Arama

Ali Erdemir

Güncelleme: 14 Nisan 2018 Gösterim: 411 Cevap: 0
Umutcan - avatarı
Umutcan
Ziyaretçi
14 Nisan 2018       Mesaj #1
Umutcan - avatarı
Ziyaretçi

Ali Erdemir

Ad:  Ali.Erdemir.JPG
Gösterim: 191
Boyut:  37.0 KB

(d. 2 Temmuz 1954)
Sponsorlu Bağlantılar
Türk bilim insanı.

Adana, Kadirli'de doğan Ali Erdemir, yüzey mühendisliği ve triboloji alanında uzmanlaşmış bir Türk malzeme bilimcisidir. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Bölümü'nden mezun oldu. İki yıl boyunca İskenderun Demir ve Çelik Şirketi'nde mühendis olarak çalıştıktan sonra doktora çalışmaları için ABD'ye gitti. Erdemir, 1982 ve 1986 yıllarında Georgia Institute of Technology'den malzeme mühendisliği ve malzeme bilimi ve mühendisliği alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Erdemir, askerlik görevini tamamladıktan sonra 1987 yılında Chicago Üniversitesi, ABD Enerji Bakanlığı tarafından işletilen Chicago yakınlarındaki Argonne Ulusal Laboratuvarı'nda metalurji asistanı olarak çalışmaya başladı. 1990'dan beri araştırmalarını malzeme bilimcisi olarak yürütmektedir.

Erdemir, ultra-sert, düşük sürtünmeli bir kaplamaya sürtünme testleri yaparak, yüzyılın teknolojik kayıtlarından birini kırdı. ABD'de yayınlanan birçok bilimsel derginin kapaklarında yer alan Erdemir'in icadı, sürtünme katsayısı rekorunu 20 kat kırdı. Kuru nitrojen atmosferinde test edildiğinde en düşük sürtünme katsayısını 0,001'den az gösteren bir karbon kaplama geliştirdi. Bu, karbon kaplamayı yaklaşık 0.04 katsayısı olan Teflon'dan 40 kat daha hızlı hale getirdi.

Hidrojen Depolayan Yapay Elmas


Erdemir’in geliştirdiği nano özellikli karbon elmas tabakada sürtünme katsayısının düşük, ısıya mukavemetin ise çok yüksek olduğu belirtiliyor. Prof. Erdemir, geliştirdiği maddenin yapay bir elmas gibi düşünülebileceğini ve aynen gerçek elmasın özelliklerine sahip olduğunu kaydetti. Buluş, nano yapı sayesinde katalitik amaçlar için de kullanılabilecek. Buluşun bir özelliğinin, hidrojen ve diğer gazların depolanmasına olanak vererek, yakıt hücrelerinde kullanılacak olan hidrojenin depolanmasını sağlamak olduğu bildirildi.

Karbür (karbon ile herhangi bir başka elementinin bileşmesinden oluşan madde) temelli kesici ve delici aletlerin uçlarının, geliştirilen bu teknoloji ile, hem yağlayıcı hem de ısıya çok dayanıklı bir hale dönüştürülmesi mümkün olacak. Ayrıca silikon karbürden yapılan ve her türlü su pompalarında kullanılan yatak yüzeylerinin, nano yapılı karbon tabakasına dönüştürülmesiyle, enerji tasarrufu sağlanabilecek. Uzay araçlarında kullanılan birçok cihaz daha uzun ömürlü olabilecek ve yağlayıcı hale getirilmesi mümkün olacak.

Ali Erdemir, sürtünme deneyleri sonucunda alana büyük katkılar sağlamış ve oldukça başarı kazanmıştır. Yaptığı deneyler nihayetinde keşifleri sayesinde Triboloji biliminde ünlenmiştir. Bu çalışmaları ile 1991, 1998, 2003 ve 2009 yıllarında R&D (Ar&Ge) ödüllerine layık görülmüştür.

Erdemir çeşitli profesyonel toplulukların üyesidir ve sürtünme, aşınma, malzeme ve kaplamaların yağlanması alanlarında 100'den fazla bilimsel makale yayınlamıştır. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi Eskişehir'de fahri doktora derecesine layık görüldü.

Derleme

Son düzenleyen perlina; 14 Nisan 2018 21:22
Biyografi Konusu: Ali Erdemir nereli hayatı kimdir.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

10 Nisan 2018 / Misafir Cevaplanmış
6 Şubat 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap
7 Haziran 2007 / P.u.S.u Müslümanlık/İslamiyet
25 Kasım 2012 / iceslush Soru-Cevap
26 Nisan 2018 / Misafir Cevaplanmış
Etiketler: Ali Erdemir