Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 19 Nisan 2014  Gösterim: 275.601  Cevap: 7

Tüm Dosya Uzantıları ve İşlevleri

ozti
9 Şubat 2006 16:40       Mesaj #1
ozti - avatarı
Ziyaretçi
Dosya Uzantıları

Dosya uzantıları ilgili dosyanın türünü belirttikleri için oldukça önemlidir.
Sponsorlu Bağlantılar
Bu uzantılar, dosya isminin sonuna eklenerek ilgili dosyanın hangi uygulamayla açılması gerektiği konusunda kullanıcıya ipucu verir. Aşağıdaki uzantıları inceleyerek merak ettiğiniz uzantıların işlevini öğrenebilir, hangi uygulamayla açılabileceğini öğrenebilirsiniz.

.$$$ - Bazı geçici dosyalar bu uzantıyı taşır, bellekte yüklü bir uygulama bulunmuyorsa bu dosyaları silmenizde bir sakınca yoktur.

.386 - Takas dosyası, Windows XP’den önceki 32 bit’lik Windows sürümleri tarafından kullanılan sanal bellek dosyasıdır.

.AI - Abode Illustarot dosyası, Illustrator yazılımının uygun sürümü kullanılarak açılabilir.

.AIF, AIFF - Uzantısı "Audio Interchange File Format" olan AIFF, Apple Computer tarafından, ses parçalarının ve şarkıların kaliteden ödün vermeden saklanabilmesi için geliştirilmiş "sıkıştırma sağlamayan" bir dosya formatıdır. Bu ses dosyalarını açmak için QuickTime veya iTunes yazılımlarından faydalanabilirsiniz.

.ANI - Animasyonlu fare imleçleri, kullanmak için C:WindowsCursors klasörüne kopyalamanız yeterlidir.

.ARC - Bir dosya sıkıştırma formatıdır.

.ARJ - ARJ, uzun dosya isimlerini desteklemediği için artık yaykın olarak kullanılmayan bir dosya sıkıştırma ve arşivleme formatıdır.

.ASF - Açılımı "Active Streaming File" olan ASF dosyaları genellikle akışkan video dosyalarının alımı için kullanılır. ASF dosyası bir akışkan video dosyalarının alımı için kullanılır. ASF dosyası bir akışkan sunucusunu gösterebileceği gibi izlemek istediğiniz videonun tümünü de barındırabilir.

.ASP - Active Server Page (Aktif Sunucu Sayfası - ASP) sayfaları, sunucu tarafından çalıştırılan, web sitelerinin dinamik içerik sunmalarına olanak tanıyan dosyalardır. Çalıştırılmaları için gerekli ASP eklentilerine sahip bir web sunucusuna ihtiyacınız bulunur.

.AU - Sun Microsystems ve diğer UNIX tabanlı bilgisayarlar üzerinde kullanılan bir ses dosyası türüdür.

.AVI - Çeşitli codec’lere sahip video ve ses parçalarını barındırabilen dosyalardır.
AVI dosyalarını görüntüleyebilmeniz için, içerdiği ses ve görüntü parçalarının codec’leri sisteminizde yüklü bulunmalıdır.

.AVS - İntel’in geliştirdiği video yakalma formatı.

.BAK - Dosyaların yedek amaçlı kopyaları BAK uzantısına sahiptir. Bu dosyalar ana uygulama tarafından geçici olarak oluşturulur.

.BAS - Basic dilinde kod barındıran dosyalar genellikle BAS uzantısına sahiptr. BAS uzantılı dosyalar Visual Studio kapsamındaki Visual Basic’de, Word ve Excel kapsamındaki Visual Basic for Applications’da VBA halen kullanılmaktadır.

.BAT - Yığın dosyalarının uzantısı.BAT’tır. Bu dosyaları çalıştırdığınızda bi sıra DOS komutu art arda çalıştırılır.

.BIN - Binary (ikili) veri barındıran doya türleri genellikle bu uzantıyı alırlar. .BIN dosya uzantısı CD/DVD imajlarının sonun da eklenir. Bu dosyanın bulunduğu klasörde CUE dosyaları da bulunabilir, CUE dosyası BIN’in ne gibi bilgiler barındırdığını anlatan açıklayıcı dosyalardır. BIN CD/DVD imajları Daemon Tolls kullanılarak açılabilir.

.C - Derlenmiş C progr*****ları bu uzantıyla saklanır. .C dosyaları aslında birer salt metin dosyasıdır. Bir betin editörüyle kolaylıkla açılabilirler. Derlenebilmeleri içinse uygun bir C derleyicisine ihtiyaç vardır.

.CAB - Microsoft tarafından hayata geçirilmiş ZIP benzeri bir sıkıştırma ve arşivleme formatıdır. Windows’un güncel sürümleri herhangi bir yardımcı uygulamaya ihtiyaç duymadan CAB arşivlerinin içeriğini görüntüleyebilir.

.CDA - Açılımı "CD Audio track" olan CDA dosyaları, CD/DVD ROM sürücünüze yerleştirdiğiniz müzik CD’lerinizi dinlemenize yardımcı olur. CDA dosyalarının her biri CD7deki bir şarkıya kısayol niteliğindendir. Örneğin 5.CDA uzantılı dosyayı çalıştırılarak Windows Media Player’in CD’deki 5. şarkıyı çalmasını sağlayabilirsiniz. CDA dosyalarınızı sabit diskinize kopyalarsanız CD’deki ilgili parçalar diskinize kopyalanmayacaktır, bu iş için bir CDex gibi Audio CD-Rip yazılımı kullanmanız gerekir.

.CMD, .COM, .EXE - İkili veri barındıran çalıştırılabilir dosyalardır.

.CPL - Windows denetim masası dosyasıdır. Üzerine çift tıklanarak çalıştırılabilirler.

.CSS - Web ortamında kullanılan hazır stil şablonlarıdır. Ana dokümandan çağrılan CSS dosyaları, yazı tipi, büyüklüğü, satır aralığı gibi
parametreler etki eder.


.CSV - Virgülle ayrılmış veriler içeren metin tabanlı dosyalardır.

.CUR - Windows imleç dosyasıdır.

.DAT - Genel veri dosyası. Video CD’lerde bulunan DAT dosyalarıysa sıkıştırılmamış ses ve MPEG görüntü barındıran basit video dosyalarıdır.

.DLL - Açılımı dynamic link library olan DLL dosyaları, uygulamalarının çalışabilmesi için gerekli fonksiyonlar içerir.

.DOC - Microsoft Word dokümanı. Word dokümanları Microsoft Word ile açılabilkitleri gibi, Wordpad, OenOffice.org, Ability Write gibi yazılımlarla da açılabilir.

.DOT - Microsoft Word doküman şablonu.

.DRV - Sürücü dosyası. Genellikle bir donanıma veya çere birimine aittir.

.EPS - PostScript formatı. Genel kabul görmüş, dokümanların vektörel olarak saklanmasına olanak tanıyan bir formattır.

.FLC, .FLI - AutoDesk animasyon dosyaları.

.FNT, .FON, .TTF - Yazı tipi (font) dosyaları. Görüntülemek için üzerine çift tıklamanız, sisteminize yüklemek içinse C:WindowsFonts klasörüne kopyalamanız yeterlidir.

.HLP - Yardım (Help) dosyalarının genel uzantısı .HLP’dir. Bir yardım dosyasını görüntülemek için tek yapmanız gereken üzerine çift tıklamaktır. Programcılar günümüzde CHM uzantılı / HTML tabanlı yardım dosyalarını da sıklıkla kullanıyorlar.

.HTM, .HTML - Çeşitli komutlar kullanılarak biçimlendirilmiş, web tarayıcılar tarafından görüntülenebilen, metin tabanlı dosyalardır. HTML formatındaki dosyalar basit bir metin editörüyle oluşturulabileceği gibi Frontpage, Dreamveawer gibi yazılımlarla da hazırlanabilirler. (Örnek)

.ICO - Windows simge (icon) dosyası.

.INF - Bilgi (Information) dosyaları. Genellikle salt metin içeren bu dosyalar, bir uygulama veya dosya hakkında bilgi içerebildikleri gibi donanım sürücülerinin yüklenmesine de aracılık ederler. Donanım sürücülerinin bulunduğu klasördeki INF dosyasını inceleyerek hangi donanıma ait olduğunu ortaya çıkarabilir, INF dosyası üzerine sağ tıklayarak Yükle’yi seçip ilgili aygıt sürücülerinin yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

.INI - Açılımı Initialization olan bu dosyaları uygulamaların çalışma parametrelerini saklar.

.JPEG, .JPG, .JIF, . JFF, .JFIF - Bu uzantıların hepsi JPEG formatını anlatır. Joint Photographic Experts Group tarafından geliştirilen JPEG formatı günümüzde halen yaygın olarak kullanılır. Popüler tüm grafik uygulamaları JPEG formatındaki dosyaları açabilir. Bir ISO/ITU standardı olan JPEG’de minimum kayıplı sıkıştırma 1/20’dir. Bu sıkıştırma oranı tercih edildiğinde fotoğraf fazla zarar görmeden etkili bir sıkıştırma sağlanır. En yüksek sıkıştırma oranıysa 1/100’dür. Bu oran kullanıldığında JPEG’in tüm sıkıştırma zaafları görülebilir.

.LOG - Log (kütük) dosyaları, uygulamalarda oluşan hataları veya çalışma adımlarını kontrol etmenize izin veren bilgilendirici dosyalardır. Herhangi bir metin editörüyle açılabilirler.

.MDB - Access veritabanı dosyasıdır.

.MID - MIDI ses dosyası, Windows Medio Player kullanılarak oynatılabilirler.

.MP3 - MPEG l video dosyalarının 3. katmanı olan ses katmanı ayrılarak bu katmana MP^uzantısı verilmiştir. MP3 dosyaları hemen her medya oynatıcı tarafından görüntülenebilir.

.MPE, .MPEG, . MPG - Motion Pictures Expert Group tarafından geliştirilmiş olan bir formattır. Video dosyaları bu uzantıyı taşır.

.OCX - Uygulamalara çeşitli özellikler kazandıran kütüphane dosyalarıdır.

.PCX - Zsoft tarafından geliştirilmiş bir grafik formatıdır.

.PIF - Microsoft tarafından geliştirilen ve açılımı "Program Information File" olan bu dosya, uygulamanın hangi parametreler kullanılarak çalıştırılacağını Windows’a anlatır.

.PNG - Açılımı "Portable Network Graphics" olan bu imaj formatı halen yaygın olarak kullanılmaktadır. Imajları yüksek oranda sıkıştırabilen bu format, görüntüde herhangi bir kayba sebep olmaz. Quickview, Internet Explorer, xırfanview gibi yazılımlar PNG uzantılı dosyaları gösterebilir.

.PPS - PowerPoint Slayt göserisi. Bir PowerPoint sunumunun (PPT) uzantısını PPS olarak değiştirirseniz dosyanın üzerine çift tıkladığınızda sunum otomatik olarak dönmeye başlar.

.PPT - PowerPoint sunum dosyaları PPT uzantısını taşır ve Microsoft PowerPoint uygulamasıyla açılabilir.

.PSD - Photoshop’un varsayılan imaj formatıdır.

.MOV, .QT - QuickTime dosyaları, Apple tarafından sunulan QuickTime uygulaması kullanılarak görüntülenebilir. Bu iki uzantıya sahip olan dosyalar, bir müzik parçası, video görüntüsü veya çevresel görüntü barındırabilir.

.RA, .RAM, .RM - Real Neworks (www.real.com) tarafından geliştirilmiş ses/video dosyalarıdır.

.RAR - Yüksek sıkıştırma oranı sağlayabilen bir sıkıştırma / arşivleme dosya türü, WinRaR kullanılarak açılabilir.

.RAW - Ham (işlenmemiş) görüntü formatıdır. İlgili makine üreticisinin sunduğu imaj işleme yazılımıyla açılıp, kullanılabilir bir imaj formatına çevrilmeleri gerekir.

.REG - Kayıt dosyası. Bu dosyaların üzerine çift tıkladığınızda içerisindeki bilgiler Windows Kayıt Defteri’ne (Regedit.exe) işlenecektir.

.RTF - Rich Text Format (Zengin metin biçimi). Microsoft tarafından hayata geçirilmiş, yazı tipi, renk ve vurgulama barındıran metin tabanlı dosyalar hazırlamanıza olanak tanıyan bir formattır.

.SIT - Apple Macintosh bilgisayarlarda kullanılan bir dosya sıkıştırma - arşivleme formatıdır. SIT dosyalarını açabilmek için sisteminizde Stuffit Expander (www.stuffit.com) uygulaması yüklü bulunmalıdır.

.SCR - Ekran koruyucu dosyalarıdr. Bu dosyaların çalıştırılabilir EXE, COM, MSI gibi dosyalardan farkları bulunmaz. Üzerlerine çift tıklayarak SCR dosyalarını çalıştırıbilirsiniz.

.SYS - Sistem dosyalarıdır.

.TAR - "Tape Archive" ifadesinin kısaltılmasından oluşan bu uzantı UNIW tabanlı işletim sistemlerinde kullanılır. TAR dosya formatında arşivlenip bir araya getirilen dosyalarda sıkıştırma işlemi gerçekleştirilmez. TAR dosyaları zaman zaman yardımcı uygulamalarla sıkıştırılarak .tar.gz, .tar.Z veya .tgz. gibi uzantılara kavuşurlar.

.THEME - Microsoft’un Windows 95’ten itiberen kullanmaya başladığı bu dosya uzantısı arayüz temasını değiştirebilen dosyalara eklenir.

.TIF, TIFF - Grafik dosyalarıdır. Photoshop, Irfanview gibi uygulamalar kullanılarak görüntülenebilirler.

.TMP - Geçici (Temporary) dosyalarıdır.

.TXT - ASCII standardı belirlenmiş karakterleri kullanan metin dosyalarıdır.

.WAB - "Windows Address Book" ifadesinin bir kısaltması olan WAB uzantısı, kısaltmadan anlaşılabileceği gibi adres defteri barındıran dosyaların sonuna eklenir. Outlook Express, WAB dosyalarını kullanan uygulamaların başında gelir. Herhangi bir WAB dosyasını açmak, içeriğini görüntülemek ve değiştirmek için üzerine çift tıklamanız yeterlidir.

.WAV - Herhangi bir sıkıştırma rutini barındırmayan ham ses dosyasıdır.

.WMF - Popüler bir vektörel grafik formatıdır. WMF dosyalarının sağladığı avantaj, vektörel olmasının sağladığı avantaj ile kaliteden ödrün vermeksizin istenilen büyüklükte kullanılabilmesidir. Hemen her grafik uygulaması bu formatı tanır.

.WRI - Karşılaşılması oldukça zor olan bir dosya formatıdır. RTF formatına benzeyen bir biçime sahip olan WRI dosyaları, Windows 3.1 ve NT 3.51 bünyesindeki Write uygulamasıyla hazırlanır. Wordpad, MS Word gibi popüler kelime işlemciler bu dosyaları açabilirler.

.XLS - Excel çalışma tablosu. Tahmin edilebileceği gibi Microsoft Excel uygulamasıyla oluşturulabilir ve açılabilir.

.Z - Unix’de kullanılan dosya sıkıştırma formatıdır. Bu dosya uzantısını taşıyan dosyaları açmak için 7 Zip veya benzeri ücretsiz bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

.ZIP - Sıkıştırılmış arşiv dosyasıdır. Çeşitli sıkıştırma uygulamaları tarafından oluşturulabilen ve açılabilen dosya türüdür. Windows Me ve üzeri işletim sistemleri ZIP dosyalarını açmak için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymazlar.


4 Temmuz 2008 15:40       Mesaj #2
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
$$$ Temporary file
.$$A OS/2 program file"
.$$F OS/2 database file"
.$$S OS/2 spreadsheet file"
.$D$ OS/2 planner file"
.$DB DBASE IV temporary file"
.$ED Microsoft C temporary editor file."
.$VM Microsoft Windows temporary file for virtual managers."
._DD Norton disk doctor recovery file."
._DM Nuts n Bolts disk minder recovery file."
.--- File used to backup sys, ini, dat, and other important files from Windows 3. 1 and above.
.0 File containing information on hard disk compressed with DoubleS pace.
.123 Spreadsheet file in Lotus 123.
.4th Source file in Forth.
.075 Ventura Publisher 75x75 dpi screen characters"
.085 Ventura Publisher 85x85 dpi screen characters"
.091 Ventura Publisher 91x91 dpi screen characters"
.096 Ventura Publisher 96x96 dpi screen characters"
.0B Pagemaker printer font LineDraw enhanced characters.
.1ST File used by some software manufacturers to represent a file that" should be read first before starting the program.
.2GR File used in Windows 3.x to display the graphics on older 286 and" 386 comput ers.
.386 Virtual machine support files for the 386 enhanced mode."
.3GR File used in Windows 3.x to display the graphics on later 386, 486 and Pentium computers.
.4SW 4DOS Swap file"

AAAA

.A A program file or UNIX library
.A3W MacroMedia Authorware 3.5 file"
.ABK Autobackup file used with Corel Draw 6 and above." .ABR Brush file for Adobe Photoshop"
.ACT Adobe Photoshop Color table file."
.AD After Dark file.
.ADF Adapter description files."
.ADM After Dark screen saver module."
.ADR After Dark randomizer"
.AI Adobe Illustrator file.
.AIF Auto Interchange File Format (AIFF) Audio file."
.ANI Windows 95 / Windows 98 / Windows NT animated mouse cursor file."
.ANS ANSI text file."
.ARJ Compressed file can be used with Winzip / Pkzip."
.ASC ASCII Text file"
.ASF Sort for Advanced Streaming Format, file developed by Microsoft." The .ASF file is generally a movie player and can be open with software such as Windows Media Player.
.ASP Microsoft FrontPage Active Server Pages. To open these files use" your internet browser.
.AVI Windows Movie file."
.ad screensaver file in After Dark.
.ada Source file in Ada.
.ai vector graphic file in Adobe Illustrator.
.aif See .aiff.
.aifc See .aiff.
.aiff Audio file in the Apple Audio Interchange Format originally used on Apple and Silicon Graphics (SGI) computers.
.ani Animated cursor file in Microsoft Windows 9x and Windows NT.
Animation file.

.aol File related to America Online.
.aps Source file in Microsoft Visual C++.
.arc Archive file compressed with ARC.
.arj Archive file compressed with ARJ.
.asc ASCII text file.File encrypted with PGP (Pretty Good Privacy).

.asf File in Microsoft Advanced Streaming Format.
.asm Source file in Assembler.
.asp File in Active Server Page format, generally found on the World Wi de Web.
.atm File in Adobe Type Manager.
.au S ound file, generally on UNIX systems or the World Wide Web.

BBBBB

.BAK Backup file used for important windows files usually used with th e System.ini and the Win.ini.
.BAS QBasic program and or Visual Basic Module.
.BAT Batch file that can perform tasks for you in dos, like a macro.
.BFC Microsoft Windows 95 / Windows 98 Briefcase file.
".BG " Backgammon game file.
.BIN Translation tables for code pages other than the standard 437.
.BK2 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK3 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK4 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK5 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK6 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK7 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK8 Word Perfect for Windows Backup file"
.BK9 Word Perfect for Windows Backup file"
.BMP Graphical Bit Mapped File used in Windows paintbrush."
.BNK Sim City Backup"
.BPS Microsoft Works Word Processor File."
.BPT Corel Draw Bitmap master file"
.BV1 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV2 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV3 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV4 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV5 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV6 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV7 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV8 Word Perfect for Windows Backup file"
.BV9 Word Perfect for Windows Backup file"
.BWP BatteryWatch pro file."
.bac See .bak.
.bak Backup file.
.bas Source file in Basic.
.bat Batch program file.
.bfc Briefcase file in Microsoft Windows 9x.
.bin Archive file compressed with MacBinary.binary file.
.bk see .bak.
.bmk Bookmarked file.
.bmp Raster graphics file stored in bitmap format.
.box Mailbox file in Lotus Note

CCCCC

.C c file used with the C programming language.
.CAB Cabinet file used in Windows 95 and Windows 98 that contains all" the windows files and drivers. Information about how to extract a .CAB file can be found on document CH000363.
.CAL Windows Calendar, Supercalculator4 file or Supercal spreadsheet."
.CBL COBOL Program File"
.CBT Computer Based Training files."
.CDA CD Audio Player Track."
.CDR Corel Draw Vector file."
.CFB Comptons Multimedia file"
.CFG Configuration file"
.CFL Corel flowchart file"
.CFM Corel FontMaster file / Cold Fusion Template file / Visual dBASE" windows customer form
.CHK Scandisk file which is used to back up information that scandisk" has found to be bad, found in C root. Because the information within these files are corrupted or reported as bad by Scandisk it is perfectly fine to delete these files, providing you are currently not missing any information. Additional information about scandisk can be found on our scandisk page.
".CL " Generic LISP source code.
.CL3 Easy CD Creator layout file."
.CL4 Easy CD Creator layout file."
.CLA Java Class file."
.CLG Disk catalog database"
.CLK Corel R.A.V.E. animation file."
.CLL Crick software clicker file"
.CLO Cloe image"
.CLP Windows Clipboard / Quattro Pro clip art / Clipper 5 compiler scr" ipt
.CLR WinEdit Colorization word list / 1st reader binary color screen i" mage / Phot Styler color definition
.CLS Visual Basic Class module / C++ Class definition"
.CMD Windows Script File also OS/2 command file."
.CMV Corel Movie file."
.CNT Help file (.hlp) Contents (and other file contents)"
.CPL Windows 95 / Windows 98 / Windows NT control panel icons."
.CNE Configuration file that builds .COM files."
.CNF Configuration file."
.COB COBOL source code file."
.COD FORTRAN Compiler program code"
.COM File that can be executed."
.CPE Fax cover page file"
.CPI Code Page Information or Microsoft Windows applet control panel file
.CPP C++ source code file."
.CRD Windows Card file."
.CSV Comma-Separated Variable file. Used primary with databases and spreadsheets/ Image file used with CopuShow
.CUR Windows Mouse Cursor."
.CVS Canvas drawing file"
.CXX C++ program file or Zortech C++ file"
.c source file in C.
.c++ Source file in C++.
.cab Microsoft cabinet file—multiple files compressed into one and extractable with the extract.exe utility.
.cas Comma-delimited ASCII text file.
.cb clean boot file in Microsoft Windows.
.cbl Source file in Cobol.
.cca E-mail message in Lotus cc:mail.
.cda CD audio track.
.cdf File in Microsoft Channel Definition Format.File in Common Data Format.
Zeb.biz - Bizzz - Biz Böyleyiz...
.cdi File in Phillips Compact Disk Interactive format.
.cdr Vector graphics file in CorelDraw.
.cgi File containing Common Gateway Interface scripts, generally for use on the World Wide Web.
.cgm Vector graphics file in Computer Graphics Metafile format.
.chk Portions of unidentifiable files saved in Windows by the Disk Defr agmentor or ScanDisk utilities.
.chm File containing compiled HTML.
.cil Microsoft Clip Gallery download package.
.clas s Class file in Java.
.clp Temporary file created by Microsoft Windows Clipboard utility.
.cmd Command file in Windows NT, OS/2, MS-DOS, and CP/M.
.cmf File in Corel Metafile.
.cob Source file in Cobol.
.com Command file or program.
.cpl Control Panel file in Microsoft Windows 9x.
.cpp Source file in C++.
.crt Certificate file.
.css Cascading Style Sheet file, generally used in conjunction with Web sites.
.csv Comma-delimited text file.
.ct G raphics file in Paint Shop Pro.
.cur Cursor file in Windows.
.cxx Source file in C++.

DDDDD

.DAT Data file, generally associated or extra data for a program to use.
.DB Paradox database file / Progress database file
.DB2 dBase II file"
.DBC Microsoft Visiual Foxpro database container"
.DBF dBase II,III,III+,IV / LotusWorks database."
.DBK dBase databse backup / Orcad schematic capture backup file"
.DBM Cold Fusion template"
.DBO dBase IV compiled program file"
.DBQ Paradox memo"
.DBT dBase database text file"
.DBV Flexfile memo field file"
.DBW DataBoss database file"
.DBX Database file / DataBeam Image / MS Visual Foxpro Table"
.DEV Device Driver"
.DIF Document Interchange Format; VisiCalc"
.DLL Dynamic Link Library; Allow executable code modules to be loaded" on demand,linked at run time, and unloaded when not needed. Windows uses these files to support foreign languages and international/nonstandard keyboards.
.DMO Demo file"
.DMP Dump file"
.DMD Visual dBASE data module"
.DMF Delusion/XTracker Digital Music File"
.DMO Demo file"
.DMP Dump file"
.DMS Compressed archive file"
.DOC Microsoft Word Windows/DOS / LotusWorks word processor Windows/DOS /PF S:First Choice Windows/DOS DOT MS Word Windows/DOS.
.DOS Text file and DOS Specification Info"
.DOT Microsoft Word Template (Macro)."
.DRV Device driver files that attach the hardware to Windows. The different drivers are system, keyboard, pointing devices, sound, printer/ plotter, network, communications adapter.
.DRW Micrografx draw/graph files."
.DT_ Macintosh Data File Fork"
.DTA Data file"
.DTD SGML Document definition file"
.DTF Q&A database"
.DTM DigiRekker module"
.DTP SecurDesk! Desktop / Timeworks Publisher Text Document / Pressworks Template file
.DUN Dialup Networking exported file."
.DX Document Imaging file / Digital data exchange file
.DXB Drawing interchange binary file"
.DXF Autocad drawing interchange format file"
.DXN Fujitsu dexNet fax document"
.DXR Macromedia director projected movie file"
.DYN Lotus 1-2-3 file"
.DWG AutoCad Drawing Database"
.dat Data file.
.dbf Database in dBASE and FoxPro.
.dcr Multimedia file in Macromedia Shockwave.
.dib Graphics file in Device Independent Bitmap format.
.dif File in Data Interchange Format.
.dll Dynamic-link library file.
.doc Document file in Microsoft Word.In the past, document file in Adobe FrameMaker or WordStar.Document file formatted for a word processor.
.dos MS-DOS–related files in Microsoft Windows 9x.
.dot Document template in Microsoft Word.
.drv Device driver.
.dtd Document Type Definition file in SGML or XML.
.dtp Document file in Microsoft Publisher or PublishIt!
.dv video file.
.dvi Document file in TEX Device Independent File format.

EEEEE

.EEB Button bar for Equation Editor in Word Perfect for Windows"
.EFT CHIWRITER high resolution screen characters"
.EGA EGA screen characters for Ventura Publisher"
.ELG Event List text file used with Prosa"
.EMS Enhanced Menu System configuration file for PC Tools"
.EMU IRMA Workstation for Windows emulation"
.ENC ADW Knowledge Ware Encyclopedia"
.END Corel Draw Arrow Definition file"
.ENG Sprint dictionary file engine"
.ENV Word Perfect for Windows environment file."
.EPG Exported PaGe file used with DynaVox"
.EPS Encapsulated Postscript, with embedded TIFF preview images."
.EQN Word Perfect for Windows Equation file"
.ERD Entity Relation Diagram graphic file"
.ERM Entity Relation Diagram model file"
.ERR Error log file"
.ESH Extended Shell Batch file"
.EVT Event file scheduler file for PC Tools"
.EX3 Device driver for Harvard graphics 3.0"
.EXC QEMM exclude file from optimization file or Rexx program file"
.EXE Executable file."
.EXT Extension file for Norton Commander"
.emf File in Enhanced Windows Metafile format.
.eml Mail message in Microsoft Outlook Express.
.eps Encapsulated PostScript file.
.exe Executable program or file.

FFFFF

.FDF Adobe Acrobat Forms Document."
.FF AGFA CompuGraphics outline font description.
.FFA Microsoft Fast Find file."
.FFF GUS PnP bank / defFax fax document"
.FFL Microsoft Fast Find file / PrintMaster Gold form file"
.FFO Microsoft Fast Find file"
.FFT DCA/FFT final form text"
.FFX Microsoft Fast Find file"
.FON Font files to support display and output devices."
.FR3 dBase IV renamed dBase III+ form"
.FRF FontMonger Font"
.FRG dBase IV uncompiled report"
.FRK Compressed zip file used with Apple Macinotsh computers."
.FRM Form file used with various programs / Microsoft Visual Basic Form / FrameMaker document / FrameBuilder file / Oracle executable form / Word Perfect Merge form / DataCAD symbol report file
.FRO dBase IV compiled report / FormFlow file"
.FRP PerForm Pro Plus Form"
.FRS WordPerfect graphics driver"
.FRT FoxPro report file"
.FRX Microsoft Visual basic binary form file / FoxPro report file"
.FRZ FormFlow file"
.F source file in Fortran.
.F77 Source file in Fortran 77.
.F90 Source file in Fortran 90.
.fax Fax file in many Fax programs.
.fdf File in Adobe Acrobat Forms.
.fla Movie file in Macromedia Flash.
.fli Animation file in AutoDesk FLIC file.
.flf Device driver in OS/2.
.fm document file in Adobe FrameMaker.
.fon System font file in Windows.
.for Source file in Fortran.
.fp file in FileMaker Pro.
.fpt See .fp.
.frm Document file in Adobe FrameMaker.

GGGGG

.GIF CompuServe Graphics Interchange Format."
.GR2 286 grabbers that specify which font to use with DOS and Windows."
.GR3 386 grabbers that specify which font to use with DOS and Windows."
.GRA Microsoft Flight simulator graphics file"
.GRB Microsoft MS-DOS shell monitor"
.GRF Micrografx draw/graph files."
.GRP Microsoft Program Group."
.GZ Compressed Archive file for GZip
.gid Index file in Windows 9x.
.gif Raster image file in GIF format.
.giff See .gif.
.gtar UNIX archive file compressed in GNU tar utility.
.gz uNIX archive file compressed by gzip.
.gzip See .gz.

HHHHH

.HBK Mathcad handbook file"
.HDL Procomm Plus alternate download file listing"
.HDR Procomm Plus message header"
.HDX Help index"
.HEX Hex dump"
.HFI GEM HP font info"
.HGL HP graphics language graphic"
.HH C++ Header
.HHH Precompiled Header for Power C"
.HHP Help data for Procomm Plus"
.HLP Files that contain the Help feature used in windows, cannot be read from DOS .
.HQX Apple Macintosh Binhex text conversion file."
.HSQ Data files associated with the Qaz Trojan."
.HSS Photoshop Hue/Saturation information."
.HST History file / Procomm Plus History File / Host file."
.HTA Hypertext Application (run applications from HTML document)."
.HTM Web page files containing HTML or other information found on the" Internet.
.h header file.
.hdf File in Hierarchical Data Format.
.hex File encoded with Macintosh BinHex utility.
.hlp Help file in Microsoft Windows.
.hqx File encoded with BinHex utility.
.htm See .html.
.html HTML file, most commonly used as a Web page.

IIIII

.ICA Citrix file / IOCA graphics file"
.ICB Targa Bitmap"
.ICC Kodak printer image"
.ICE Archive file"
.ICL Icon library file"
.ICM Image Color Matching profile file"
.ICN Microsoft Windows Icon Manager."
.ICO Microsoft Windows Icondraw / Icon."
.ID Disk identification file.
.IDB Microsoft developer intermediate file, used with Microsoft Visual" Studio
.IDD MIDI instruments definition"
.IDE Integrated Development Environment configuration file"
.IDF MIDI instruments drivers file"
.IDQ Internet data query file"
.IDX Index file"
.IFF IFF/LBM (Amiga) used by Computer Eyes frame grabber."
.IMG GEM/IMG (Digital Research) or Ventura Publisher bitmap graphic"
.INF Information file that contains customization options."
.INI Files that initialize Windows and Windows apps."
.IPF Installer Script File / OS/2 online documentation for Microsoft source files .
.ISO Compressed file used for an exact duplicate of a CD. .ISO files can be extracted or opened such programs as Win Image that can be found on our shareware download section.
.IWA IBM Writing Assistant Text file."
.ico Icon file in Microsoft Windows 9x.
.iff Image or sound file in IFF format.data file on Amiga systems.

.imag e Image file in Macintosh Disk Image format.
.inf Device information file, which contains scripts used to control hardware operations.
.ini In MS-DOS and Windows 3.x, an initialization file, which contains user preferences and startup information about an application program.
.ins File containing InstallShield install script.
.isu File containing InstallShield uninstall script.

JJJJJ

.JAS Graphic"
.JPG Graphic commonly used on the Internet and capable of being opened by most modern image editors.
.JS JavaScript file.
.JSB Henter-Joyce Jaws script binary file"
.JSD eFAX jet suite document"
.JSE JScript encoded script file"
.JSH Henter-Joyce Jaws script header file"
.JSL PaintShop pro file"
.JSM Henter-Joyce Jaws script message file"
.JSP Java server page"
.JSS Henter-Joyce Jaws script source file"
.JT JT fax file
.JTF JPEG tagged Interchange format file"
.JTK Sun Java toolkit file"
.JTP JetForm file"
.JW Justwrite text file
.JWL Justwrite text file library"
.JZZ Jazz spreadsheet"
.jas Image file in JAS format.
.jav See .java.
.java Source file in Java.
.jff See .jpg.
.jfif See .jpg.
.jpe See .jpg.
.jpeg See .jpg.
.jpg Graphic image file encoded in the JPEG File Interchange Format.
.js source file in JavaScript.

KKKKK

.KAR Karaoke File used with some audio players."

LLLLL

.l source file in LISP.
.late x Text file in LaTeX.
.lha Archive file compressed with LZH.
.lib Library file in many programming languages.
.lnk Shortcut file in Windows 9x and Windows NT 4.
.log Log file.
.lsp Source file in LISP.
.lzh See .lha.
.LGC Program Use Log File (for Windows Program Use Optimization)."
.LGO Contains the code for displaying the screen logo."
.LOG Contains the process of certain steps, such as when running scand" isk it will usually keep a scandisk.log of what occurred.
.LNK HTML link file used with Microsoft Internet explorer."
.LWP Lotus Wordpro 96/97 file."

MMMMM

.MAC Macintosh macpaint files."
.MBX Microsoft Outlook Express mailbox file."
.MD Compressed Archive file
.MDA Microsoft Access Add-in / Microsoft Access 2 Workgroup."
.MDB Microsoft Access Database / Microsoft Access Application."
.MDE Microsoft Access Database File"
.MDF Menu definition file"
.MDL Digitrakker Music Module / Rational Rose / Quake model file"
.MDM Telix Modem Definition"
.MDN Microsoft Access Blank Database Template"
.MDP Microsoft Developer Studio Project"
.MDT Microsoft Access Add-in Data"
.MDW Microsoft Access Workgroup Information"
.MDX dBase IV Multiple Index"
.MDZ Microsoft Access Wizard Template"
.MEB WordPerfect Macro Editor bottom overflow file"
.MED WordPerfect Macro Editor delete save / OctaMed tracker module"
.MEM WordPerfect Macro Editor macro / Memory File of variables"
.MID Midi orchestra files that are used to play with midi sounds builtwithin the sound card.
.MIX Power C object file / Multiplayer Picture file (Microsoft Photodraw 2000 & Microsoft Picture It!) / Command & Conquer Movie/Sound file
.MOD Winoldap files that support (with grabbers) data exchange between DOS apps and Windows apps.
.MOV File used with Quick Time to display a move."
.MP1 MPEG audio stream, layer I"
.MP2 MPEG audio stream, layer II"
.MP3 MPEG audio stream, layer III; High compressed audio files generally used to record audio tracks and store them in a decent sized file available for playback. See our MP3 page for additional information.
.MPG MPEG movie file."
.MSN Microsoft Network document / Decent mission file" Zeb.biz - Bizzz - Biz Böyleyiz...
.MTF Windows metafile."
.MTH Derive Math file"
.MTM Sound file / MultiTracker music module"
.MTV Picture file"
.MTW Minitab data file"
.MU Quattro menu
.MUL Ultima Online game"
.MUP Music publisher file"
.MUS Audio file"
.MVB Database file / Microsoft multimedia viewer file"
.MVE Interplay video file"
.MVF Movie stop frame file"
.MWP Lotus Wordpro 97 smartmaster file"
.MXD ArcInfo map file"
.MXT Microsoft C Datafile"
.MYD Make your point presentation file."
.mak Project file in Microsoft Visual Basic or Microsoft Visual C++.
.man Manual page in UNIX.
.mbox Mailbox file in BSD UNIX.
.mbx Address file in Microsoft Outlook.
mailbox file in Eudora.

.mcw Document file in Microsoft Word for the Macintosh.
.mdb Database in Microsoft Access.
.mic Image file in Microsoft Image Composer.
.mid Music file in MIDI format.
.midi See .mid.
.mime File encoded in MIME format.
.moov Video file in Apple QuickTime.
.mov See .moov.
.movi e See .moov.
.mp2 Audio file compressed and encoded according to the MPEG Audio Laye r-2 standard.
.mp3 Audio file compressed and encoded according to the MPEG Audio Laye r-3 standard.
.mpe See .mpg.
.mpeg See .mpg.
.mpg Compressed video and audio file in MPEG format.
.mpp Graphics file in CAD format.
file in Microsoft Project.

.msg E-mail message in Microsoft Outlook.

NNNNN

.N64 Nintendo 64 Emulator ROM image."
.NA2 Netscape Communicator address book."
.NAB Novell Groupwise address book"
.NAP Napster Music security definition file."
.NDF NeoPlanet Browser file"
.NDX Indexed file for most databases."
.NES Nintendo Entertainment system ROM image."
.NIL Norton guide online documentation"
.NGF Enterasys Networks NetSight file."
.NHF Nero HFS-CD compilation or a general Nero file"
.NIL Norton icon lybrary file."
.NLB Oracle 7 data file"
.NLD ATI Radeon video driver file,"
.NMI SwordSearcher file."
.NON LucasArts Star Wars - Tie fighter mouse options file."
.NOW Extension commonly used for readme text files."
.NRA Nero Audio CD file."
.NRB Nero CD-ROM boot file."
.NS2 Lotus Notes 2 database,"
.NS5 Lotus Notes Domino file,"
.NSO NetStudio easy web graphics file."
.NT Windows NT startup file.
.NUM File used with some Software Manufactures to store technical supp" ort numbers or other phone numbers, should be readable from DOS and or Windows.
.ncb File in Microsoft Developer Studio.
.ncf Command file in Novell NetWare.
.ncf Temporary file created by Microsoft Windows clipboard utility.
.net Network configuration file.
.news rc Setup file for UNIX-based newsreaders.
.nlb Data file in Oracle 7.
.nlm Module file in Novell NetWare.
.nsf Database in Lotus Notes.
.nws News message file in Microsoft Outlook Express.

OOOOO

.OCA Control Typelib Cache."
.OCX Object Linking and Embedding (OLE) control extension."
.OLB Object library"
.OLD Used for backups of important files incase they are improperly updated or deleted.
.OLE Object Linking and Embedding object file"
.OLI Olivetti text file"
.ORI Original file."
.obd File in Microsoft Office Binder.
.ocx Microsoft OLE control.
.ole Microsoft OLE object.
.opt See .ncb.

PPPPP

.PAB Personal Address Book, file used with Microsoft Outlook."
.PB WinFax Pro phone book file
.PBD PowerBuilder dynamic library / Faxit phone book file"
.PBF Turtle Beach Pinnacle bank file"
.PBK Microsoft phonebook file"
.PBL PowerBuilder library file"
.PBM UNIX portable bitmap fuke"
.PBR PowerBuilder resource"
.PBI Profiler binary input file"
.PBM PBM portable bit map graphic"
.PBO Profiler binary output"
.PBT Profiler binary table"
.PCX Microsoft Paint & PC Paintbrush Windows/DOS."
.PDA Bitmap graphic file"
.PDB TACT data file"
.PDD Adobe PhotoDeluxe Image."
.PDF Adobe Acrobat Reader file which can only be read by Adobe Acrobat" (to get file downloaded Adobe Acrobat from our Download Page.
.PDL Borland C++ project description language file."
.PDS Graphic file / Pldasm source code file."
.PDV Paintbrush printer driver."
.PDW Professional Draw document."
.PIC Picture / Viewer Frame Class."
.PIF Program Information File that configures a DOS app to run efficie" ntly in windows.
.PJF Paintjet soft font file."
.PL Harvard palette file / PERL program file
.PL3 Harvard chart palette"
.PLB Foxpro library / LogoShow Screensaver file"
.PLC Lotus Add-in"
.PLD PLD2 source file"
.PLG REND386 / AVRIL file"
.PLI Oracle 7 data description"
.PLL Prelinked library"
.PLM DisorderTracker2 module"
.PLN WordPerfect spreadsheet file"
.PLR Descent Pilot file"
.PLS WinAmp MPEG playlist file / DisorderTracker 2 Sample file / Shoutcast file / MYOB data file
.PLT AutoCAD HPGL vector graphic plotter file / Gerber sign-making software file/ Betley's CAD Microstation driver configuration for plotting
.PLY Autodesk polygon"
.PP Compressed archive file.
.PP4 Picture Publisher."
.PP5 Picture Publisher."
.PPA Power Point Add-in."
.PPB WordPerfect Print preview button bar."
.PPD PostScript Printer description."
.PPF Turtle Beach Pinnacle program file."
.PPI Microsoft PowerPoint graphic file."
.PPL Harvard (now Serif) Polaroid Palette Plus ColorKey Driver."
.PPM PBM Portable Pixelmap Graphic."
.PPO Clipper Preprocessor Output."
.PPP Serif PagePlus Publication."
.PPS Microsoft PowerPoint Slideshow."
.PPT Microsoft PowerPoint presentation."
.PPX Serif PagePlus publication."
.PPZ Microsoft PowerPoint Packaged Presentation."
.PS2 File to support the Micro Channel Architecture in 386 Enhanced mode.
.PSD Adobe Photoshop image file."
.PST Post Office Box file used with Microsoft Outlook usually mailbox.pst unlessnamed otherwise.
.PWA Password agent file."
.PWD Password file."
.PWF ProCite Workforms"
.PWL Password file used in Windows 95 and Windows 98 is stored in the Windows directory.
.PWP Photoworks image file"
.PWZ PowerPoint wizard"
.p source file in Pascal.
.p65 Document file in PageMaker 6.5.
.pab Address book file in Microsoft Outlook.
.pcd Image file in Kodak Photo-CD.
.pcl File in Hewlett-Packard Printer Control Language.
.pcx Bitmapped image file in PC Paintbrush.
.pdf Document file encoded in Adobe Portable Document Format.
.pgp File encrypted in PGP (Pretty Good Privacy).
.pic Image file in PC Paint format.
See . pict.

.pict Image file in the Macintosh PICT.
.pl source file in Perl.
source file in Prolog.

.png Bitmap image file in PNG format.
.pps Image file in Paint Shop Proslide show file in Microsoft PowerPoint.

.ppt Presentation file in Microsoft PowerPoint.
.prc Text or program file for 3Com PalmPilot.
.prg File in Microsoft FoxPro, Ashton-Tate dBase, or CA Clipper.
.ps postScript printer file.
.psd Image file in Adobe PhotoShop.
.pst Personal File Folder file in Microsoft Outlook.
.pub Document file in Ventura Publisher, Adobe PageMaker, or Microsoft Publisher.
.pwd Document file in Microsoft Pocket Word for handheld and palm-size computers.
.pwl Password file in Microsoft Windows 9x.
.pxl Spreadsheet file in Microsoft Pocket Excel for handheld and palm-s ize computers.

QQQQQ

.QIC Windows backup file"
.QT Quick Time Movie File
.QXD Quark Express file"
.QXL Quark Xpress element library"
.QXT Quark Xpress template file"
.qic Backup file in Microsoft Backup.
.qif See .qti.
.qt see .qtm.
.qti Image file in Apple QuickTime.
.qtif See .qti.
.qtm Movie file in Apple QuickTime.
.qts See .qti.
.qtx See .qti.
.qxd Document file in QuarkXPress.

RRRRR

.ra sound file in RealAudio.
.ram Metafile in RealAudio.
.ras Raster image bitmap on Sun systems.
.rast See .ras.
.raw Bitmap file in RAW format.
.rdf Resource Description Framework file in XML.
.rgb See .raw.
.rif Bitmap file in RIFF format.
.riff See .rif.
.rle Bitmap file in RLE compression scheme.
.rm V ideo file in RealAudio.
.rtf Document file in Rich Text Format.
.RA Real Audio file.
.RAM Real Audio file."
.RAR Compressed file similar to .ZIP uses different compression program to extract. See our recommended download page for a program that can be used to extract .RAR files.
.RAS File extension used for raster graphic files."
.RD1 Descent registered level file"
.RD3 Ray Dream designer graphics file / CorelDraw 3D file"
.RD4 Ray Dream designer graphics file"
.RD5 Ray Dream designer graphics file"
.RDB TrueVector rules database"
.RDF Resource description framework file / Chromeleon report definition
.RDL Descent registered level file / RadioDestiny radio stream"
.RDX Reflex data file"
.REC Sound file used with Windows Sound Recorder."
.RLE Microsoft Windows Run Length Encoded (Run Length Encoded (bitmap format) file that contains the actual screen logo).
.RMI Microsoft RMID sound file."
.RPB Automotive diagnostic file."
.RPD Rapidfile database"
.RPM Red Hat Package Manager / RealMedia Player file."
.RPT Various Report file"
.RTF Rich Text Format file"
.RWZ Microsoft Outlook rules wizard file"

SSSSS

.SAV File that usually contains saved information such as a saved game"
.SC2 Maps used in Sim City 2000."
.SCP Dialup Networking script file."
.SCR Source files for the .INI files, or sometimes may be used as screen savers.
.SD Sound Designer I audio file
.SD2 Sound Designer II flattened file / Sound Designer II data fork file / SAS database file
.SDA StarOffice drawing file / SoftCuisine data archive"
.SDC StarOffice spreadsheet"
.SDD StarOffice presentation"
.SDF Standard data format file / Schedule data file / System file format / Autodesk mapguide spatial data file
.SDK Roland S-series floppy disk image"
.SDL SmartDraw library"
.SDN Small archive"
.SDR SmartDraw drawing"
.SDS StarOffice chart file / Raw MIDI sample dump standard file"
.SDT SmartDraw template"
.SDV Semicolon divided value file"
.SDW Sun Microsystems StarOffice file document file similar to the Microsoft Office .DOC file.
.SDX MIDI sample dump standard files compacted by SDX"
.SEA Short for Self Extracting Archive. Compressed file used with the" Macintosh.
.SH Archive file
.SH3 Harvard (now Serif) presentation file"
.SHB Corel Background file"
.SHG Hotspot Editor Hypergraphic"
.SHK Macintosh Compressed Archive file"
.SHM WordPerfect Shell Macro"
.SHP 3D Studio Shapes File / other 3D related file"
.SHR Archive file"
.SHS Shell scrap object file"
.SHW Corel presentation / WordPerfect Slide Show / Show File"
.SLK Multiplan file."
.SND Sound Clip file / Raw unsigned PCM data / AKAI MPC-series sample/ NeXT sound / Macintosh sound resource file
.SNG MIDI song"
.SNM Netscape Mail"
.SNO SNOBOL program file"
.SNP Snapview snapshot file"
.SUM Summary file."
.SWF Macromedia Flash file."
.SWP Extension used for the Windows Swap File usually Win386.Swp. Thisfile is required by Windows and generally can grow very large in size sometimes up to several hundred megs. This file is used to swap information between currently running programs and or memory. If this file is deleted from the computer Windows will be unable to load and will need to be reinstalled.
.SYS System and peripheral drivers."
.s source file in Assembler.
source file in Scheme.
.sam Document file in Lotus Ami Professional.
.sav Saved file in many games.
saved backup file.

.scc File in Microsoft SourceSafe.
.scd File in Microsoft Schedule+.
.scr Screensaver file in Microsoft Windows.
.sea Self-extracting Macintosh archive file compressed with StuffIt.
.set File set in Microsoft Backup.
.sgm File in SGML.
.sgml See .sgm.
.shtm l File in HTML format that has SSI (server side includes).
secure file in HTML.

.sig Signature file for e-mail or Internet newsgroup use.
.sit Macintosh archive file compressed with StuffIt.
.sm source file in Smalltalk.
.snd Interchangeable sound file format used on Sun, NeXT, and Silicon Graphics com puters, consisting of raw audio data preceded by a text identifier.
sound resource file on the Macintosh.

.spl File in Macromedia Shockwave Flash.
.sql Query or report file in SQL.
.stm See .shtml.
.sun Raster graphics file in Sun systems.
.swa Audio file in Macromedia Shockwave.
.swf File in Macromedia Shockwave Flash.
.swp Swap file in Microsoft Windows.
.sys System configuration file.

TTTTT

.TDF Trace Definition File used with OS/2"
.TGA Targa file"
.TIF Tag Image Format that includes most 24-bit color."
.TLB Remote automation truelib files / OLE type library / Visual C++ type library
.TLD Tellix file"
.TLE NASA two-line element set"
.TLP Microsoft project timeline fie"
.TLT Trellix web design file"
.TLX Trellix data file"
.TMP Temporary files."
.TRM Windows Terminal."
.TXT Text file that can be read from windows of from DOS by using the Edit, Type,or Edlin.
.tar Uncompressed UNIX archive in tar format.
.taz UNIX archive file in Gzip or tar format.
.tcl Source file in TCL.
.tga Bitmap file in Targa format.
.tif Bitmap images in TIFF format.
.tiff See .tif.
.tmp Temporary file in Windows.
.tsv Tab separated values file.
.ttf TrueType font file.
.txt ASCII text file.

UUUUU

.UNI MikMod (UniMod) format file / Forcast Pro data file"
.UNK Unknown file type, sometimes used when a file is received that cannot be identified
.UNX Text file generally associated with UNIX."
.URL File used with some browsers such as Internet Explorer linking you to different web pages. Internet Shortcut.
.udf Database file in Microsoft Windows NT.
.uri File containing list of URIs.
.url Shortcut file on the Internet for a URL.
.uu see .uud.
.uud Binary file that has been translated into ASCII format using uuencode.
.uue File that has been decoded from ASCII format back into binary format using uu decode.

VVVVV

.VB VBScript file
.VBA vBase file"
.VBD ActiveX file"
.VBE VBScript encoded script file"
.VBG Visual Basic group project file"
.VBK VisualCADD backup file"
.VBL User license control file"
.VBP Visual Basic project file"
.VBR Remote automation registration files"
.VBS Microsoft Visual Basic Script file for quick programs and in some" cases can be used as a virus file.
.VBW Visual Basic project workplace"
.VBX Visual Basic extension file"
.VBZ Wizard launch file"
.VC VisiCalc Spreadsheet file.
.VCD VisualCADD Drawing file."
.VCE Natural MicroSystems voice file."
.VCF vCard File / Vevi Configuration file."
.VCS Microsoft Outlook vCalander file."
.VCT FoxPro class library."
.VCW Microsoft Visual C++ workbench information file." Zeb.biz - Bizzz - Biz Böyleyiz...
.VCX FoxPro class library."
.VDA Targa bitmap"
.VDD Short for Virtual Device Driver. Additional information can be found here.
.VDO VDOScript file"
.VDX No such file extension - Likely you meant to .vxd" Zeb.biz - Bizzz - Biz Böyleyiz...
.VM Virtual Machine / Virtual Memory file.
.VMM Virtual Machine (Memory Manager) file."
.VMF Ventura font characteristics file / FaxWorks audio file"
.VMH
.VS2 Roland-Bass transfer file."
.VSD Visio drawing."
.VSL GetRight download list file."
.VSS Visio stencil."
.VST Video Template / Truevision Vista graphic / Targa Bitmap/"
.VSW Visio workspace file."
.VXD Windows system driver file allowing a driver direct access to the Windows Kernel, allowing for low level access to hardware.
.vbx Custom control in Microsoft Visual Basic.
.vda See .tga.
.vp document file in Ventura Publisher.
.vrm See .vrml.
soruce file in Visual ReXX.
.vrml A 3-D graphics file in VRML.
.vst Bitmap image file in Targa.
.vxd Virtual device driver in Microsoft Windows.

WWWWW

.WAB Microsoft Outlook Express personal address book."
.WAD File first found in IdSoftware games such as DOOM, Quake, as well" as most new games similar to these.
.WAV Sound files in Windows open and played with sound recorder."
.WB1 Quattro Pro Notebook"
.WB2 Quattro Pro Spreadsheet"
.WBF Microsoft Windows Batch File"
.WBK Wordperfect document / workbook"
.WBT Winbatch batch file"
.WCD Wordperfect macro token list"
.WCM Microsoft Works data transmission file / Wordperfect Macro"
.WCP Wordperfect product information description"
.WDB Microsoft Works database"
.WEB Web source code file"
.WFM dBASE Form object"
.WFN CorelDRAW font"
.WFX Winfax data file"
.WG1 Lotus 1-2-3 worksheet"
.WG2 Lotus 1-2-3 for OS/2 worksheet"
.WID Ventura publisher width table"
.WIN Foxpro - dBASE window file"
.WIZ Microsoft Publisher page wizard"
.WK1 Lotus 1-2-3 all versions / LotusWorks spreadsheet."
.WK3 Lotus 1-2-3 for Windows /Lotus 1-2-3 Rel.3."
.WKS Lotus 1-2-3 Rel lA,2.0,2.01, also file used with Microsoft Works."
.WLG Dr. Watson log file."
.WMA Windows Media Audio file."
.WMF Windows Metafile. Also see WMF dictionary definition."
.WMZ Windows Media Player theme package file."
.WPD WordPerfect Windows/DOS."
.WPG WordPerfect Graphical files Windows/DOS."
.WPM WordPerfect Macro file."
.WPS MS Works word processor Windows/DOS."
.WRI Windows Write."
.WRK Lotus 1-2 31.0,1.01,1.1/ Symphony 1,1.01."
.WRI Symphony l.1,1.2,2 / Microsoft Write file."
.wab E-mail file in Microsoft Outlook Express.
.wav Sound file stored in waveform (WAV) audio format.
.wmf Vector image file encoded as a Microsoft Windows Metafile.
.wp document file in Corel WordPerfect.
.wp6 Document file in Corel WordPerfect 6.x.
.wpd See .wp.
.wpg Graphic file in Corel WordPerfect.
.wps Document file in Microsoft Works.
.wri Document file in Microsoft Write.

XXXXX


.XIF Wang image file / Xerox image file"
.XLB Microsoft Excel File."
.XLS Microsoft Excel File."
.XM Sound file / Fast tracker 2 extended module
.XML Extensible markup language file."
.XNK Exchange shortcut"
.XOT Xnetech job output file"
.XPM X picsmap graphic"
.XQT SuperCalc macro sheet"
.XRF Cross Reference"
.XR1 Epic MegaGames Xargon File"
.XSL XML Style sheet"
.XSM LEXIS-NEXIS tracker"
.XTB LocoScript external translation table"
.XWD X Windows dump file"
.XWF Yamaha XG Works file"
.XXE Xxencoded file"
.XY XYWrite text file
.XY3 XYWrite text file"
.XY4 XYwrite IV document"
.XYP XYwrite III plus document"
.XYW XYwrite Windows 4.0 document"

YYYYY

.Y amiga YABBA compressed file archive
.Y01 Paradox index file"
.Y02 Paradox index file"
.Y03 Paradox index file"
.Y04 Paradox index file"
.Y05 Paradox index file"
.Y06 Paradox index file"
.Y07 Paradox index file"
.Y08 Paradox index file"
.Y09 Paradox index file"
.YUV Yuv graphics file"
.YZ YAC compressed file archive.

ZZZZZ

.z unIX file archive compressed with gzip.
.Z unIX file archive compressed with compress utility.
.zip Archive file compressed in ZIP format with PKZIP or WinZip.
.zoo Archive file compressed with zoo.
.Z compressed file that can hold thousands of files. To extract all the files Pkzip or Winzip will need to be used. UNIX / Linux users use the compress / uncompress command to extract these files.
.ZIP Compressed file that can hold thousands of files. To extract all the files Pkzip or Winzip will need to be used.

Cekirge13
11 Ağustos 2008 16:16       Mesaj #3
Cekirge13 - avatarı
Ziyaretçi
DLL açmak için resource hacker kullanılabiliyormuş: DLL-uzantili-dosya
Misafir
14 Temmuz 2011 13:20       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
.dd
.css
.d
.f
.g
.hhh
.eekm
.ders
bu uzantılar dum dosyaları acar !dosyanın ısmı ahmet mi ahmet.eekm yaparsan her seyi acar
Misafir
2 Kasım 2011 13:18       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
.sym uzantılı dosya için herhangi birşey yok
Misafir
2 Haziran 2012 16:28       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya .016 ve .025 uzantılı dosyalar ne işe yarıyo ?
6 Haziran 2013 13:29       Mesaj #7
ahmetseydi - avatarı
SMD Je Taime
Rar Nedir?
MsXLabs.org


winrar for free
RAR dosyası, daha az alan kaplamaları için sıkıştırılmış dosyalar içerir. RAR dosyaları tipik olarak .rar dosya adı uzantısını kullandıklarından bu şekilde anılırlar. RAR dosyası sıkıştırılmamış dosyalardan daha hızlı bir şekilde diğer bilgisayarlara aktarılabilir. Sıkıştırılmış bir RAR dosyasındaki dosyaları ayıklamak için, RAR dosyalarıyla çalışmak üzere tasarlanmış özel bir program kullanmanız gerekir.


RAR dosyalarına alternatif olarak Windows tarafından sıkıştırılıp açılabilen ZIP dosyaları kullanılabilir.


Rar Dosya Açıklaması:
Paket haline getirilmiş sıkıştırlmış dosyadır. Dosyalar tek parçalı olabileceği gibi internetten indirmek için bölünmüş olabilir. Rar dosyası r01, r02, r03 şeklinde sıralı olabilir.


WinRar programını indirmek için ;

WinRar 32 bit
WinRar 64 bit
sizin için uygun olanın üzerine tıklayın.


MsXLabs.org
Misafir
19 Nisan 2014 09:56       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşım .EXE bir kere bir installer (program kurucu)
.BAT bir kere komut aktifleştirilen ve açılması için sadece onu çalıştırabileceği programı aynı dosyaya koyarak çalışan Komut Belgesi'dir
sen bazılarını yanlış biliyon ortada Msn GrinDDD


Daha fazla sonuç:
dosya uzantıları

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç