Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 23 Mayıs 2011  Gösterim: 12.240  Cevap: 2

Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri

24 Mayıs 2010 10:34       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Çene
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar


Çene kemiği


Çene, ağzın çevresinde yeralan, omurgalılarda çiğnemeyi sağlayan kemik donatımının adıdır.

Çeneyi oluşturan iki parçadan üstçene (lat. maxilla), kafatasına (lat. cranium) bağlıdır; altçene (lat. mandibula) kulağın hemen önündeki çene eklemi (lat. articulatio temporomandibulare) aracılığı ile kafatasına tutunmuştur. Çene eklemi vücutta çift taraflı çalışan tek eklemdir. Memelilerde alt çene hem aşağı yukarı, hem de iki yana hareket eder. Çeneyi kapatan kasların güçlü olmasına karşılık, açıcı kaslar hem az sayıda, hem de oldukça zayıftırlar: İnsanda ve hayvanların birçoğunda çenenin açılmasına yerçekimi yardımcı olur. Bazı yılanlarda, büyük avlar yutulurken, altçene yerinden ayrılarak aşağı inebilir.
jaws
1 Ekim 2010 20:29       Mesaj #2
jaws - avatarı
Ziyaretçi
ÇENE KEMİĞİ
99196 004 B91F3F9B


Sponsorlu Bağlantılar
Çene kemiği erirse İmplant
Çene kemiğinin kaybında ,yani kemik kalınlığında ve boyunda azalma olduğunda implant konulamaz. Böyle durumlarda doğal, yapay ya da ikisinin karışımı olan kemik greftleri denilen materyaller kullanılır.
Kemik greftlerinin amacı ,konulan bölgede eriyerek yeni kemik oluşumunu sağlamaktır.Greft konulduktan sonra ortalama 6 ay beklenir. Röntgende yeni kemik oluşumu görülür. Artık implant yerleştirilmeye hazırdır.
ener
23 Mayıs 2011 09:53       Mesaj #3
ener - avatarı
Ziyaretçi
Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Çene
Sponsorlu Bağlantılar

Omurgalı hayvanlarda kemik ya da kıkırdakla desteklenen, dişleri taşıyan ve ağzın açılıp kapanmasını sağlayan, omurgasız hayvanlarda da yine aynı ödevi gören benzer yapı. Omurgalılarda alt ve üstçene olmak üzere iki parçadan oluşur. Bunlardan altçene, yılanlar dışındaki tüm omurgalılarda baştaki tek hareketli kemiktir. Her iki kemik de bakışımlıdır. Üstçene oynamaz; üç çift ve bir tek kemikten oluşur, ağız, burun, şakak boşluklarını ve göz çukurlarını meydana getirir. Altçene, at nalına benzeyen, tek bir kemiktir. İki ucundan şakak kemiklerine eklemlenir ve böylece aşağı-yukarı oynayabilir. Çenenin eklemli oluşu bir kaldıraç gibi çalışmasını sağlar. İnsanlarda, altçene sıkıldığında dişler arasındaki besinin üzerine binen güç 70 kg. kadardır. Eklembacaklılarda ise çene, ağız parçalarının ikinci çiftinin adıdır.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Biyoloji forumu 'Çene ve Çene Kemiği Nedir? Çene ve Çene Kemiğinin Yapısı ve Görevleri' konusunu görüntülüyorsunuz: Çene Vikipedi, özgür ansiklopedi Çene kemiği Çene , ağzın çevresinde yeralan, omurgalılarda çiğnemeyi ...

Aramalar: çene kemikleri nelerdirçene kemiği nedirüst çenenin görevi

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş