Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Temmuz 2015  Gösterim: 22.559  Cevap: 3

Uygarlık nedir?

brayn
13 Kasım 2008 19:56       Mesaj #1
brayn - avatarı
Ziyaretçi
Uygarlık veya medeniyet kavramları, uygarlık nedir, ne anlama gelir, nasıl tanımlanır?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, maddi ve manevi varlıklarının, düşünce, sanat, bilim, teknoloji ürünlerinin tamamını ifade eder. Uygar kelimesi, yerleşik hayata ilk geçen Türk kavmi olan Uygurlardan gelmektedir.

Medeniyet ve uygarlık kavramları çoğunlukla aynı anlamda kullanılmakla birlikte, uygarlığın daha geniş bir anlam taşıdığını ifade etmek mümkündür.
Sponsorlu Bağlantılar
Medeniyetin, belirli bir insan topluluğu veya topluluklarının belirli bir coğrafya üzerinde ve belirli bir zaman içinde ortaya koydukları değerlerle sınırlı olmasına karşı, uygarlık kavramının, binlerce yıl devam eden gelişmeler sonunda, insan aklının, bilim ve teknolojisinin katkısı ile ortaya çıkan ve tüm insanlığın eseri ve malı olan evrenselliği söz konusudur. Ayrıca uygarlık insanı mutlu eder. Uygarlığın doğuşuna ve yükselişine Çin'den Uygur ve Orta Asya Türklerine; Hindistan'dan ve Mezopotamya Medeniyeti'nden eski Mısır Medeniyeti'ne; Ege kıyılarındaki antik çağ sitelerinden Roma'ya; Batı Avrupa'da aydınlatma çağını oluşturan, sanayi inkılabını gerçekleştiren milletlere ve nihayet Amerika ve Uzak Doğu'daki Japonlar'a kadar, tarih boyunca sayılamayacak kadar çok ülkenin ve ulusun katkısı olmuştur ve olmaya da devam etmektedir.
Son düzenleyen nötrino; 12 Temmuz 2015 10:09 Sebep: İç başlık düzeni!!


13 Kasım 2008 20:01       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Son düzenleyen nötrino; 12 Temmuz 2015 10:07 Sebep: Bağlantı boyutu!
Misafir tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
12 Temmuz 2015 01:10       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
UYGARLIK
1. Bazı toplumların ekonomik, siyasi, toplumsal vb. bakımdan ulaştıkları ve bir ideal sayılan gelişme durumu; medeniyet.
2. Bir ülkenin, bir toplumun maddi, toplumsal, ahlaki vb. yaşamına özgü niteliklerin bütünü; medeniyet: Anadolu Uygarlığı, Batı Uygarlığı.

Dilbilgisinde, Uygarlık dili, bir yazılı edebiyatın dayanağını oluşturan ve belli bir kültür türünün yayılmasında önemli bir işlev üstlenen dil.
Patolojide, Uygarlık hastalığı, çevrenin, yaşam tarzının, uygarlığa özgü teknolojilerin oluşturduğu ya da kolaylaştırdığı hastalık (Sanayi ya da sanayi sonrası uygarlıkları bazı kazalardan [trafik, iş vb.], ruhsal bedensel bozukluklardan [aşırı yorgunluktan, çalışma saatlerindeki ayarsızlıklardan ileri gelen vb.], metabolizma bozukluklarından [tüketim toplumlarının aşırı ya da düzensiz beslenmesi] sorumlu sayılmaktadır. Öte yandan, yine bu uygarlıklar ilaçlardan ileri gelme kazalardan da [kimi ilaçların zehirliliği] sorumlu tutulmaktadır.)

Kaynak: Büyük Larousse
Son düzenleyen nötrino; 17 Aralık 2015 20:58 Sebep: Mesaj düzeni!


Daha fazla sonuç:
Uygarlık nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç