Arama
Günlük Kontrol Paneli
Bu Mesaja Puan Verin

EMO Haberleri

RuffRyders 1 Şubat 2010 13:45

EMO Haberleri Msn Happy

Internetten `Emo`culara kaçtı

Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu`nun 3 gün önce kaybolan kızı Sinem, İstanbul`da bulundu. Genç kızın internette yaygın olan `Emo`cular tarafından kandırıldığı öne sürüldü

ONUR SAĞSÖZ ERZURUM

Türkiye genelinde artan kayıp ve kaçırma olaylarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Emniyet, kayıpların bağlantılarını araştırırken binlerce aile de çocuklarından gelecek umutlu haberleri bekliyor. Erzurumlu Hınıslıoğlu ailesi kaybolan kızları Sinem`in kısa sürede bulunmasının mutluluğunu yaşıyor. Erzurum Ticaret Borsası Başkanı(ETB) Hakkı Hınıslıoğlu`nun 16 yaşındaki kızı Sinem 3 gün önce bahçeye çıkıyorum diyerek ortadan kayboldu.

BABADAN AİLELERE İNTERNET UYARISI

İnceleme başlatan ekipler, genç kızın izini facebook profilindeki son zamanlarda popüler olan `Emo` akımından yola çıkarak İstanbul`da buldu. Sinem, Gaziosmanpaşa`da `Emo`cu olarak bilinen 3 kişinin yanında ortaya çıktı. Baba Hınıslıoğlu `Kızım internette tanıştığı kişilerin zorlamasıyla kaçmış. Anne babalar çocuklarının internet kullanımına dikkat etsinler` dedi. Daha önce star`ın da gündeme getirdiği ve Türkiye`nin merakla izlediği Bağcılar`daki evlerinden kaçan Büşra E. ile Cansu B`nin de `Emo adı verilen facebook`taki kişilerle iletişim halinde oldukları ortaya çıkmıştı.

`Duygusal` akım

`Emo` İngilizce`duygusal` anlamına gelen `emotional` kelimesinin kısaltması. Saçlarının ön kısmını tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, üstünü ve arkalarını spreyle kabartmaları, yüzlerine abartılı piercingler takmaları, siyah ve bol kıyafetleri, dövmeleri ve Converse ayakkabıları, Emo`cuların en belirgin özellikleri.

Çocuğunuza daha fazla zaman ayırın

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf kayıp çocuklarla ilgili bakanlıkların koordineli çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. İnsan ticaretiyle tüm dünyanın mücadele ettiğine dikkat çeken Bakan Kavaf `Biz kurumlar olarak elimizden geleni yapıyor, her türlü önlemleri almaya çalışıyoruz. Ancak ailelerin çocukları ile daha yakından ilgilenmelerini, çocukları ile birlikte dolu dolu daha fazla zaman geçirmelerini öneriyoruz. Tabii ki çocuklarını da yakından takip etmelerinde fayda var` dedi.

Bir diğer haber... Msn Happy

Kayıplara karışan ve 7 gün sonra bulunan iki kızın emo denilen akımı takip ettikleri ortaya çıktı

Vatan`ın haberine göre , İstanbul`da evlerinden ayrılan ve 7 gün sonra İzmir`de bulunan 13 yaşındaki Büşra Ertav ve 14 yaşındaki Cansu Bal`ın emo denilen `duygusal çocuklar` akımını takip ettikleri ortaya çıktı.

Büşra ile Cansu, İstanbul Bağcılar`da evlerinden `Dolaşmaya gidiyoruz`diye çıktıktan sonra kayıplara karışınca büyük bir endişeye kapılan aileleri polise başvurmuştu. Tam bir hafta boyunca polisi ve Türkiye`yi ayağa kaldıran küçük kızlar, 7 gün sonra İzmir`de bulundu. Ailelerine teslim edildiklerinde verdikleri cevap, `Çok sıkılmıştık, bir delilik yaptık` oldu. Sadece yaptıkları `delilik`le değil farklı kıyafetleri, kendilerine özgü tarzlarıyla da dikkatleri üzerlerine toplayamışlardı

EMO NEDİR?

Emo sıkıldığın zaman kaçmaktır

Figen M. -17 (Öğrenci)

`Büşra ve Cansu da bizlere takılırlardı. Bakırköy`de sayımız normalde çok fazla. Sadece burada değil, İstiklal Caddesi`nde de buluştuğumuz oluyor. Kaçmalarının nedeni monotonluk olabilir. Çünkü emo `Sıkıldığın zaman kaçmaktır`. Özgür olmaktır. Zaten monotonluktan sıkılanlar emoyu seçiyor.`

Özgürlüğün diğer adı

Demet A.-20 (İşsiz)

`Ailem başlarda çok kızıyordu emo olmama. Ancak bence emo özgür bir yaşam tarzı. İstediğim gibi hareket edebiliyorum. Duygularıma daha fazla yakın oluyorum. Bu yüzde emo olmayı seçtim. Birçok arkadaşım var. Büşra ve Cansu`yu da tanıyorum. Onlar da emo ama daha çok yeniler. Daha çok internet ortamında, Yonja gibi sitelerde takılıyorlar. Bakırköy`e de sık sık geliyorlardı. Monotonluktan dolayı sıkılmışlardı. Bizler gibiydiler. Kaçtıklarına da şaşırmadım.`

Monotonluktan kurtuluyorum

Özge Doğan-17 (Öğrenci)

`Emo olmamın nedeni kendimi özgür kılmak istediğimden kaynaklanıyor. Bu şekilde kendimi daha rahat ifade ediyorum. Ailemdeki monotonluktan kurtuluyorum. Her fırsatta arkadaşlarımla buluşuyorum. Saçlarımı ve giysilerimi özgürce seçiyorum. Piercing yapıyorum ve bu bence özgürlüğün simgesi. Böyle daha rahat hissediyorum kendimi.`

Dileniyor ve buna `sinyal` diyoruz

Kemal Tarık-20 (Öğrenci)

`Aslında yavaş yavaş emoyu bırakmaya başladım. Çünkü artık sıkılıyorum. Belki de yaşım ilerlediği için öyle oluyorum. Benim için emo sıradan olmamak anlamına geliyor. Hem saçlar hem de kıyafetler farklılaşıyor. Babam emo olmama çok kızmıştı. Hatta dışarıya çıkmayayım diye para bile vermiyordu. Ben de dışarıda, caddelerde dileniyordum. Buna sinyal diyorduk. Yoldan geçen insanlardan para istiyorduk.`

Bu benim aileme başkaldırım

Dilara Acar-20 (İşsiz)

`Emo aslında kendimi ifade etme biçimim. Monotonluktan kurtulmamı sağlıyor. Ben birkaç yıl önce ailemle aram bozulduğu için sürekli dışarıya çıkmaya başladım. Emo ile de böyle tanıştım. Bu bir bakıma başkaldırı gibi bir şey. Ailemle her çekişmem de iyice bu ortama adapte oluyordum.`

EMO NEDİR?

DUYGUSAL ÇOCUKLAR`

Emo İngilizce duygusal anlamına gelen `emotional` kelimesinin kısaltması. Emo`lar olarak bilinen gençler farklı giyimleri ve konuşmalarıyla dikkat çekiyor. Saçlarını tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, spreyle kabartmaları, yüzlerine abartılı piercing takmaları, dövmeleri ve Converse ayakkabıları Emo`ların en belirgin özelliği. Emo`lar `Anethema` gibi heavy metalin bir türü olan death metal grupları dinliyor.

EMO OLMANIN KURALLARI

Emo olma kuralları Facebook paylaşım sitesindeki `EMO kid Türkiye fan` grubunda şu şekilde yer alıyor:

- Kural 1: Hiç bir zaman yeni şeyler giyme.

- Kural 2: Tişört ne kadar dar, sıkı o kadar iyi.

- Kural 3: Saçlarınızı taramayı bırakın.

- Kural 4: `Get up kids` (Kalkın çocuklar) yazılı bir CD gördünüz, alın!

Bir diğer üstün zekalı EMO haberi

Erzurum Ticaret Borsası(ETB) Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu`nun 2 gün önce kaçırıldığını söylediği lise ikinci sınıf öğrencisi 16 yaşındaki Sinem Hınıslıoğlu, sosyal paylaşım sitesi Fecebook`taki profilinden yola çıkarak takip başlatan polis tarafından, yanındaki 3 kişiyle birlikte dün İstanbul Gaziosmanpaşa`daki bir fast- food restoranında bulundu. Erzurum`a getirilen ve gençler arasında son dönemde popüler olan `Emo` akımına sempati duyduğu belirtilen Sinem ailesine teslim edilirken, olayla ilgili İstanbul`da gözaltına alınan `Emo`cu 3 kişi, sorgularının ardından, olayın kaçırılma olmadığının belirlenmesi üzerine serbest bırakıldı. Polis, Sinem`in sınıf arkadaşı `Emo`cu olduğu söylenen Esra B.`yi de Erzurum`da gözaltına aldı. Esra`nın Sinem`i Emo`cularla tanıştıran kişi olduğu belirlendi.

ETB Başkanı Hakkı Hınısoğlu, 27 Ocak çarşamba günü günü saat 16.00`da polise başvurarak, lise 2`nci sınıfa giden kızının kaçırıldığını bildirdi. Polis Sinem`in bilgisayarını incelemeye alırken diğer taraftan da arkadaşlarının ifadelerine başvurarak genç kızın sosyal paylaşım sitesi Facebook`taki arkadaşlarını tespit etti. Sinem`in son bir ay içerisindeki bilgisayar üzerinden yaptığı görüşmeleri ve adresleri tespit eden polis, cep telefonunu da teknik takibe aldı.

Polis, cep telefonundan Sinem`in otobüsle İstanbul`a gittiğini belirledi. Sivil kıyafetli bir polis memeru, Sinem`in bulunduğu otobüse Sivas`ın Suşehiri İlçesi`nde bindi. Bağlantıda olduğu kişilerin belirlenmesi için kontrollü takibe alınan Sinem, Emniyet Müdürlüğü`ne bağlı ekiplerin 28 Ocak günü saat 16.00 sıralarında Gaziosmanpaşa Semti`nde 3 kişiyle buluştuğu sırada yakalandı. Polis, Sinem`in yanındaki 3 kişiyi gözaltına aldı. Sinem Hınıslıoğlu, uçakla Erzurum`a getirilerek ailesine teslim edildi. 3 kişi ise sorgularının ardından serbest bırakıldı.

AİLENİN 5 ÇOCUĞUNUN EN KÜÇÜĞÜ

Rıfkı Salim Burçak Kız Meslek Lisesi ikinci sınıf öğrencisi Sinem Hınıslıoğlu`nun 24 saat süren Erzurum- İstanbul- Erzurum yolculuğunu ve yakalanma macerasını değerlendiren Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakkı Hınıslıoğlu, kızının internette sosyal paylaşım sitesinde grupları olan `Emo`cuların tuzağına düşmekten son anda kurtarıldığını söyledi. Sinem`in 27 Ocak çarşamba günü saat 16.00`da ortadan kaybolduğunu, bu durumu öğrenir öğrenmez hemen Emniyet Müdürlüğü`ne başvurduklarını kaydeden baba Hakkı Hınıslıoğlu, polisin cep telefonundan teknik takip başlatığını söyledi.

İSTANBUL`DA EMO`CULARLA BULUŞUNCA YAKALANDI

Erzurum`un tanınmış tüccarlarından olan 5 çocuk babası Hakkı Hınıslıoğlu, Sinem`in neden böyle bir maceraya atıldığını anlayamadıklarını belirtti. Hakkı Hınıslıoğlu, şunları anlattı: `Sinem, bizden habersiz hiçbir yere gitmezdi. Hemen Emniyet Müdürlüğü`ne başvurduk, cep telefonunu numarasını vererek teknik takip başlattılar. Kızım, okuldaki bir kız arkadaşı aracılığı `Emo`cularla tanışmış. Yaklaşık 2 aylık bir internet arkadaşlıkları var. Tüm bilgileri, biygisayarını polise verdik. Sinem`in bilgisayar üzerinden yaptığı görüşmeleri ve adresleri tespit ettiler. Emniyet Müdürlüğü, `Emo`cuların tuzağına düştüğünü tespit ediyor. Onların kızımızı bulacağından emindik. Arkadaşı olan o kızın da etkisiyle, Yıldızkent`teki evden köpeğini gezdirmek için çıkıyor. Tek başına terminale gidiyor, bilet alıyor ve 27 Ocak çarşamba günü saat 16.30`da otobüsle Erzurum`dan İstanbul`a hareket ediyor. Çocuk işte, kandırmaları kolay oluyor. 28 Ocak Perşembe günü saat 14.00`te Esenler Otagarı`nda otobüsten iniyor. Orada `Emo`cu olan kişilerce karşılanıyor. Sinem`i alıp Gaziosmanpaşa`da bir restorana götürüyorlar. Oturuyorlar, birşeyler yerlerken polis Sinem`i yanındakilerle birlikte alıyor. Kötü bir şeye fırsat kalmadan polis yakalıyor. Zaten o ana kadar da bir talepleri olmamış.`

`VELİLER İNTERNET ARKADAŞLARINI KONTROL ETSİN`

Hakkı Hınıslıoğlu, paylaşım sitesinin çocukları ailelerden koparmak amacında olduklarını belirterek, `Elit ailelerin çocuklarını seçiyorlar. Çocukların beyinlerini yıkıyorlar. Ardından kendilerine bağlıyorlar. Bu işin içinde uyuşturucu tacirleri, terör, fuhuş çetesi her şey olabilir. Beş çocuğumun en küçüğü olan Sinem`i çok seviyoruz. Hiçbir çocuğuma şimdiye kadar tek fiske bile vurmadım. Anne ve babaları uyarıyorum. Çocuklarının bu tür tuzaklara düşmemesi için internette kiminle arkadaşlık yaptığını sıkça kontrol etsinler. Kızım çok şükür İstanbul`dan sağ salim döndü` dedi.

Cumhuriyet Savcılığı olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, polis bugün öğlen saatlerinde Sinem`le aynı okulda okuyan yine `Emo`cu olduğu söylenen Esra B.`yi gözaltına aldı. Esra`nın Sinem Hınıslığolu`nu Emo`cularla tanıştıran kişi olduğu ve İstanbul`daki kişilerle bağlantısı kurduğu belirlendi.

EMO NEDİR?

`Emo` İngilizce`duygusal` anlamına gelen `emotional` kelimesinin kısaltması. Emo`cular olarak bilinen gençler, farklı giyimleri ve konuşmalarıyla dikkat çekiyor. Saçlarının ön kısmını tek gözlerini kapatacak kadar öne yatırmaları, üstünü ve arkalarını spreyle kabartmaları, yüzlerine abartılı piercingler takmaları, siyah ve bol kıyafetleri, dövmeleri ve Converse ayakkabıları, Emo`cuların en belirgin görünüş özellikleri.

Son Msn Happy

İzmir`de bulunan Emo`cu kızların çelişkili açıklamaları dikkat çekerken, 14 yaşındaki Cansu`Sadece biraz tatil yapmak istedik` demekle yetindi

ARDA YAVUZ İZMİR

İstanbul Bağcılar`da bir hafta önce kaybolan ve önceki gün akşam saatlerinde İzmir`in Buca ilçesinde bulunan EMO`cu kızlar Büşra E. (13) ve Cansu B. (14) ailelerine teslim edildi.

Emniyetteki ifadelerinde, aile baskısıyla evden kaçtıklarını ve erkek arkadaşlarını anlatan iki genç kız, ailelerini görünce farklı konuştu. Büşra basın mensuplarına `İzmir`e kız arkadaşlarımızın yanına tatile geldik, ama ailelerimize haber vermedik. Haberlerde annemin ağladığını görünce üzüldüm. Yakalanmasaydık, karakola gidecektik. Bir delilik yaptık` dedi.

4 GÜN İSTANBUL`DA 2 GÜN MANİSA`DA

Büşra E. polise, başlarından tek tek anlattırken Cansu B. ailelerinin internet bağlantılarını kesmesi, arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemesi nedeniyle `eğlenmek, takılmak ve ortam yapmak` için evden kaçmaya karar verdiklerini söyledi. Büşra, ilk dört günü İstanbul`da arkadaşlarının evinde ve pansiyonda geçirdiklerini daha sonra internette tanıştıkları Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencisi G.T. (18) ve kuaför M.A.E`yi (18) arayarak tatil yapmak istediklerini söylediklerini anlattı.Bu iki gençle Manisa Akhisar`da buluştuklarını ve 2 gün de bir öğrenci evinde kaldıklarını söyleyen Büşra, `Yakalandığımız günün sabahı gazetelerde haberleri görüp, İzmir`e kaçtık ancak arkadaşlarımız bizi takip etti. İzmir`de Ö.Ç`nin (17) evine giderken yakalandık` ifadesi verdi.

Kötü bir şey yapmadım

Cansu B. arkadaşı Büşra`nın aksine pişman olmadığını belirterek, `Ben tatil yaptım. Kötü bir şey yaptığımızı düşünmüyorum. Ailemden de özür diledim. Sadece biraz eğlenmek, ortam yapmak istemiştik. Bu nedenle evden kaçtık. Ailemi televizyonda gördüğümde onları aramayı düşündüm. Ancak basında yazıldığı gibi aile baskısı altında olduğumuz doğru değil` diye konuştu.

Cinsel istismara uğramadık

Dün sabah İzmir Adli Tıp Kurumu`nda muayene edilen genç kızların cinsel istismara uğramadıkları belirtildi. Büşra ve Cansu`nun birlikte yakalandığı 3 genç de gözaltına alındı. Kızların erkek arkadaşları olduklarını söyleyen G.T, M.A.E. ` Bize tatile geleceklerini söylediler. Evden kaçtığını bilmiyorduk` dedi. Üç genç serbest bırakıldı.

Bu Kategoride: Varsayılan
Gösterim 4006  Yorum 6  
Önceki     Ana Sayfa     Sonraki
Toplam Yorum 6

Yorumlar

1. Avatarı yok
    Heryer artık bu EMO'larla doldu...Yazık.

Ziyaretçi 1 Şubat 2010 17:07
  2. Avatarı yok
    Allah akıl fikir versin ne diyim. Bilmem

Ziyaretçi 1 Şubat 2010 19:00
  3. Avatarı yok
    paylaşım ıcın tesekkurler.....bu tarz yazıları nette daha fazla olması gerekıyo calışmalıyız.....

Ziyaretçi 2 Şubat 2010 10:45
  4. seramiksır - avatarı
    cocuklar ve gençler duygusal olarak boşlukta kaldıklarında farklı yönlere sapıyorlar ailelere çok iş düşüyor her daim çocuklarınızın peşinde olmalısınız.
    onların meşguliyetlerini bilmelisiniz, boş beyin kötü fikir üretir UNUTMAYIN....
    FAİDELİ MEŞGULİYETLERLE UĞRAŞMALRI İÇİN YARDIMCI OLMALISINIZ...

TEŞEKKÜRLER PAYLAŞIM İÇİN....

seramiksır 2 Şubat 2010 11:08
  5. Avatarı yok
    Dünyanın çivisi çıktı.. Bilinçli insanlara bu anlamda çok iş düşüyor... sağlıklı bir gelecek için çok çalışmak gerek çok.. öncelikle maneviyattan başlamalı tabiki işe..aile denen ilk öğrenim kurumundan..
    Teşekkürler Ruff Msn Happy Msn Up

Ziyaretçi 4 Şubat 2010 12:09
  6. Avatarı yok
    ALLAH kmseyi bu furyaya dahil ve müdavim etmesin Msn Happy paylaşım için tsk Msn Up

Ziyaretçi 29 Nisan 2011 17:38