Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Nisan 2017  Gösterim: 28.659  Cevap: 1

Oğuz Kağan Destanı hakkında bilgi verir misiniz?

Ziyaretçi
11 Kasım 2008 13:39       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Oğuz Kağan Destanı hakkında bilgi verebilir misiniz?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
Oğuz Kağan Destanı
63294d1491395216 turk destanlari oguz kagan destani oguz

Oğuzların atası ve hükümdarı sayılan Oğuz Kağan’ın yaşamını konu alan destan.

Sponsorlu Bağlantılar
Oğuzların İslam dinini kabul etmesinden sonra, değişik öykülerin eklenmesiyle Oğuzname olarak anılan bu destanın günümüze ulaşan en eski nüshası Uygur harfleriyle, 13. yüzyılda ya da 14. yüzyıl başlarında henüz Müslüman olmamış Türklerce yazıya geçirilmiştir. Bu metin Paris’te Ulusal Kitaplık’tadır.

Oğuz Kağan Destanı iki ana bölümden oluşur. İlk bölümde halk arasındaki rivayetlere göre Oğuz Kağan’ın yaşamı anlatılır. İkinci bölümde Oğuzların boy adları, damgaları ve ongunları açıklanır. Destana göre Kara Han’ın eşi Ay Hatun’un oğlu olan Oğuz ilk sütünü emince konuşur, çiğ et, aş ve şarap ister. Kırk gün içinde büyür, yürüyüp oynar. Ormanda saklanarak Oğuzların hayvanlarını ve insanları yiyen bir gergedanı öldürüp ülkesini huzura kavuşturur. Art arda iki kadınla evlenir. Birincisinden Gün Han, Ay Han ve Yıldız Han, İkincisinden de Gök Han, Dağ Han ve Deniz Han adlı oğulları doğar.

Oğuz Kağan komşu ülkelerin hanlarından kendi egemenliğini tanımalarını ister. Çin hükümdarı Altun Kağan bu buyruğa uysada Bizans hükümdarı Urum Kağan onu dinlemez. Bunun üzerine askerlerini toplayan Oğuz gök tüylü, gök yeleli erkek bir kurdun önderliğinde giriştiği seferler sonunda Urum Kağan’ı yenilgiye uğratır. Çürçet, Sind, Şağam, Tangut ve Suriye’yi fetheder. Barkan yurdunun kağanı Masar’ın ordularını bozguna uğratır. Uluğ Türk (irkil Hoca) adlı vezirinin gördüğü bir düş üzerine büyük oğullarını doğuya, küçük oğullarını da batıya gönderir. Büyük oğullar altın bir yay, küçük oğullar üç gümüş ok bulurlar. Oğuz Kağan büyük kurultayı toplar ve ülkesini büyük (Bozoklar) ve küçük (Üçoklar) oğulları arasında ikiye ayırır...


DEVAMI >>>> Türk Destanları - Oğuz Kağan Destanı


Son düzenleyen perlina; 5 Nisan 2017 15:56


perlina tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç