Arama

Donald Knuth

Güncelleme: 15 Ekim 2015 Gösterim: 2.370 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
19 Mart 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Donald Knuth
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu BağlantılarDonald Ervin Knuth (doğum tarihi: 10 Ocak 1938) Standfort Üniversitesi emekli profesörü ve yapmış olduğu çalışmalarla dünyaca tanınan ünlü bilgisayar bilimci olarak bilinir. Knuth The Art of Computer Programming (TAOCP) serisinin yazarıdır. Bu seriyi hayatı boyunca yaptığı en güzel çalışması olarak görmektedir.
Knuth algoritma analizi konusunda titiz ve dikkatlice çalışarak, bir çok matematik tekniği geliştirerek algoritma analizini daha sistematik hale getirmiştir ve bununla beraber 'Büyük O Gösterimi' (Big-O) olarak bilinen matematiksel gösteriminin daha popüler hale gelmesini sağlamıştır. Knuth, bunlar gibi daha sayılamayacak katkılarından dolayı algoritma analizi dalının “babası” olarak anılır.
Bunlara ek olarak, teorik bilgisayar bilimiyle ilgili bir kaç alt dalda daha katkıda bulunmuştur. Knuth, yazı karakterlerini dizme ve tertipleme işlevini yapan bir bilgisayar sistemi olan TeX'in mimarıdır. Bununla ilgili olarak, METAFONT adını verdiği fontları tanımlama dili ve çeviri yapan bir sistem bulmuştur. Son olarak bu konuda çalışmalarına “Computer Modern” olarak bilinen bir yazı biçimi seti tanımlamıştır.
Verimli yazar ve bilim adamı olan Knuth’un çalışmaları devam etmiştir. Knuth WEB/CWEB adında programlama sistemi dizayn ederek geliştirilmesi ve programcılar tarafından anlaşılması kolay olan verilen fonksiyon isimlerinin anlaşılabilir olduğu bir programlama şekli (literate programming) ortaya atarak programcıları ve bu konuda kendini geliştirmek isteyenleri teşvik etmiştir, işlerini kolaylaştırmıştır.

Eğitimi ve Akademik Çalışmaları
Donald Knuth, babasının küçük çapta bir matbaa işinin olduğu bunun yanında da öğrenimine devam ettiği Milwaukee Lutheranl Lisesi'nin de yer aldığı Milwaukee, Wisconsin'de dünyaya gelir. O, başarısından dolayı sürekli ödüller alan muhteşem bir öğrencidir. 8 yaşında katıldığı bir yarışmayı kazanır ve yarışmanın ödülü olarak okuduğu okula bir televizyon seti hediye edilir, bunun yanında da sınıfındaki herkese büyük şekerler verilir.
İlk başta fizik bölümünü seçmesine rağmen daha sonra matematik bölümüne geçmeye karar verir ve 1960'da ilk bilim derecesini elde eder. Çalışmayı düşündüğü fakülteden çok iyi bir master derecesi ile mezun olarak, yaptığı çalışmalarından ve derecesinden dolayı bilim ödülünü almaya hak kazanır.
Yazdığı bir roman Walter Cronkite tarafından Newsweekte yayınlanır. Knuth, eğitimini sürdürürken bir yandan da farklı bilgisayarlar için onlara bir nevi rehber olucak Compile adında bir bilgisayar programı yazar. 1963'de, California Institute of Technology'den matematik ödülü kazanır. Daha sonra burada profösör olur ve The Art of Computer Programming kitabını burada yazmaya baslar. Yazdığı kitabın ilk basımı 1968 yılında yapılır. 1971 yılın da ve onu takip eden yıllarda birçok ödül kazanır.
Bilgisayar bilimine yaptığı unutulmaz katkılarından dolayı, 1990 yılında Professor of The Art of Computer Programming ödülüne layık görülür. 1992 yılın da French Academy of Science'in ortaklarından biri olur. Aynı yıl için de "The Art of Computer Programming" kitabını tamamlamak için Stanford Üniversite'sinden emekliye ayrılır. 2003 yılında Royal Society'e üye olarak seçilir.
2004 yılında, Stanford Üniversitesi'nde, Amerika ve İngiltere'deki diğer üniversitelerde bilgilendirici konferanslar vermeye başlar. Aynı yıl yazmaya devam ettiği The Art of Computer Programming kitabını bitirir. Donald, bilgisayar bilimleri üzerine yazdığı kitabın dısında 3:16 Bible Texts Illuminated kitabının da yazarıdır. Bu kitabı da 1991 yılında yazmıstır. Bundan başka 1974 yılında kaleme aldığı Surreal Numbers kitabını da yazmıştır. Surreal Numbers matematik bilimindeki en son gelişmeleri anlatan bir kitaptır.
Knuth, 2006 yılında prostat kanserine yakalanır.

Bazı Bilgiler
  • Donald, kitaplarında bulunan her bir hata için, hatayı bulana $2.56 ödüyordu. Fraud Bankası'na göre, Donald verdiği bu çekleri durdurmalıydı. Şu anda Knuth'un kitabında bulunan her hata San Serriffe'de yayınlanıyor. Knuth bu konuya şöyle uyarı getirmiştir:
    Kodların doğruluğunu mutlaka kontrol edin, ben sadece kodları olusturdum; onların doğru olup olmadığını kontrol etmedim.
  • Knuth, Stanford'daki ilk yıllarında bilgisayar bilimlerini geliştirmek için Concrete Mathematics adında bir kurum oluşturmayı düşündü. Bu kurumu oluşturmaktaki amacı da yoğun bir şekilde matematik öğretmekti.
  • Knuth ilk bilimsel makalesini 1957 yılında yayınladı.
  • Computers and Typesetting serisindeki tüm ilaveler, kendisini belirten ve ne olduğunu gösteren bir harfle başlar.
  • Knuth, ilk matematik başlıklı yazısını 1955'de lise yıllarında iken yazdı ve daha sonra bu yazı 1960 yılında yayınlandı.
  • Knuth'un Şarkıların Hesaplanabilir karmaşıklığı adlı yazısı bilgisayar bilimleri dergilerinde iki kere yayınlandı.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 15 Ekim 2015 18:20
Biyografi Konusu: Donald Knuth nereli hayatı kimdir.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
15 Ekim 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Donald Knuth

Sponsorlu Bağlantılar
Ad:  Donald Knuth.jpeg
Gösterim: 383
Boyut:  35.8 KB


Benzer Konular

14 Haziran 2011 / Jumong Hayali Karakterler
31 Temmuz 2008 / KisukE UraharA Sinema ww
5 Nisan 2008 / KisukE UraharA Siyaset ww
6 Şubat 2012 / ThinkerBeLL Sinema ww
30 Kasım 2015 / TiglonBoYs Spor ww
Etiketler: Donald Knuth