Arama

Karabuğday (Fagopyrum esculentum)

Güncelleme: 24 Temmuz 2012 Gösterim: 2.440 Cevap: 1
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
22 Mayıs 2010       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Karabuğday
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

260px Fagopyrum esculentum2
  • Bilimsel sınıflandırma
    • Alem: Plantae (Bitkiler)
      • Bölüm: Magnoliophyta (Kapalı tohumlular)
        • Sınıf: Magnoliopsida (İki çenekliler)
          • Takım: Caryophyllales
            • Familya: Polygonaceae (Kuzukulağıgiller)
              • Cins: Fagopyrum
                • MoenchTür: F. esculentum
  • Binominal adı Fagopyrum esculentum
  • Moench
Karabuğday (Fagopyrum esculentum), kuzukulağıgiller (Polygonaceae) familyasındanFagopyrum cinsine mensup bir bitki türü. Eskiden Polygonum cinsi altında sınıflandırıldığı da olmuştur.

Verimliliği buğdaya göre daha düşüktür. %11 protein ve %2 yağ içerir. Bununla birlikte, kurak ve engebeli arazilerde ve serin iklimlerde yetişebilme özeliği vardır. Hızlı ürer ayrıca zararlı otların gelişmesini engeller. Unu tek başına ekmek yapımına uygun değildir. Yapısı bir tahıldan çok kabuklu yemişe uygunluk göstermektedir. En çok Bağımsız Devletler Topluluğu ve Polonya'da yetiştirilir. Fransa, Kanada ve ABD'de kümes ve çiflik hayvanları yemi olarak kullanılır. Kasha, karabuğdayın kabuğu ayıklanmış ve kavrulmuş halidir. Tam veya öğütülmüş olabilir. Kendine has güçlü ve hafif acı bir fıstıksı tadı vardır.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
24 Temmuz 2012       Mesaj #2
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Karabuğday
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Karabuğdaygillerden bir bitki (Gagopyrum esculentum). Çiçekleri salkımsı, beyaz ya da kırmızı renkli, yaprakları yürek biçiminde, meyvesi kapçık meyvedir. Yeşilken hayvan yemi olarak kullanılır. Unundan ekmek yapılır. Tohumları kuş yemi olarak kullanılır. En verimsiz topraklarda bile yetişebilir.

In science we trust.