Arena, 2012
9x8tBiyografi Konusu: Ekim Baykara nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀

Benzer Konular

1 Kasım 2011 / ThinkerBeLL Üyeler Hakkında
18 Kasım 2007 / KENCISii Siyaset tr
19 Haziran 2012 / icouldiwill Soru-Cevap
22 Şubat 2016 / Baturalp X-Sözlük