Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 2 Ocak 2014  Gösterim: 207.387  Cevap: 3

Proxy Nedir? Nasıl Kullanılır?

Misafir
25 Ocak 2008 23:26       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Proxy Nedir?

Proxy; kelime anlamı olarak "Vekil" ya da "elçi" anlamına gelmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar
Proxy, Network şifreleme sistemidir. Network'deki bir makineden diğer makineye bağlanılırken ya da internet ağında bir sunucuya bağlanılırken arada başka bir sunucunun kullanılması (gateway) sistemidir. Cache tutarak sitelere daha hızlı ulaşmayı sağladığı gibi tek makine üzerinden kontrolün yapılması ile daha güvenli bir network sağlar.
Türk Telekom Proxy vasıtasıyla Cache sistemi kullanmaktadır.

Proxy Servisi Nedir?
Proxy servisi; internet üzerindeki yerel bir ağ (ya da internete bağlı bir bilgisayar) ile dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan bir yardımcı geçiş (gateway) sistemidir.
İki amaç için kullanılabilirler :
1. Bu kullanımda, bir proxy servisi (sunucusu), sizin adınıza sizden aldığı bilgi alma isteklerini yürütür ve sonucu yine size iletir. Ancak, aynı anda, bu bilgilerin bir kopyası da (cache), bu proxy sunucusu üzerinde tutulur ve bir dahaki erişimde kullanıcının istediği bilgiler doğrudan ilgili siteden değil de, proxy servisinden gelir; dolayısıyla, iletişim daha hızlı olur. Internet’ e erişim için mutlaka bir proxy servisine ihtiyaç yoktur, ancak size en yakın bir servis noktasındaki proxy servisini kullanmanız, Internet erişiminizi bir hayli hızlandıracaktır.
2. Firewall güvenlik sistemlerinin kullanıldığı yerlerde, kullanıcıları çıkışları tek bir makine üzerinden olabilir. Bu durumda proxy servis makinesi sadece bir aracı olarak çalışır.
Proxy servisi kullanmanın avantajı çoktur. Herhangi bir siteden istediğiniz bir bilgi (web sayfası, ftp dökümanı, vb.) eğer kullandığınız proxy servisinde henüz depolanmamışsa, bu bilginin olduğu siteden alınır ve size iletilir. Ancak, daha sonra başka bir kullanıcı (ya da siz) aynı dökümanı/bilgiyi istediğinizde, ilgili döküman/bilgi proxy servisinde depolandığı (cache) için, doğrudan oradan size iletilir ve erişiminiz de çok daha hızlı olur.
Proxy servisleri, uluslararası Internet bağlantılarındaki yoğunluğu azaltmak, erişimleri hızlandırmak ve ağı daha etkin kullanmak için çok yararlı araçlardır. Şöyle ki; bir şirkette kurulmuş bulunan network ağı düşünün ve şirket çalışanlarına internet bağlantısı da sağlanıyor.
Bu kullanıcıların hepsi için, ayrı hatların internet bağlanması gereksiz ve maliyetli bir durum oluşturacaktır. Ancak, ana sunucu üzerinden sağlanacak internet çıkışı, proxy sunucusu vasıtası ile tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilecektir. Bu, internet üzerindeki yoğunluğu azaltacağı gibi, hızı da arttıracak ve aynı zamanda kullanıcıların proxy sunucunun depolama (cache) özelliğinden faydalanmasını da sağlayacaktır.
En popüler proxy servisleri, Web (http), FTP, Gopher ve Wais Internet araçları için tanımlıdır.
İstanbul’daki Turnet’ e bağlı servis sağlayıcılarından hizmet alanların Turnet İstanbul, Ankara Turnet üzerinden çıkan Internet Servis sağlayıcılarından hizmet alanların Turnet Ankara, İzmir bölgesindeki Turnet’e bağlı Internet Servis Sağlayıcılarından hizmet alanların Turnet İzmir Proxy servislerini kullanmaları en iyi performansı verecektir. Ulusal Akademik Ağ kullanıcıları ise, kendi durumlarına göre, ODTÜ ve EgeNet servislerini kullanmalıdırlar. İTÜ Proxy servisi şu an yerel (sadece kendi kullanıcılarına) hizmet vermektedir. Tüm proxy servislerin bir zincir oluşturarak ortak kullanımına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Kullanım Amaç ve Alanları
Güvenlik Amacı ile Proxy Kullanımı

Proxy'ler, proxy sunucusunun ayarları ile ilgili olarak, kendilerine bağlandıktan sonra üzerilerinden internet çıkışı sağlayan makinelerin IP numaralarını gizleme ya da gizlememe durumlarına göre seviyelere ayrılırlar. Anonymous tabir edilen proxy'ler de, genelde gizlenme başarılı sonuçlar. Ancak, unutulmamalıdır ki, gizlenilmesi gereken durumun sonucunda hakkınızda yasal bir işlem yapılacaksa, proxy sunucusu da log tutmaya ayarlı olabilir ve size 2 günde ulaşacaklarsa, proxy kullanmanız bu sürenin 4 güne çıkmasını sağlamaktan başka bir işe yaramaz.

Güncel Proxy'ler Bulmak
Bu adreslerde, günlük, hatta belirli saatlik periyodlar halinde proxyler yayınlanmaktadır. Genelde % 75 oranında proxy'ler çalışmaktadır ancak, yine de bulunan proxylerin test edilmesi yarı yolda kalmanızı engelleyecektir. Proxy test etmek için en kullanışlı program Multi Proxy programdır. Çok kullanışlı olmasının yanı sıra, ayrıca 127.0.0.1 proxy ayarı üzerinden web tabanlı çıkış yapabilmenizi de sağlamak gibi bir özelliğe sahiptir. Multi Proxy programı, her ne kadar test edilip sağlamlığı belirlenen ve seçilen proxy'i, internet explorer'ınızın proxy settings kısmına kendisi set-up yapsa da, bunu anlatmakta da fayda var.

Proxy Ayarları Nasıl Yapılır? Proxy Nasıl Kullanılır?
"Tools > Internet Options" a gittiğiniz zaman gelen ekranın üstünde yer alan menüde bulunan "Connections" a gidin. Oradan "Lan Settings" i seçin.
"Proxy Server" kısmında "Adress" e 195.175.37.11 yazın. "Port" a da 8080 yazın.
Sonra OK’leyerek ekranlardan çıkın.
Internet Explorer simgesi üzerinde sağ click ve "özellikler" üzerinden ya da Internet Explorer açtıktan sonra "araçlar" kısmına giriş yapılır. Bundan sonra "Internet Seçenekleri/Bağlantılar" menusune giriş yapılır ve çıkan ekranda sağ altta bulunan "yerel ağ ayarları" tuşu tıklanır. Yerel Ağ Ayarları (LAN Settings) kısmında, ekranın alt tarafı Proxy Ayarları kısmında "Yerel Ağınız için Bir Proxy Sunucusu Kullanın" yazısının solundaki kutucuk işaretlendiğinde, proxy'nin yazılacağı kutu kullanıma açılacaktır. Buraya Proxy ve port numarasını yazdıktan sonra, "tamam" denilerek ayarlardan çıkılır. Proxy Ayarları ekranında, en alt solda "Yerel Adresler için Proxy Sunucusunu Atla" seçeneği işaretlendiğinde, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye içinde bağlantı talep edilen internet adreslerine bağlanırken proxy sunucusu devreye girmeyecek, sadece yabancı adresler için devreye girecektir. Proxy'i doğru ayarlayıp ayarlamadığınızı test etmek isterseniz, kısaca hala korkularınız varsa, adresinden bunu kontrol edebilirsiniz.

Önemli Not
- Dial-up bağlantılarda, modem simgesi üstüne tıklanarak, modemin proxy kullanımına açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. ADSL, Kablo gibi diğer bağlantılarda direkt olarak explorer üstünden ayar ile proxy kullanılabilir.
- Bir LAN içindeyseniz, proxy kullanmak gibi bir lüksünüz olması biraz zor.
AlıntıdırGabriella
18 Mayıs 2008 20:01       Mesaj #2
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Proxy, internet üzerinden yerel ağ veya internete bağlı bir bilgisayar ile, dış dünya arasındaki ilişkiyi sağlayan bir geçiş (gateway) sistemidir.
Proxy sunucusu, sizden aldığı "internet'ten bilgi alma" isteklerini yürütür ve sonucu yine size iletir. Aynı anda, bilgilerde (cache), proxy sunucusu üzerinde tutulur ve bir dahaki erişimde kullanıcının istediği bilgiler doğrudan ilgili siteden değil de, proxy servisinden gelir; dolayısıyla, iletişim daha hızlı olur. Ayrıca Internet'e erişim için mutlaka bir proxy servisine ihtiyaç yoktur.

Proxy Kullanımı

1. Internet Explorer 'da Proxy Kullanımı

Internet Explorer simgesi üzerinde sağ tıklayalım veya Araçlar ardından İnternet Seçenekleri'ne girelim.
Açılan pencerede üst taraftaki bağlantılar bölümüne geçerek "Yerel Ağ Ayarları" bu bölümden "Proxy Sunucusu (Yerel ağınız için bir proxy sunucusu kullanın) kutucuğunu işaretleyelim.
Adres kısmına Proxy ip ve B.Nok kısmına port yazalım."Tamam" tıklayarak çıkalım.

2. FireFox 'da Proxy Kullanımı
- Tools ardından Options'a girelim.
- Connection Setting - Butonunu tıklayalım.
- Manual proxy configirations - kutucugu işaretleyelim.
- HTTP Proxy ip ve Port adresleini yazıp çıkalım.

bag

lan

eku123
21 Eylül 2012 20:54       Mesaj #3
eku123 - avatarı
Ziyaretçi
1. Proxy Nedir?

Proxy,internet erişimi olan bir başka makineye bağlanarak,bu makine aracılığı ile internet kaynaklarını kullanmanızı sağlayan bir çeşit yazılımdır.Bu yazılım aracılığı ile sizin internet erişimini farklı bir kaynaktan gerçekleştirmenizi sağlayan sunucu ise Proxy Server olarak adlandırılır.

Çoğunluk proxy serverler siz webde sörf yaparken web sayfalarının bir kopyasını saklatarak sizin internet erişim hızınızı artırmak amacı ile kullanılır,bununla birlikte proxy serverlar bütün büyük internet protokollerinin bir parçasıdır.IRC üzerindeki kullanıcılar ise genellikle gerçek IP (Internet Protokol) adreslerini gizleyerek Network Tabanlı saldırılara karşı bir önlem olarak kullanmaktadır.

2 · Neden Proxy'e izin verilmiyor?

Doğru olarak kurulmuş ve sadece sizin erişiminize açık proxy'ler için bir problem bulunmamaktadır.Ancak sizin tarafınızdan yanlış olarak kurulmuş ve internet üzerindeki başka kullanıcıların kullanımına açık olan [genellikle Open proxy (açık proxy) ] proxyler,başkaları tarafından kullanılarak bir "atlama noktası" gibi sizin makinenizden bağlanabilirler.

Hemen hemen tüm proxy kullanıcılarının kullandığı gibi isimsiz/halka açık/anonim (anonymous) proxyler kullanarak irc servera bağlanıyor olabilirsiniz.Bu tip anonim adresler kötü niyetli kullanıcıların sohbet ortamını bozmak,reklam yaparak servera saldırmalarını sağlamak amacıyla gerçek ip adreslerini gizleyen bir paravan halini almaktadır.Bu sebeple Server botu tarafından belirlenen Open Proxy adresler otomatik olarak server'a girişte Z:lined olarak eklenmektedir.

3 · IRC'yi nasıl etkiliyor?

Eğer uzun süreden beri irc'de bulunuyor iseniz,Open Proxy kullanılarak yapılmış saldırıları tanık olmuşsunuzdur.Onlarca kullanıcı client'ı bir kanal girer,ve genelde saçma bir harf dizilişine sahiptir,ve büyük miktarda datayı (Renkli mesaj yada CTCP mesajlarını) kanala göndermeye başlarlar.Genellikle bu saldırıları kanala hızlı bir şekilde girip-çıkarak (join-part) devam ettirirler ve daha fazla karışıklığa yol açarlar.

Kanalı tamamen kitlemedikçe (Bu kanalı +m ve kayıtsız nicklerin girişini engellemek için +R modunu kullanarak veya girişi yasaklayan başka herhangi bir mod ile yapılır),bu flood saldırısını durdurmanın etkili bir yolu yoktur. Kanala modlar sayesinde yazı yazılması engellense dahi,Flood yazısı kullanıcıların özeline gönderilerek serverdan kopmaları sağlanır.

Bu tip saldırıların çoğu Open Proxy kullanılarak yapılır çünkü kullanımı kolaydır.Bu tip proxylerin oldukça fazla listesi Internet aracılığı ile bulunabilir,bu nedenle IRC sunucularında Proxy kullanımına izin verilmez.Eğer proxy kullanmak zorunluluğunuz varsa bu sadece sizin erişiminize ait ve düzgün bir şekilde kurulmuş güvenli bir proxy olmalıdır.

4· Ident nedir?

Ident çok kullanıcılı Unix sistemler için,hangi username (irc'de ident) ile hesaplarını aktive ettiklerini bulmak için geliştirilmiş bir sistemdir.Bu nedenle istediği zaman username'ini (ident'ini) değiştirebilecek kişisel Pc kullanıcıları için ident anlamsızlaşır. Ancak ident'in değiştirilebilir olması irc üzerindeki koruma amaçlı yapılacak olan ayarlamaları değiştirmez.Irc'ye bağlanan inviter bot/spam gibi istismar edici client baglantıların çoğunluğunun ident server'ı olmadan sunucuya bağlanmaya çalışır.

5· Bilgisayarımda bulunan Ident Server'ı nasıl aktif hale getirebilirim?

IRC üzerinde buluşup sohbet eden kullanıcıların çuğunluğu Windows işletim sistemi kullanır.Windows işletim sistemleri için birçok sayıda farklı client olmasına rağmen en popüler IRC client'ı Mirc'dir.Çok sayıda client olduğu ve hepsini açıklama imkanız olmadığı için vereceğimiz örnek Mirc client'ı için geçerli olacaktır.

NOT: Biz bu bilgiyi kullanıcılarımıza yardım amacı ile veriyoruz. RekorNET IRC Sunucusu,Mirc programının kurulumu ve konfigürasyonu ile ilgiyi desteği sağlayamaz.Yardım ve destek ile ilgili tüm isteklerinizi programı sağlayan firmaya iletmelisiniz.

Mirc Versiyonları için Ident Server nasıl aktif hale getirilir?

Mirc programı tanımlanmış olan USER ID ve SYSTEM parametrelerini servera bağlanırken yapılan ident sorgusuna cevap olarak göndererek bir ident server olarak çalışabilir.

Mirc Programını çalıştırın kısmına tıklayınız (Bu diyalog kutusuna ulaşmak için başka bir yolda Tools menüsüne daha sonra bu menü altındaki Options bölümünü tıklamaktır.Veya kısa yol tuşları olan " Alt+o " kombinasyonunu kullanabilirsiniz.)

Diyalog kutusu geldikten sonra Connect kısmının sol yanında bulunan " + " işaretine tıklayarak alt menüyü görünüz.Identd kısmını mouse ile tıklayarak seçiniz.Identd kısmını seçtikten sonra değişecek olan sağ panelde 'Enable Identd Server', 'Show Identd Requests' ve 'Enable Only When Connecting' kısımlarının hepsini seçiniz. User id olarak kullanmak istediginiz sözcüğü USER ID kısmına yazınız.Yaptığınız seçimleri saklamak için OK tuşuna basınız

6. Ident server'ı aktif hale getirmeme rağmen, proxy veya firewall kulanmadığım halde server'a giremiyorum?


Bazı ISP (Internet Services Provider,Türkçesi; Internet Servis Sağlayıcı olan ISS'dir) şirketleri sadece onların bileceği geçerli bazı nedenlerden dolayı,ident isteklerini bloklar. Eğer siz kendinize ait programın konfigürasyonundan ve işlemleri tamamıyle doğru yaptığınızdan eminseniz,size önerimiz kullandığınız internet paketinizin sağlayıcısı olan firmanın teknik departmanı ile görüşmeli ve bu konuyu araştırmalarını istemelisiniz.

Ayrıca Universite ağları yada Internet kafe gibi bir ana makineden paylaşılan internet erişimlerini kullanan kişilerin, bağlandıkları ana makinede Ident Server çalışmıyorsa, kendi makinelerindeki Ident server'ı aktif etmelerinin bir faydası olmayacaktır.

7. Firewall ardından bağlanıyorum, ne yapabilirim?

Eğer kişisel bilgisayarınız ise veya firewall konfigürasyonuna erişiminiz olduğu bir ağdan bağlanıyor iseniz,113 numaralı port'u açınız ,inbound ve outbound baglantılarına izin veriniz.Eğer firewall konfigürasyonuna erişiminiz yoksa (Bir işyeri, üniversite ağında veya benzeri bir yerde) sistem yöneticisine yardım için başvurmalısınız.
Son düzenleyen nötrino; 21 Kasım 2015 18:22 Sebep: Mesaj düzeni!
barisay
2 Ocak 2014 14:59       Mesaj #4
barisay - avatarı
Ziyaretçi
Proxy Nedir?
MsXLabs.org

Proxy nedir
sorusu aslında artık birçok bilgisayar kullanıcısına pekte uzak olmayan bilgisayar terimlerinden birisidir. Proxy’nin ne olduğu ile açıkçası birçok bilgisayar kullanıcısı ilgilenmiyor. Bizler için önemli olan proxy’nin tam olarak kavramsal tanımından ziyade bizlerin ne gibi işine yarayacağı ya da bize ne sağlayabileceği sorularıdır. Bildiğiniz gibi internet üzerinden artık istediğimiz her siteye normal şartlarda bir erişim sağlamamız mümkün değil. Devlet tarafından erişme engellenen sitelerin sayısı her geçen gün biraz daha artış gösteriyor e durum böyle olunca haliyle bilgisayar kullanıcıları da bu işin bir çıkar yolunu bulmak ve kullanmak istiyor. İşte proxy bu çıkar yolunun ilk ve en önemli seçenekleri arasında yer alıyor.

Proxy’leri bizler internet ortamında daha güvenli şekilde dolaşmak ve bunun yanı sıra yasaklı sitelere erişmek için kullanıyoruz. Proxylerden iki türlü faydalanabiliyoruz. İlk seçenek bir proxy programı vasıtası ile faydalanabiliyoruz. Piyasa da bulunan ücretli ya da ücretsiz proxy yazılımları aracılığı ile istediğimiz gibi yasaklı sitelere gizlice erişim sağlayabiliyoruz. Diğer bir seçenekte elbette proxy servisi sağlayan sitelerdir. Bu siteleri kullanmak proxy sistemini manuel kullanmaktan çok daha kısa sürer ve çok daha pratik bir yapısı vardır. Eğer internet üzerinden erişime engelli bir siteye girebilmek için biraz araştırma yaptıysanız öyle ya da böyle muhakkak ktunnel, vtunnel ve proxtik gibi siteler ile karşı karşıya kalacaksınızdır.

Bu siteler bizler için sağlanan bir proxy servisi yani bir vekil sitedir. Bu siteler aracılığı ile herhangi bir şekilde programla ya da benzeri bir şeyle uğraşmamıza gerek kalmadan saniyeler içerisinde istediğimiz bütün yasaklı sitelere girebilir ya da yasaklı olmayan ancak gizlice giriş yapmak istediğimiz web sayfalarına ulaşabiliriz.


Son düzenleyen nötrino; 21 Kasım 2015 18:07 Sebep: Kırık bağlantı!


Daha fazla sonuç:
proxy nedir

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç