Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var|Gösterim: 69.405|Cevap: 43|Güncelleme: 17 Kasım 2016

Meridyenler arası saat hesaplaması nasıl yapılır?

Mesaja atla
Ziyaretçi
14 Kasım 2008 19:18   |   Mesaj #1   |   
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Meridyen soruları nasıl çözülür?
Meridyenler arası yerel saat nasıl hesaplanır?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
60-40=20.4=80 dk => 1 saat 20 dakika. Yerel saati istenen boylam daha doğuda olduğu için saat ileridir ve saat farkı diğer boylamın yerel saatine eklenir => 12:00 + 1:20 =13:20 bulunur!

Alıntı

meridyenler eşit olsa nasıl çözülür 1 örnek gösterseniz çok daha ii anlarım

Yukarıda örneği verilmiş.Aynı meridyenlerde(doğu-doğu ya da batı-batı vs gibi.) meridyen farkı alınarak çözüm yapılır.Farklı meridyenlerde toplanıyordur (doğu-batı vs gibi.)
Sponsorlu Bağlantılar

Alıntı

25 derece doğu meridyeni K merkezine yerel saat 14:30 iken 15 derece batı meridyendeki L merkezine yerel saati kaçtır

25+15=40*4=160=2 saat 40 dk olur.
yerel saati istenen L merkezi batıda olduğu için doğuya göre saati daha geridir.
14:30-2:40=11:50 olur.

BAKINIZ Paralel ve Meridyen. Yerel Saat Hesaplamaları

Son düzenleyen Safi; 9 Ekim 2016 21:56
Blue Blood
14 Kasım 2008 19:25   |   Mesaj #2   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi
60-40 =20(aynı meridyenlerde oldukları için )
20*4=80(4 dakikalık zaman farkı)
1 saat 20 dakikaya denk geliyor
Sponsorlu Bağlantılar
60 derece daha doğudadır yerel saat daha ileridedir
12:00+1:20=13:20 dir
60 derece doğu meridyeninde 13:20 dir

2 Kasım 2009 16:55   |   Mesaj #3   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
60-40=20.4=80 dk => 1 saat 20 dakika. Yerel saati istenen boylam daha doğuda olduğu için saat ileridir ve saat farkı diğer boylamın yerel saatine eklenir => 12:00 + 1:20 =13:20 bulunur!

Alıntı

meridyenler eşit olsa nasıl çözülür 1 örnek gösterseniz çok daha ii anlarım

Yukarıda örneği verilmiş.Aynı meridyenlerde(doğu-doğu ya da batı-batı vs gibi.) meridyen farkı alınarak çözüm yapılır.Farklı meridyenlerde toplanıyordur (doğu-batı vs gibi.)

Alıntı

25 derece doğu meridyeni K merkezine yerel saat 14:30 iken 15 derece batı meridyendeki L merkezine yerel saati kaçtır

25+15=40*4=160=2 saat 40 dk olur.
yerel saati istenen L merkezi batıda olduğu için doğuya göre saati daha geridir.
14:30-2:40=11:50 olur.

BAKINIZ Paralel ve Meridyen. Yerel Saat Hesaplamaları
Son düzenleyen Safi; 9 Ekim 2016 22:19
15 Aralık 2009 19:07   |   Mesaj #4   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

25 derecedoğu meridyeninde yerel saat 14:30 iken 15 derec batı meridyeninde yerel saat kaçtır?

25-15=10
10x4=40
15:10

Farklı meridyenlerde olduğu için toplanır.çözüm yukarıda verilmiştir inceleyin

Alıntı

arkadaşlar benim de size 1 sorum olacak! 10 d doğu meridyeninde yerel saat 8.45 iken 5d doğu meridyeninde saat kaçtır

10-5=5 boylam farkı
5.4=20 dk aralarında zaman farkı vardır
8:45-20=8:25(5 derece doğu meridyenindeki yerel saat)
21 Aralık 2009 23:12   |   Mesaj #5   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

21. martta 45C doğu meridyenindeki ığdırda ğüneş 05:12 de doğmuştur.aynı ğün 26C doğu meridyenindeki edirnede ğüneş kaçta batar?

45-26=19.4=76 dk
05:12+01:16=06:28 de doğar ve 12 saat sonra 18:28 de batar

Sponsorlu Bağlantılar
5 Ocak 2010 14:22   |   Mesaj #6   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkkiler 25 d batı m yerel saat 15:30 iken 5 d doğu m yerel saat kaç olur?? ltfn acele

25+5=30.4=120(2 saat zaman farkı )
15:30+2:00=17:30 bulunur.
11 Ocak 2010 19:43   |   Mesaj #7   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

gerçekten cok gereklı oldu yrn snavım vardı bısey daha sorcam doğu ve batı meridyenleri farklıysa cıkartılıyor değilmi..

Meridyenler farklıysa(batı-doğu ) toplanır.Aynı meridyenlerde ise(doğu-doğu veya batı -batı) çıkartılıyordur.
23 Ocak 2010 16:58   |   Mesaj #8   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

26 dogu meridyenin de saat 16.42 dir dogu 33 meridyenin de saat kaçtır

33-26=7.4=28 dk
16:42+28=17:10(Daha doğuda olduğu için saat ileridir)
28 Ocak 2010 22:17   |   Mesaj #9   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ilk yapılan sorunun cevabı yanlış değilmi 14,46 olması gerekmiyomu?

Alıntı

40 derece doğu meridyeninde yerel saat 12 ise 60 derece doğu meridyeninde kaçtır?

40dm 60dm

12:00 ?

Yukarıdaki soruyu kastediyorsanız sorunun cevabı doğru verilmiş cevap 60 derece doğu meridyeninde saat 13:20 dir Doğuda saat batıya göre her zaman ileridir
13 Şubat 2010 23:54   |   Mesaj #10   |   
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

80 BATI MERİDYENİNDE YEREL SAAT 08.00DIR YEREL AATİN 16.00 OLDUGU NOKTANIN MERİDYEN NUMARASI KAÇTIR ? ARKADASLAR ACELE LÜTFEN

16:00-08:00=08:00 saat fark vardır
8 saat 480 dk yapar her meridyen arası 4 dk olduğundan ;480/4=120 toplamları 120 dereceyi vereceğine göre saati 16:00 olarak verilen yer 40 derece doğu meridyeninde bulunuyordur(saat ileri olduğu için)

Sponsorlu Bağlantılar
80+40=120.4=480(8 saat fark)
08:00+08:00=16:00 bulunmuş olur

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:



Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç